یادداشت ویژه/ فساد فوتبال از سرنخ ها تا متهمان نابخشودنی


وب سایت رسمی برنامه نود- چند روز پیش بود که یکی از سایتهای معتبر خارجی از قول میشل پلاتینی نوشت:« کمیته اخلاق فیفا چهار سال تمام خواب بوده است.» وی به دنبال خبر محرومیتش از هر گونه فعالیت فوتبالی در حوزه های مدیریت و فنی، عصبانی بود و گفت:« گر نهادهای نظارتی در فیفا به درستی به وظیفه خود عمل می کردند، هرگز شاهد چنین رسوایی بزرگی در فیفا نبودیم.» از سوی دیگر سپ بلاتر هم نهادهای نظارتی ورزش را به باد انتقاد گرفته و گفته که برای فوتبال بسیار متأسفم که من باید کیسه بوکس آن باشم.

پس از چند هفته پرسروصدا در فوتبال جهان، حالا باید علت را جویا شد و این مسئله را ریشه یابی کرد تا دوباره شاهد چنین اتفاقاتی در ورزش جهان نباشیم. به راستی چرا چنین شد؟ آیا هیچ گونه نظارتی از سوی نهادهای نظارتی بر روی عملکرد رئیس فیفا و معاونانش وجود نداشت؟ آیا این نهادها از استقلال کافی و لازم جهت انجام مأموریت های خود برخوردار بودند؟

این مسئله از چند جهت قابل بررسی است. مهم ترین ضعفی که در این فساد بزرگ به چشم می خورد این است که نهادهای نظارتی به خوبی به وظیفه خود عمل نکرده اند. آنچه مسلم است این فساد مالی و سایر نمونه هایی که در این سطح گسترده انجام می شود، طی یک روز و دو روز انجام نمی شود. شاید بیش از دهه از اولین زمزمه ها و شایعات پیرامون وجود فساد مالی در فیفا می گذرد؛ شایعاتی که البته به حقیقت پیوست. اما سئوال اینجاست که اگر همان روز اول تحقیقات و بررسی های لازم در این زمینه صورت می گرفت، کار به اینجا می کشید؟ اگر بررسی های مناسب و غیرجانبدارانه ای انجام می شد، ریشه های این فساد همانجا خشکیده می شد. اما برای طراحی چنین فسادی در هر سازمانی، لازم است تا حمایت و سکوت افراد در سطوح مختلفی جلب شود. سکوت در چنین نهادهایی سبب می شود که زخم کهنه فساد هر چه بیشتر در بدنه ورزش نفوذ کرده و به اصلی نهادینه بدل شود، و کار را به جایی برساند که تنها راه درمان آن قربانی کردن بسیاری از عوامل گناهکار و بیگناه باشد.

در ورزش ایران، چند سالی است که بحث فساد درورزش به ویژه در فوتبال مطرح شده و کار به جایی رسیده که پرونده فساد در فوتبال در کمیسیون اصل نود مجلس مطرح می شود. با این وجود، این مسئله هیچ گاه به سرانجام نمی رسد؛ از برخی اصرار بر وجود فساد و از مدیران فوتبال هم انکار. اما آنچه مسلم است وجود چنین فضایی قطعا به فوتبال و کل ورزش ما آسیب می رساند.

تکلیف این مسئله باید هرچه زودتر و یک بار برای همیشه روشن شود؛ در فوتبال ما یا فساد هست و یا نیست؛ اگر هست حداقل خواسته هواداران و اهالی دلسوز فوتبال، برخورد مناسب و محرومیت عوامل آنست. اما اگر چنین فسادی وجود ندارد، باز هم افراد ذیربط باید شجاعت به خرج داده و همانگونه که وجود فساد را در بوق و کرنا کردند، پاکی فوتبال را با صدایی بلندتر فریاد بزنند.

وجود چنین جوی بی شک به زیان تیم ملی فوتبال و جامعه فوتبال خواهد بود که به نظر می رسد در این دوره کار بسیار دشوارتری برای صعود به جام جهانی دارند. اما آنچه که از شواهد امر پیداست بیشتر انرژی مسئولان صرف حاشیه های غیرفوتبالی می شود، البته خود فدراسیون نشین ها هم در این مسئله بی تقصیر نیستند. در حالیکه مسائل مهم فوتبال مثل بحث از فساد اهرمی برای حذف یکدیگر از صحنه رقابت بوده و در گذشته هم شاهد بودیم که برخی از گروه ها در عرصه فوتبال زورآزمایی غیر فوتبالی می کردند و می خواستند با حذف افراد غیرهمسو، خود یا نزدیکان بله قربان گویی را که حتی لیوان آب را نمی توانستند جابجا کنند، روی کار آورند. به یاد داشته باشیم که مشابه سناریوی انتخابات سال 86 در فدراسیون فوتبال که تک کاندیدایی بود، در دوره پیشین انتخابات ریاست فیفا تکرار شد و بلاتر با قلع و قمع کردن تمامی رقبای خود بدون داشتن حتی یک رقیب، برای یک دوره دیگر بر کرسی ریاست فیفا نشست و در اولین مصاحبه خود اعلام کرد کشتی طوفان زده فیفا را بار دیگر به ساحل آرامش خواهم رساند و حتی با قاطعیت حرف از مبارزه گسترده با فساد در فوتبال زد.

اما در همان روزها همگان (و حتی آنها که به خود بلاتر رأی داده بودند) می دانستند که این زخم کهنه بالاخره روزی سر باز خواهد کرد و سرانجامی جز رسوایی برای مقامات گناهکار فیفا به دنبال نخواهد داشت.

در ایران هم برخورد فوری با فساد احتمالی در فوتبال مسلماً بهتر از آنست که اجازه داده شود رگه های فساد در فوتبال به امری نهادینه بدل شده و کار به رسوایی های بزرگتر بکشد. وظیفه رسانه ها در این باره فقط هشدار است. برخورد کار آنهایی است که باید نظارت و برخورد کنند. باور کنید تا به همین الان همه متهمان پرونده فساد در فوتبال، در هر کجای جهان نابخشودنی هستند.

 

یادداشت از احمد تقی زاده

 

 

 

[ منبع این خبر سایت 90 می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال