http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

کمپین تحریم سفر به ترکیه و دبی

کمپین تحریم سفر به ترکیه و دبی

به گزارش صدای میانه به نقل از «دنیای اقتصاد» ؛ کمپین مردمی «تحریم سفر به کشورهای حامی داعش سیاه و سفید» به تلویزیون رفت. پس از آنکه بحث تحریم سفرهای نوروزی به کشورهایی نظیر ترکیه و دبی طی روزهای گذشته در شبکه‌های اجتماعی طرح شد، شامگاه یکشنبه برنامه پایش شبکه یک سیما نیز اجمالا به این کمپین و مبانی آن پرداخت.

کارشناس این برنامه ضمن اشاره به هزینه‌کرد سالانه ایرانی‌ها در این مقاصد گفت: «مردم احساس می‌کنند که رفتار متولیان گردشگری و مسوولان این کشورها در فرودگاه‌ها و هتل‌ها با ایرانی‌ها تبعیض‌آمیز و توام با بدرفتاری است. به علاوه این مساله وجود دارد که گویا هزینه ۶میلیارد دلاری هموطنان ما در دبی و ترکیه به سمت حمایت از داعش حرکت می‌کند.» رحام افزود: «این رفتارهای نامناسب با گردشگران ایرانی می‌تواند ریشه سیاسی نیز داشته باشد. مثلا برخی از گردشگران ایرانی گزارش می‌کنند که در هتل‌های دبی با رفتارهای تبعیض‌آمیز مواجه هستند و نظیر این رفتارها در فرودگاه‌های ترکیه نیز رخ می‌دهد. بنابراین کمپین تحریم سفر به این کشورها، این موضوع را طرح می‌کند که چرا باید سالانه رقم بالایی از ارز کشور به سمت کشورهایی که هم در منطقه برای ما مشکل ایجاد می‌کنند و همچنین رفتارهای نامناسبی با شهروندان ایرانی دارند، جاری شود؟»

او با بیان اینکه کشورهایی نظیر عمان و روسیه و دیگر کشورهای همسایه که به لحاظ اقتصادی و سیاسی با ما در تعامل‌های سازنده‌ای هستند و سابقه پایمال کردن حقوق گردشگران ما را نیز ندارند، می‌توانند به عنوان مقاصد جایگزین معرفی شوند، تصریح کرد: «این کمپین تاکید می‌کند که باید تحریمی علیه کشورهایی که منافع اقتصادی ما را نادیده می‌گیرند ایجاد شود؛ چه اینکه برای مثال گمرک ترکیه در برخی از ساعات شبانه‌روز از سوی ایران پذیرش ندارد و این درحالی رخ می‌دهد که گمرک ایران به صورت ۲۴ساعته به طرف ترک خدمات ارائه می‌دهد. نادیده گرفتن منافع اقتصادی ایران از سوی امارات نیز صادق است.» برنامه پایش همچنین این سوال را برای مخاطبان خود مطرح کرد که برای غلبه بر محدودیت‌های ارزی پایان سال ۹۴ کدام راه را به دولت پیشنهاد می‌کنند؟ درنظر گرفتن مالیات بر سفرهای تفریحی خارجی پاسخی بود که قاطبه مخاطبان این برنامه آن را برگزیدند. برخی از آنها همچنین با برشمردن راهکارهایی برای کاهش سفرهای تفریحی به کشورهایی نظیر ترکیه و دبی و عربستان، دریافت مالیات بیشتر برای سفر به این مقاصد را از سوی دولت راهی مناسب عنوان کردند. برخی دیگر نیز ضمن انتقاد از سفرهای تیم‌های ورزشی به این کشورها، خواستار توجه دولت به این مقوله شدند.

