زارعان: کالندریای راکتور اراک خارج نشده است


درحالی که برخی رسانه‌ها خبر از خروج قلب راکتور می‌دهند؛

معاون سازمان انرژی اتمی خبر منتشر شده مبنی بر خروج کالندریای راکتور اراک را تکذیب کرد.

زارعان: کالندریای راکتور اراک خارج نشده استبه گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، "اصغر زارعان" با بیان این که غیر از مبادله سوخت غنی شده هنوز هیچ کدام از اقدامات عملی ایران در فردو، نطنز و اراک طبق برجام به پایان نهایی خود نرسیده خاطرنشان کرد: ما طبق مفاد برجام در فردو و نطنز در حال کاهش سانتریفیوژها هستیم اما هنوز به عدد مشخص شده در برجام نرسیده و کار همچنان در حال انجام است.

وی ادامه داد: بازرسان آژانس بین نیز هم اکنون در ایران و سایت های هسته ای ما حضور دارند و در حال چک کردن اقدامات عملی ایران هستند تا در روز انجام نهایی این اقدامات گزارش داده و اجرای برجام رسماً آغاز شود.

معاون سازمان انرژی اتمی در مورد آخرین وضعیت راکتور آب سنگین اراک نیز اظهار داشت: در مورد اقدامات ایران بر روی کالندریای اراک باید ابتدا قرارداد بازطراحی راکتور میان ایران و چین نهایی و امضا شود و بعد از آن کالندریا خارج شده و بتن ریزی صورت می گیرد.

وی افزود: البته یک سری اقدامات اولیه صورت گرفته اما کالندریا بر خلاف آنچه در برخی اخبار گفته شده هنوز از قلب راکتور خارج نشده است زیرا اگر قبل از قرارداد نهایی کالندریا را خارج کنیم بدون تضمین لازم خواهد بود و کار عاقلانه ای نیست.

 زارعان در پایان تصریح کرد: اقدامات ایران طبق متن برجام در حال نهایی شدن است و شمارش معکوس آغاز شده و طی چند روز آینده این اقدامات به پایان می رسد که در روز پایان اقدامات با تأیید بازرسان آژانس اجرای برجام آغاز خواهد شد.

 وی همچنین به بازدید اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس از تأسیسات غنی سازی فردو اشاره کرد و گفت: نمایندگان مجلس امروز به فردو می آیند تا از روند کاهش سانتریفیوژها و اقدامات انجام شده و در حال انجام بازدید به عمل آورند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت باشگاه خبرنگاران جوان می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال