مهارت آری یا نه گفتن در بزنگاه های زندگی/ از « نه گفتن» نترسیم


به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان،بطور یقین افراد بسیاری را در اطرافیان،دوستان و آشنایان خود مشاهده کرده ایم که به دلیل فقدان توانایی و ملاحظه کاری در نه گفتن دچار چالش ها و بحران های بسیاری در زندگی اجتماعی و  اقتصادی خود شده اند.

عدم توانایی در پاسخ منفی دادن در پرداخت مبلغی به عنوان قرض به افرادی که اعتماد چندانی به آنها نداریم و یا ملاحظه کاری در پاسخ منفی دادن به کسی که تقاضای در اختیار گرفتن خودروی شخصی ما را برای ساعات یا دقایقی دارد،از نمونه مواردی است که می تواند به بحران و معضلی جدی منتهی شود.

موارد فوق بخشی اندک از مصادیقی به شمار می رود که ممکن است با عدم بازگشت وجوه پرداختی به عنوان قرض و یا بروز تصادف و عمل خلافی با خودروی شخصی،منتهی شود.

دامنه تبعات و پیامدهای عدم توانایی در رد درخواست غیر معقولانه دیگران گاه با چنان معضلاتی همراه می شود که تصادف خودرو و یا عدم بازگشت مبالغی به عنوان قرض می تواند بخش معدودی از اتفاقات ناگوار و غیر قابل پیش بینی چنین خصیصه ای  به شمار رود.

هنر و مهارت نه گفتن نیاز به آموزش هایی دارد که با اتکا به آن با وجود پاسخ منفی در مقابل درخواست دیگران،می توان از بروز دلخوری،تنش یا هرگونه کدورتی نیز پیشگیری کرد.

رویا افروزی،کارشناس امور رفتاری،در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران،اظهار کرد:ضعف و فقدان توانایی در پاسخ منفی دادن به نوعی به عدم مهارت  فرد در رویارویی با واقعیت های زندگی باز می گردد.

وی افزود : نه گفتن به گونه ای که مانع تضییع حقوق خود و دیگران شود،مهارتی است که می تواند تاثیر بسزایی را در طی طریق مسیر موفقیت ایفا کند.

کارشناس امور رفتاری گفت:مهارت آموزی در پاسخ منفی دادن،از مولفه های قابل توجهی است که در تقویت صداقت در تعاملات نیز مثمر ثمر خواهد بود زیرا فردی که قادر به ارائه پاسخ منفیِ صریح،روشن و قاطعانه توام با حفظ احترام و شان طرف مقابل است،به تدریج از جایگاه اجتماعی مطلوبی برخوردار می شود.

افروزی عنوان کرد:یکی از الزامات مهارت در پاسخ منفی دادن آشنایی به حقوق اولیه خویش است و با ِاشراف به این حق و حقوق،می توانیم به نحوی سنجیده،عقلانی و بدون تردید یا دوگانگی پاسخ نه را در مقابل درخواست هایی که برخلاف مصالح ما است را ارائه و طرح نماییم.

وی افزود:نخستین حق انسانها در تعاملات و مراودات اجتماعی معطوف به این موضوع می شود که ما حق داریم زندگی،سرنوشت و مصلحت خویش را بر مبنای عقلانیت و روش زندگی خود انتخاب و تعیین مسیرکنیم.

کارشناس امور رفتاری عنوان کرد:لزوما پرداخت تاوان اشتباهات و تقصیر یا قصور دیگران وظیفه ما نیست زیرا ما نیز حق زندگی داریم.

افروزی گفت:اینکه ما بر مبنای مصلحت زندگی مان انتخاب کنیم حق ما است و ممکن است این حق مورد قبول و خوشایند طرف مقابل نباشد و این واقعیتی است که هم ما و هم مخاطب ما باید بپذیرد و آن را هضم کند.

وی افزود:البته نباید از نظر دور داشت که مهارت نه گفتن به معنی منفی نگری نیست و در انسانیت و اخلاق نیز حکم می کند که با ارزیابی شرایط به همنوعان خویش کمک کنیم و مبنای زندگی را صرفا بر منفعت مادی و شخصی استوار نکنیم.

کارشناس امور رفتاری عنوان کرد:کسب مهارت نه گفتن در مواقعی کاربرد دارد که پذیرش یک درخواست، تعهد و یاتقاضایی ما را با چالش ها،معضلات و مشکلاتی روبرو سازد که زندگی شخصی ما را تحت الشعاع قرار دهد.

افروزی با بیان این جمله اظهارات خود را خاتمه داد:یکی از اندیشمندان حوزه اجتماعی می گوید((نقطه شکست یا پیروزی هر فرد در دو کلمه رقم می خورد،کسب مهارت آری یا نه گفتن در بزنگاه های زندگی)).

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت باشگاه خبرنگاران جوان می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال