http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

صف‌آرایی در فضای سایبر؛ چالش جنگ‌های آینده

صف‌آرایی در فضای سایبر؛ چالش جنگ‌های آینده

استفاده از حملات سایبری قبل از شروع جنگ‌ نظامی، ممکن است روند جنگ‌های آینده را تغییر دهد. این مسئله چالش‌هایی را میان کارشناسان به وجود آورده است.

صف‌آرایی در فضای سایبر؛ چالش جنگ‌های آیندهبه گزارش خبرنگار اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، عده‌ای تحلیل‌گران می‌گویند: جنگ سایبری جایگزین جنگ‌های مرسوم نشده است؛ اما به‌عنوان یک مکمل در کنار این نوع جنگ‌ها به کار می‌رود. به‌علاوه امروزه جنگ سایبری، به قسمت جدایی‌ناپذیر بخش نظامی کشورها تبدیل شده است. اصطلاح «جنگ هیبریدی» نمونه‌ای از کاربرد جنگ سایبری قبل از شروع یک عملیات نظامی است که به عقیده‌ی برخی کارشناسان، بیشتر از آنکه موجب تخریب شود منجر به اختلال در شبکه‌ها سامانه‌های دشمن خواهد شد.

روند رشد جنگ‌های مرسوم نظامی به سابقه‌ی این جنگ‌ها در طول تاریخ بستگی دارد؛ اما درباره‌ی جنگ سایبری، مشکل این است که چنین جنگ‌هایی سابقه‌ای طولانی در عصر حاضر ندارند. همزمان با افزایش توانایی‌ها و ظرفیت‌های سایبری توسط کشورها، آن‌ها سعی می‌کنند نحوه‌ی استفاده از عملیات سایبری را نیز در جنگ مشخص کنند.

عده‌ای از تحلیل گران می‌گویند درگیری روسیه و اوکراین، اولین نبرد سایبری بود؛ اما در خلال این درگیری، عملیات برجسته‌ی سایبری که بتواند اثرات مخرب فیزیکی را داشته باشد، صورت نگرفت. از سوی دیگر برخی کارشناسان بر این باورند که جنگی که به معنای واقعی و به‌طورکلی، در حوزه‌ی سایبری باشد، در اوکراین اتفاق نیفتاده و در هیچ کجای دیگر نیز اتفاق نمی‌افتد، بلکه عملیات سایبری به‌عنوان یک وسیله‌ی نظامی-سیاسی در جنگ‌های نظامی مرسوم به کار می‌رود؛ نظیر آنچه میان روسیه و اوکراین گذشت. عده‌ای معتقدند احتمال دارد روسیه در جنگ با داعش در کشور سوریه، از شیوه‌ی جنگ هیبریدی استفاده کند.

ورود عملیات سایبری به بخش نظامی و استفاده از آن در جنگ‌ها نیز، با مشکلاتی روبه‌رو است. به‌عنوان‌مثال تشخیص واقعی دشمن در جنگ سایبری، دشوار است یا مرزهای مشخصی در این نوع جنگ وجود ندارد. به‌علاوه این نوع عملیات، گاهی توسط هکرهای غیردولتی اداره می‌شوند. بر اساس برخی گزارش‌ها، در جنگ اوکراین و روسیه، هکرهای روسی از پراکسی‌هایی استفاده می‌کردند که متعلق به دولت روسیه نبود. البته باید توجه داشت استفاده از حملات سایبری در جنگ- برخلاف نظر برخی تحلیل گران- به بخش غیرنظامی و شهروندان نیز سرایت می‌کند.

در جریان جنگ میان اوکراین و روسیه مواردی بود که نشان می‌دهد، روسی‌ها از طریق عملیات سایبری، اهداف راهبردی خود را دنبال می‌کرد؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت بسیار بعید است استفاده از عملیات سایبری در جنگ‌های آینده به انزوا برود، بلکه احتمال می‌رود این جنگ‌ها به‌طور کامل جایگزین جنگ‌های نظامی گذشته شوند.

سایبربان

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
تبلیغات

http://www.webiruni.ir/uploads/sujpqbk9fhkwl90d6g26bb45u2cu50jn.jpg

http://www.webiruni.ir/uploads/qk53boo8lx96sfes7wspanpa8j40j5x8.jpg

آخرین مطالب
یک خواننده معروف لس آنجلسی دیگر در ایران بازیگر شد +عکس
سایپا فعلا برنامه‌ای برای افزایش قیمت ندارد
اتفاق مهیبی در شرف وقوع است
واکنش ایوبی به بازگشت بازیگران پیوسته به شبکه GEM
ساخت ریزربات‌های بازیگوش!+تصاویر
استخدام کارمند فروش و مدرس زبان در موسسه آموزشی نوآوران
حاجی زاده:اعضای شورای شهر تبریز از نتایج ماشین سازی راضی نیستند
وقوع 3 زمین‌لرزه در زرند
زنی که ۴کیلومتر زیر خودرو کشیده شد و زنده ماند! +عکس
پارکینگ عمومی شهروند در بجنورد به بهره برداری رسید
واکنش ایران به گزارش اخیر احمد شهید
هدف ایران‌خودرو از اعلام قیمت‌های جدید چیست!؟
استخدام توسعه دهنده نرم افزار در شرکت فناوری اطلاعات مهیمن
فجر شهیدسپاسی و خیبر خرم آباد؛ زردپوشان همچنان در حسرت برد
اینستاگرام در حال آزمایش قابلیت پخش زنده ویدئو
مدت زمان معاینه خودروها کاهش یافت
کلوپ: وست بروم در محوطه جریمه ۱۵ بازیکن داشت!/ هواداران جو فوق العاده ای ساختند
برنامه جدید احسان علیخانی در تلویزیون +عکس
توسعه دستگاه‌های صرافی الکترونیک بانک شهر
استخدام ۷ ردیف شغلی در انتشارات گل واژه در تهران