اهداف و پیام کمپین

کمپین «تحریم سفر به کشورهای حامی داعش سیاه و سفید» در نظر دارد به جای اتکا به تصمیمات دولت، رویکرد اعتراضی خود را متوجه دولت‌های متخاصم کند. این کمپین در گام نخست پیشنهاد می‌دهد که «سفرهای غیرضروری» و «خرید کالا» از کشورهای حامیان داعش سیاه و داعش سفید تحریم ‌شود. داعش سیاه، شامل گروه‌های تروریستی-تکفیری هستند که آشکارا به فعالیت‌های تروریستی می‌پردازند. از سوی دیگر، داعش سفید نیز به گروهی اطلاق می‌شود که رفتار مشابه و به ظاهر قانونمندی دارند که مورد حمایت مالی کشورهای منطقه قرار گرفته‌اند. حالا کارشناسان معتقدند کشورهای حامی داعش سیاه و سفید وحشت بیشتری از حرکت‌های مدنی نظیر تحریم سفر دارند. از طرف دیگر، این کمپین حامل این پیام از سوی ایرانیان است که مردم رفتار غیردوستانه را در نظر داشته و متناسب با آن واکنش نشان می‌دهند. همچنین کاهش انتقال هزینه به دولت برای وضع سیاست‌های دستوری باعث خواهد شد که آزادی عمل برای تجار و بازرگانان ایرانی باقی بماند.

پیش از این، موسی غنی‌نژاد، اقتصاددان برجسته درباره این کمپین گفته بود: «قرار نیست ایران روابط دیپلماتیک خود را با کشورهای مذکور قطع کند یا ما از دولت انتظار رفتارهای قهری داشته باشیم.» وی تاکید کرده بود: «رفتارهای ناشایستی که احتمالا از سوی برخی اتباع ترکیه نسبت به توریست‌های ایرانی انجام شده، نباید تبدیل به یک مساله سیاسی شود و نباید انتظار داشته باشیم دولت وارد عمل شود و این مشکل را حل کند.» او بهترین راهکار در چنین شرایطی را، فعالیت مدنی شهروندان ایرانی و امتناع از سفرهای توریستی به این کشورها عنوان کرد. به اعتقاد غنی‌نژاد، این بهترین پیام برای این کشورها است که نشان می‌دهد بدون هیچ ممنوعیت و محدودیت قانونی از سوی دولت، مردم به چنین برخوردهای بدی واکنش نشان می‌دهند و به کشورهایی مانند امارات یا ترکیه یا عربستان سفر نمی‌کنند. گزارش‌ها حاکی از آن است که برخی گردشگران ایرانی در ترکیه با توهین‌ها و برخوردهایی مواجه می‌شوند. برخی گردشگران به رسانه‌ها گزارش کرده‌اند که چند برخورد خیابانی به بهانه‌های واهی با توریست‌های ایرانی روی داده؛ بسیاری از توریست‌های ایرانی در رستوران‌ها و مراکز تفریحی استانبول با صورتحساب‌های سنگین و غیرمتعارف مواجه می‌شوند. این حوادث در کنار برخوردهایی مشابه در امارات و عربستان از ریشه‌های اصلی شکل‌گیری چنین کمپینی عنوان می‌شوند.

منبع: صدای میانه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
التهاب کف پا و درد زانو با استفاده از صندل لاانگشتی!
کارت پستال و عکس های روز کوروش بزرگ
مقایسه آمار MSN و BBC در فصل 17-2016
مقایسه آمار MSN و BBC در فصل 17-2016
قیمت نهایی مسکن مهر پردیس مشخص شد
خواب زمستانی مسکن در پاییز
در ایران کسب و کار آسان‌تر است یا کشورهای خاورمیانه؟
فیلم کلیپی قشنگ از شلیک ۳ توپ نیرومند ac 130 ( آپارات ) -دانلود و پخش
مخالفت آمریکا با ملت ایران تازگی ندارد
ویدیو فیلم حرکت ناو جنگی در دریای خروشان ( آپارات )
دانشجویان با بصیرت افزایی از انقلاب و نظام اسلامی پاسداری کنند
فیلم ماشین آلات تجهیزات خط تولید سنگ مصنوعی نانو سمنت پلاست ( آپارات ) -دانلود و پخش
مدافعان حرم، مدافعان انقلاب و کشور اسلامی ما هستند
ویدیو فیلم دخانیات الکترونیکی به زبان محققین اروپایی ( آپارات )
پیام زیارت اربعین در حاشیه ها گم نشود
ویدیو فیلم جعبه باز کنی و کار با موتو ۳۶۰ ( آپارات )
فیلم میکسر ،میکسر سنگ مصنوعی، میکسر سنگ مرمر گرانیت مصنوعی ( آپارات ) -دانلود و پخش
فیلم سازش | عکس بازیگران و داستان فیلم سازش
فروشنده بهترین فیلم از نگاه تماشاگران جشنواره فیلم بمبئی + عکس
چرا واکسن سرماخوردگی وجود ندارد؟
تبلیغات