جلسه احیاء و تعادل بخشی به آب‌های زیرزمینی شهرستان میانه برگزار شد


مجری طرح تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی آذربایجان‌شرقی، گفت: شور شدن تدریجی آب‌ها و درنهایت کاهش و خشک شدن ذخایر استراتژیک آب‌های زیرزمینی، زندگی مردم را به‌صورت مستقیم تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

به گزارش صدای میانه به نقل از تسنیم از میانه، یوسف غفارزاده، در جلسه احیاء و تعادل بخشی به آب‌های زیرزمینی شهرستان میانه، مهم‌ترین مؤلفه تاثیرگذار در افت شدید آب‌های زیرزمینی را حفر چاه‌های غیر مجاز و استفاده بی‌رویه از این منابع در فعالیت‌های کشاورزی دانست و با اشاره به مشکلات آب‌های زیرزمینی، اظهار داشت: چالش‌های متنوع پیچیده‌ای فراروی دست‌اندرکاران مدیریت حفاظت و بهره برداری آب‌های زیرزمینی است که باید امکان استفاده از این ماده حیاتی را برای نسل‌های آینده را نیز به‌عنوان حق طبیعی آنان فراهم کنیم.

غفارزاده به تبعات برداشت بی‌رویه آب از سفره‌های زیرزمینی اشاره کرد و گفت: تنزل کیفیت آب، فرونشست زمین، افزایش هزینه پمپاژ و استحصال آب، کاهش آبدهی چاه‌ها، چشمه‌ها و قنوات، کاهش ظرفیت حجم مخازن طبیعی، شور شدن تدریجی آن‌ها و درنهایت کاهش و خشک شدن ذخایر استراتژیک آب‌های زیرزمینی، زندگی مردم را به صورت مستقیم تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

مجری طرح تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی سازمان آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی، افزود: در آذربایجان شرقی حدود 80 سد آبی وجود دارد که بالای 40 سد استان در شهرستان میانه وجود دارد لذا ما باید فرهنگ تعادل‌بخشی به آب‌های زیرزمینی را در این شهرستان اجرایی کنیم.

غفارزاده برخی پروژه‌های پانزده‌گانه طرح احیا و تعادل‌بخشی مصوب را که عملیات اجرایی آن‌ها آغاز شده را بر شمرد و گفت: استقرار اکیپ‌های گشت و بازرسی، برق‌دار کردن چاه‌ها، نصب کنتورهای هوشمند آب و برق، ساماندهی شرکت‌های حفاری و نصب GPS روی دستگاه‌های حفاری، اطلاع‌رسانی و فرهنگسازی، پهنه‌بندی بررسی مخاطرات ناشی از فرونشست زمین، مطالعه تعیین حداکثر عمق کف‌شکنی چاه‌ها، تقویت آبخوان از طریق تغذیه مصنوعی، خرید چاه‌های کم‌بازده کشاورزی، استقرار سیستم مدیریت یکپارچه منابع آب زیرزمینی و جایگزینی پساب با چاه‌های کشاورزی.

محمد ادیب، اظهار داشت: منابع آب زیرزمینی شهرستان میانه عمدتاً شامل چاه‌های نیمه عمیقی است که در حاشیه رودخانه‌های شهرچای، قزل اوزن، گرمی چای، آیدوغموش و قرانقو حفر شده‌اند.

مدیر امور منابع آب شهرستان میانه افزود: این اداره دارای 2 هزار و 605 حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق کشاورزی فعال استکه سالیانه 91.628 میلیون مترمکعب آب از این چاه‌ها استحصال می‌شود.

وی به افت سفره‌های زیرزمینی و کاهش منابع آبی شهرستان و برداشت‌های بی‌رویه اشاره کرد و گفت: سالیانه 9.5 میلیون مترمکعب آب توسط چاه‌های آب مشروب شهرمیانه برداشت می‌گردد و 3.55 میلیون مترمکعب توسط چاه‌های آب مشروب روستایی استحصال و مصرف می‌شود.

ادیب با اشاره به جمع بارندگی سالیانه از ابتدای سال آبی تا کنون، تصریح کرد: در سال 93 حدود 146.5 میلی متر و در سال جاری تاکنون 153.5 میلی متر بارندگی داشته‌ایم که از سال گذشته تا کنون چند درصد کمی افزایش داشته است.

[ منبع این خبر سایت صدای میانه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال