متوسط تمایل زوج های جوان کشور به نرخ باروری 2.3 است


معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی میزان کنونی نرخ باوروی در کشور را 1.9 اعلام کرد و گفت: بر اساس تحقیقات، متوسط تمایل زوج های جوان به نرخ باروری به میزان 2.3 است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سمنان،دکتر محمد اسلامی معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت روز دوشنبه در همایش تبیین سیاست های کلی جمعیت مبتنی بر سلامت مادر و کودک برای ارتقاء نرخ باروری کلی در دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، اظهار داشت: براساس تحقیقات، تمایل زوج های جوان در شرف ازدواج به باروری بالاتر از نرخ باروری کنونی است، ولی باید بررسی شود چرا این تمایل محقق نمی شود.

دكتر اسلامي یادآور شد : نرخ باروری کنونی در کشور 1.9 است که باید به حد جایگزینی به میزان 2.1 برسد، ولی باید توجه داشت که در کنار تلاش برای افزایش باروری در جامعه، افزایش سلامت خانواده ها نیز باید مدنظر قرار گیرد.

وی با اشاره به برآورد جمعیت کشور در حال حاضر به میزان 79 میلیون نفر، گفت: جمعیت در کشور به طور سالیانه کاهش نمی یابد و سالانه متوسط یک میلیون نفر به جمعیت کشور اضافه می شود.

دكتر اسلامی با بیان اینکه سال گذشته یک میلیون و 530 هزار نفر به جمعیت کشور اضافه شد، ادامه داد: این نگرانی وجود که دارد که نرخ باروری 1.8 کنونی کاهش یابد و تا سال 1420 به صفر برسد و سپس منفی شود.

وی تصریح کرد : میزان زاد و ولد در کشور از سال 1390 در کشور سیر صعودی گرفته است و همچنان ادامه دارد.

معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، تقویت نظام تامین اجتماعی، ارایه خدمات بهداشتی و مراقبت های پزشکی، افزایش بهداشت باروری و فرزندآوری را راهکاری کمک به افزایش باروری در کشور دانست و گفت: فقط پنج بند از سیاستهای کلی ابلاغی افزایش جمعیت مربوط به وزارت بهداشت است و دیگر نهادها باید در این امر احساس مسئولیت کنند.

وی با اشاره به لزوم افزایش باروری های برنامه ریزی شده در کشور، افزود: مرور سوابق سلامت مادر، آگاهی از تمایلات باروری، شناسایی خانواده های واجد شرایط باروری در چارچوب سلامت و ... راه های تحقق باروری های برنامه ریزی شده است.

دكتر اسلامی گفت : افزایش سن ازدواج در جامعه را باید یکی از دلایل کاهش تمایل خانواده ها به فرزندآوری بیشتر دانست، به طوری که سن ازدواج دختران که اکنون به 24 سالگی افزایش یافته، تولد فرزند اول در 28 سالگی مادر و تولد فرزند دوم در 32 سالگی و تولد فرزند سوم در سن بالای 35 سالگی مادر را به همراه دارد که نیازمند مراقبت های زیاد است.

وی با تاکید بر لزوم رعایت حفظ فاصله سه تا پنج سال در فرزندآوری خانواده ها، افزود: الگوی کلی فاصله سنی بین فرزندآوری در خانواده های ایرانی مطلوب نیست.

وی ادامه داد: بر اساس تحقیقات، فاصله بین فرزندان اول تا دوم 3.5 سال، فاصله بین فرزند دوم تا سوم 5.4 سال، فاصله بین فرزند سوم تا چهارم 5 سال است.
 
دكتر اسلامی سقط را نیز از عوامل کاهش زاد و ولد در کشور دانست و با اشاره به وجود آمار متفاوت از 80 تا 300 هزار سقط در سال تصریح کرد: بارداری مادر در سن بالا، بارداری با فصله زیاد با فرزند قبلی، بارداری های برنامه ریزی نشده، تمایل بیشتر به سقط فرزند دوم و ... از موارد و دلایل قابل توجه در مورد سقط در کشور است.

وی با اشاره به برخی پیامدهای سقط مانند عفونت و ناباروری، افسردگی مادران و... یادآور شد: دلایل 20 تا 36 درصد سقط ها در کشور مسایل اقتصادی، پنج درصد به خاطر تداخل بارداری با تحصیل و درصد بسیار پایینی از سقط ها در کشور با مجوز درمانی برآورد می شود.

معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با اشاره به وجود برخی زوج هایی که پیش تر با انجام جراحی(وازکتونی در مردان و تی. ال در بانوان) قابلیت بارداری را از خود سلب کرده اند و اکنون تمایل به بارداری دارند، گفت: طرح تحول نظام سلامت در کشور هزینه فرانشیز جراحی های بازگشت توان بارداری را تقبل می کند تا به افزایش باروری در کشور کمک شود.

در استان سمنان نرخ باروری در سال 91 به میزان 1.66 در سال 92 به میزان 1.61 و در سال 93 به میزان 1.62 عنوان شده است که شهرستان های سمنان و مهدیشهر با متوسط نرخ باروری 1.7 بیشترین و شهرستان شاهرود با 1.59 کمترین نرخ باروری در استان را دارند.

انتهای پیام/گ

[ منبع این خبر سایت باشگاه خبرنگاران جوان می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال