انصاری: تلاش عربستان برای یارگیری در منطقه


انصاری:به گزارش خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، "حسین جابری انصاری" سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در نشست خبری این هفته خود(21 دی ماه) ضمن یاداوری از گذشت یک دهه محاصره نوار اشغالی غزه که متاسفانه در برابر چشمان جهانیان صورت می گیرد گفت: این محاصره در لایه های مختلف بر آنها تحمیل شده و تروریسم دولتی رژیم صهیونیستی بر مردم فلسطین وارد شده و آنها مشمول این محاصره غیر انسانی شدند که امیدواریم زمینه های رفع این مسئله فراهم شود.

تلاش عربستان برای یارگیری در منطقه

وی پیرامون نشست اتحادیه عرب اظهار داشت: سیاست عربستان مبتنی بر تحمیل سیاست های یکجانبه بر کشورهای دیگر است، آنها برای یارگیری تلاش میکنند.هیچ دولتی از سیاست های قطع رابطه این کشورحمایت نکرده است.

سخنگوی وزارت امورخارجه تصریح کرد: جریان اعدام شهید النمر برخلاف جریان حقوقی دنیا است و بسیاری کشورها مخالفت خود را اعلام کردند و تصمیم اتحادیه عرب، نوعی مخالفت با موضع جهانی و خلاف حقوق بشر است همچنین ایران مخالفت خود را انجام داده و ادامه خواهد داد.

جابری انصاری تاکید کرد: هیچگونه همراهی به شکل جمعی با عربستان در اتحادیه و شورای همکاری خلیج فارس اتفاق نیافتاده و اقدامات این کشور در زمینه نقض حقوق بشر به شکل گسترده مورد انتقاد قرار گرفته است از سوی دیگر این قطع رابطه ها حتی در مجموعه های عربی نیز مورد حمایت جمعی قرار نگرفته است.

وی اضافه کرد: پیرامون این قطع رابطه ها مکانیزمی به نام دفتر حافظ منافع وجود دارد اما هنوز هیچ تصمیم ی اتخاذ نشده است وزارت خارجه همراه با سایر مردم برای بزرگداشت نمر از اقدامات صورت گرفته حمایت خواهد کرد .

 برنامه موشکی ایران ارتباطی با بحث هسته‌ای ندارد

سخنگوی وزارت امورخارجه با تاکید بر اینکه برنامه موشکی ایران ارتباطی به بحث هسته ای ندارد گفت: ما همزمان با مذاکرات هسته ای اعلام کردیم برنامه موشکی جزیی از منظومه دفاعی ایران است و ارتباطی با بحث هسته ای ندارد و در قالب همین سیاست برنامه های لازم صورت می گیرد.

وی ادامه داد: اینکه اجرای برجام به تعویق افتاده بر اساس یک خبر نادرست است ما هیچگاه تاریخ دقیقی رو اعلام نکردیم . تنها یک بازه زمانی اعلام شد که اگر مجوعه اقدامات مورد توافق طرفین در جدول زمانی پیش بینی شده قرار گیرد در بازه زمانی اعلام شده روز اجرایی فراخواهد رسید و باید در نظر داشت هرگونه مصوبه ای که به نقطه اجرا برسد توسط دولت آمریکا و نقض کننده تعهدات آمریکا باشد با اقدام جمهوری اسلامی روبرو خواهد شد.

ایران از هرگونه اقدام دولت کانادا برای برقراری ارتباط استقبال می کند

جابری انصاری گفت: قطع کننده رابطه با کانادا دولت این کشور بوده. سیاست قطع روابط یک سیاست شکست خوره است .ایران به طور طبیعی از هرگونه اقدام دولت کانادا در این زمینه برای برقراری ارتباط استقبال خواهد کرد.

وی تصریح کرد: ایران هرگونه اقداماتی را که مبتنی بر شناخت و مشروعیت رژیم صهیونیستی بوده باطل اعلام کرده است. اینکه حقوق اتباع ایران در مواردی از سوی دولت های دیگر مورد نقض قرار می گیرد برای ان سازو کارهایی وجو دارد که امور کنسولی آن را پیگیری خواهد کرد و ایران متعهد به پیگیری امور اتباع خود در هر جای دنیا است.

سخنگوی وزارتخارجه افزود: اینکه حکم کلی در مورد اعراب داده شود تعبیر دقیقی نیست ما مجموعه ای از کشورهای عربی را داریم. ما با یک مجموعه واحد مواجه نیستیم .ایران براساس منافع خود راهبردهایش را در  مناطق مختلف دنبال می کند. هیچ کشوری در دنیا فقط بر یک منطقه جغرافیایی خاص تمرکز نمی کند.

جابری انصاری پیرامون اظهارات اردوغان در مورد رژیم صهیونیستی گفت: این ایران نیست که روابط را با عربستان قطع کرده، ما همواره گفتیم سیاست ایران مبتنی بر تنش نیست. سیاست ما پیگیری اهداف در چارچوبه ظرفیت های مختلف است و پیرامون رژیم صهیونیستی سیاست ما روشن است و این رژیم با سیاست های مبتنی بر اشغال، زمینه های بهم ریخت گی را فراهم کرده است و در شکل گیری سازمان های افراطی نقش داشته است.


خبر در حال تکمیل است

[ منبع این خبر سایت باشگاه خبرنگاران جوان می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال