معجزه روسیه در برلین / لهستان و فرانسه مسافر سرزمین آفتاب


هر آنچه در رقابت‌های والیبال انتخابی المپیک اروپا گذشت

رقابت‌های والیبال انتخابی المپیک اروپا پس از پنج روز با قهرمانی تیم ملی روسیه به پایان رسید.

به گزارش خبرنگار حوزه توپ و تور گروه ورزش باشگاه خبرنگاران جوان، مسابقات والیبال انتخابی المپیک در قاره اروپا که با حضور هشت تیم از پنجم ژانویه در برلین کار خود را آغاز کرده بود، در نهایت با قهرمانی روسیه‌ای به پایان رسید که المپیک 2012 لندن را با سکوی قهرمانی و مدال طلا پشت سر گذاشته بود.

تیم ملی والیبال روسیه سال 2015 را با دو رقابت در سطح جهان سپری کرد. جایی که ابتدا با سرمربی پیشین خود «آندری وورونکوف» در لیگ جهانی ضعیف‌ترین نتایج تاریخ خود را رقم زد و پس از آن با تغییر سرمربی خود و حضور «ولادیمیر آلکنو» در جام جهانی ژاپن حضور پیدا کرد. روس‌ها در مسابقات جام جهانی با هشت پیروزی و سه شکست پس از آمریکا و ایتالیا و لهستان در رده چهارم قرار گرفتند.

عملکردی که نشان از بازگشت مجدد روسیه به روزها درخشان قبل خود می‌داد. شاگردان آلکنو در نهایت با قهرمانی در مسابقات انتخابی المپیک اروپا توانستند بار دیگر برتری خود را به تیم‌های اروپایی دیکته کرده تا زهر چشمی از حریفان احتمالی خود در مسابقات المپیک 2016 بگیرند.

**روسیه‌ای که با آلکنو احیا شد

تیم ملی والیبال روسیه در گروه دوم رقابت‌های انتخابی المپیک با تیم‌ها بلغارستان،‌ فنلاند و فرانسه هم گروه بود. در بین تیم‌های حاضر در این گروه، فرانسه بیشترین خطر برای روس‌ها محسوب می‌شد. خطری که با شکست سه بر یک روسیه مقابل فرانسه نمود عینی پیدا کرد. 

روس‌ها مسابقات را با یک پیروزی سه بر صفر مقابل فنلاند آغاز کردند و پس از شکست مقابل فرانسه ، بلغارستان را سه بر صفر شکست داده و به عنوان تیم دوم راهی مرحله نیمه‌نهایی مسابقات شدند. جایی که باید به مصاف آلمان میزبان می‌رفتند. روسیه تیم ملی والیبال آلمان را هم با نتیجه سه بر یک شکست داد و راهی فینال شد. فینالی که تکرار نبرد روسیه و فرانسه در مرحله گروهی این رقابت‌ها بود.

 فرانسوی‌ها در حالی راهی دیدار نهایی این مسابقات شدند که با اعتماد به نفس بالا ناشی از شکست لهستان در نیمه‌نهایی، امیدوار به کسب مدال طلای مسابقات و نخستین حضور خود در رقابت‌های المپیک بودند. اعتماد به نفسی که در ست اول دیدار فینال کاملا مشهود بود تا جایی که این تیم موفق شد اولین ست این دیدار را به راحتی و با امتیاز 14 بر 25 به سود خود تمام کند. 

اما این پایان ماجرا نبود. روس‌ها که دوست نداشتند با از دست دادن قهرمانی این مسابقات کار خود برای حضور در ریو را به اما و اگر بکشانند، با تغییراتی در کار تاکتیکی خود و مهار «اروین نگاپته» ، روند بازی را تغییر دادند. شاگردان ولادیمیر آلکنو ، با برتری مقابل فرانسه و دفاع روی تور کم نقص خود در سه ست پیاپی فرانسه را مغلوب کرده و مدال طلای مسابقات انتخابی المپیک را از آن خود کردند. مدال طلایی که بلیت مسابقات المپیک ریو 2016 را هم به همراه داشت.

 روس‌ها که در سال 2015 نتوانسته بودند به آنچه انتظار می‌رفت دست پیدا کنند، آغاز شیرینی در سال 2016 داشتند. تیمی که با حضور آلکنو بار دیگر احیا شد و توانست به جایگاه قبلی خود دست پیدا کند.

**باز هم لهستان ، باز هم سکوی سوم

تیم ملی والیبال لهستان تا روز پایانی رقابت‌های جام جهانی 2015 و در حالی که تمام رقابت‌های خود را با پیروزی پشت سر گذاشته بود، شانس کسب سهمیه المپیک را داشت. اما تنها شکست شاگردان «استفان آنتیگا» در آخرین روز آن مسابقات مقابل ایتالیایی رقم خورد که با اکتفا به همین پیروزی، جای لهستان در رده دوم را از این تیم گرفت و المپیکی شد. آن هم در حالی که دو تیم لهستان و ایتالیا از لحاظ امتیاز و تعداد برد با هم برابر بودند و تنها به دلیل ست برده بیشتر این سهمیه به لاجوردی‌پوشان رسید.

