http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

جلسه احیاء و تعادل بخشی به آب‌های زیرزمینی شهرستان میانه برگزار شد

جلسه احیاء و تعادل بخشی به آب‌های زیرزمینی شهرستان میانه برگزار شد

مجری طرح تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی آذربایجان‌شرقی، گفت: شور شدن تدریجی آب‌ها و درنهایت کاهش و خشک شدن ذخایر استراتژیک آب‌های زیرزمینی، زندگی مردم را به‌صورت مستقیم تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

به گزارش صدای میانه به نقل از تسنیم از میانه، یوسف غفارزاده، در جلسه احیاء و تعادل بخشی به آب‌های زیرزمینی شهرستان میانه، مهم‌ترین مؤلفه تاثیرگذار در افت شدید آب‌های زیرزمینی را حفر چاه‌های غیر مجاز و استفاده بی‌رویه از این منابع در فعالیت‌های کشاورزی دانست و با اشاره به مشکلات آب‌های زیرزمینی، اظهار داشت: چالش‌های متنوع پیچیده‌ای فراروی دست‌اندرکاران مدیریت حفاظت و بهره برداری آب‌های زیرزمینی است که باید امکان استفاده از این ماده حیاتی را برای نسل‌های آینده را نیز به‌عنوان حق طبیعی آنان فراهم کنیم.

غفارزاده به تبعات برداشت بی‌رویه آب از سفره‌های زیرزمینی اشاره کرد و گفت: تنزل کیفیت آب، فرونشست زمین، افزایش هزینه پمپاژ و استحصال آب، کاهش آبدهی چاه‌ها، چشمه‌ها و قنوات، کاهش ظرفیت حجم مخازن طبیعی، شور شدن تدریجی آن‌ها و درنهایت کاهش و خشک شدن ذخایر استراتژیک آب‌های زیرزمینی، زندگی مردم را به صورت مستقیم تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

مجری طرح تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی سازمان آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی، افزود: در آذربایجان شرقی حدود 80 سد آبی وجود دارد که بالای 40 سد استان در شهرستان میانه وجود دارد لذا ما باید فرهنگ تعادل‌بخشی به آب‌های زیرزمینی را در این شهرستان اجرایی کنیم.

غفارزاده برخی پروژه‌های پانزده‌گانه طرح احیا و تعادل‌بخشی مصوب را که عملیات اجرایی آن‌ها آغاز شده را بر شمرد و گفت: استقرار اکیپ‌های گشت و بازرسی، برق‌دار کردن چاه‌ها، نصب کنتورهای هوشمند آب و برق، ساماندهی شرکت‌های حفاری و نصب GPS روی دستگاه‌های حفاری، اطلاع‌رسانی و فرهنگسازی، پهنه‌بندی بررسی مخاطرات ناشی از فرونشست زمین، مطالعه تعیین حداکثر عمق کف‌شکنی چاه‌ها، تقویت آبخوان از طریق تغذیه مصنوعی، خرید چاه‌های کم‌بازده کشاورزی، استقرار سیستم مدیریت یکپارچه منابع آب زیرزمینی و جایگزینی پساب با چاه‌های کشاورزی.

محمد ادیب، اظهار داشت: منابع آب زیرزمینی شهرستان میانه عمدتاً شامل چاه‌های نیمه عمیقی است که در حاشیه رودخانه‌های شهرچای، قزل اوزن، گرمی چای، آیدوغموش و قرانقو حفر شده‌اند.

مدیر امور منابع آب شهرستان میانه افزود: این اداره دارای 2 هزار و 605 حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق کشاورزی فعال استکه سالیانه 91.628 میلیون مترمکعب آب از این چاه‌ها استحصال می‌شود.

وی به افت سفره‌های زیرزمینی و کاهش منابع آبی شهرستان و برداشت‌های بی‌رویه اشاره کرد و گفت: سالیانه 9.5 میلیون مترمکعب آب توسط چاه‌های آب مشروب شهرمیانه برداشت می‌گردد و 3.55 میلیون مترمکعب توسط چاه‌های آب مشروب روستایی استحصال و مصرف می‌شود.

ادیب با اشاره به جمع بارندگی سالیانه از ابتدای سال آبی تا کنون، تصریح کرد: در سال 93 حدود 146.5 میلی متر و در سال جاری تاکنون 153.5 میلی متر بارندگی داشته‌ایم که از سال گذشته تا کنون چند درصد کمی افزایش داشته است.

منبع: صدای میانه
تبلیغات

http://www.webiruni.ir/uploads/sujpqbk9fhkwl90d6g26bb45u2cu50jn.jpg

http://www.webiruni.ir/uploads/qk53boo8lx96sfes7wspanpa8j40j5x8.jpg

آخرین مطالب
روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | شنبه ۱ آبان ۹۵
زمان تک نرخی شدن ارز مشخص شد
استخدام کارشناس خرید داخلی خانم در البرز
لغو ویزای روسیه در انتظار شهروندان ایرانی
استخدام مدیر داخلی و انباردار فنی در یک شرکت معتبر
درباره هنرمندان اسپانسری چه میدانید؟
بی توجهی طرفداران موج سواری به هشدار توفان هیما درهنگ کنگ
روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | شنبه ۱ آبان ۹۵
روستای حيران
(تصاویر) برترین های مسابقه عکاسی از حیات وحش ۲۰۱۶
استخدام کارشناس فروش در شرکت آرین رشد افزا
تولید نوشت افزار با نمادهای ایرانی افزایش یافته است
مد عجیب برای خانم ها در آرایشگاه های مکزیک
روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | شنبه ۱ آبان ۹۵
"۱۰۰ دانه یاقوت؛ دسته به دسته در دست دلال"/ بجستان صنایع تبدیلی انار ندارد (۵ عکس)
بی توجهی طرفداران موج سواری به هشدار توفان هیما درهنگ کنگ
استخدام کارشناس پیگیری شکایات،کارشناس پشتیبانی فروش،حسابدار
فیلم آهنگ خواندن لینا در the voice kids ( آپارات ) -دانلود و پخش
ایران خواستار پاسخگویی آمران و عاملان جنایت کرکوک شد
کلیپ فیلم جن مخوف و عجیب و حقیقی در درون درخت۱۵+