 بدشانسی لهستانی‌ها اما در مسابقات انتخابی المپیک اروپا بار دیگر تکرار شد. سرمربی تیم ملی لهستان پیش از آغاز رقابت‌های برلین بسیار امیدوار بود که تیمش با توجه به شرایط فیزیکی و تکنیکی بازیکنانش، روی سکوی نخست مسابقات قرار گرفته و ناکامی در جام جهانی 2015 را جبران کند.

 اما درخشش فرانسه در دیدار نیمه‌نهایی تمام نقشه‌های این تیم را نقش برآب کرد و قهرمانی در این مسابقات هم از دست لهستانی‌ها پرید. تیم ملی والیبال لهستان در هر دو تورنمنت آخر خود به مقام سومی دست پیدا کرده است و حالا باید امیدوار باشد که اگر در نبرد انتخابی المپیک ژاپن هم بتواند روی سکوی سوم قرار گیرد، ‌این بار دیگر سهمیه المپیک را به چنگ آورد. اتفاقی که با توجه به حریفان این تیم، چندان هم دور از دسترس نخواهد بود البته اگر باز هم بدشانسی گریبان‌گیر این تیم قدرتمند اروپایی نشود.

**ناکامی از نوع ژرمن‌ها و خداحافظی ستاره

تیم ملی والیبال آلمان را بدون شک باید ناکام اصلی مسابقات انتخابی المپیک اروپا دانست. تیمی که از مدت‌ها قبل خود را آماده حضور در این مسابقات کرده بود و حتی برای آمادگی هر چه بیشتر و بهتر، از حضور در مسابقات لیگ جهانی 2015 انصراف داد. ژرمن‌ها که با بهره‌مندی از امتیاز میزبانی رقابت‌های انتخابی اروپا، امیدوار بودند بتوانند سهمیه المپیک را از آن خود کنند، در مرحله گروهی این مسابقات سه پیروزی مقتدرانه مقابل لهستان، بلژیک و صربستان بدست آوردند،‌

اما با شکست در دو دیدار نیمه‌نهایی و رده‌بندی مقابل روسیه و لهستان چهارم شدند، تا نه تنها قهرمانی را از دست داده باشند، بلکه شانس حضور در مسابقات انتخابی المپیک بین قاره‌ای را هم از دست بدهند. «ویتال هنین» سرمربی تیم ملی آلمان مهم‌ترین دلیل این ناکامی را مصدومیت «یوخن شوپس» ، کاپیتان تیمش در آستانه این مسابقات عنوان کرد و یادآور شد حضور این بازیکن در ترکیب تیم ملی آلمان می‌توانست در دو دیدار رده‌بندی و فینال شرایط را برای ژرمن‌ها متفاوت کند.

تیم ملی آلمان که برنامه ریزی اساسی برای نتیجه گرفتن در رقابت‌های انتخابی المپیک ترتیب داده بود، در نهایت نتوانست به هدف خود دست پیدا کند و شانس تجربه سومین المپیک خود را از دست داد. «گئورک گروزر» ، پشت‌خط‌زن 31 ساله تیم ملی آلمان که به واسطه سرویس‌های ویران کننده‌اش در دیدار با تیم ملی کشورمان، در بین والیبال دوستان ایران شناخته شده است، در پایان این رقابت‌ها و پس از ناکامی تیمش از تیم ملی آلمان خداحافظی کرد.

**کار سخت بلندقامتان و حریفانی که مشخص شدند

رقابت‌های والیبال انتخابی المپیک اروپا به مدت پنج روز در شهر برلین آلمان پیگیری شد تا در نهایت به جز تیم ملی والیبال روسیه که با قهرمانی در این رقابت‌ها موفق به کسب سهمیه المپیک شد، تیم‌های فرانسه و لهستان هم به آخرین مسابقات انتخابی المپیک در ژاپن راه پیدا کنند. مسابقاتی که تا کنون10 تیم‌ شرکت کننده در آن مشخص شدند و تیم دوم و سوم آفریقا هم پس از مسابقات این قاره به جمع دوازده تیم می‌پیوندند.

 تیم ملی والیبال کشورمان هم یکی از دوازده تیم حاضر در این رقابت‌ها است که در گروه هشت تیمی این مسابقات با استرالیا ،چین، ژاپن ، ونزوئلا، کانادا، لهستان و فرانسه هم گروه شده است. گروهی که از آن سه تیم به اضافه بهترین تیم آسیایی راهی المپیک ریو خواهند شد.

در گروه چهار تیمی رقابت‌های انتخابی ژاپن هم تیم‌های مکزیک، شیلی و تیم های دوم و سوم منطقه آفریقا برای یک سهمیه که قهرمان این رقابت‌ها خواهد بود، به مصاف یکدیگر می‌روند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت باشگاه خبرنگاران جوان می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات