http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

چگونه از شر بی‌حوصلگی و خستگی خلاص شویم؟

چگونه از شر بی‌حوصلگی و خستگی خلاص شویم؟

خسته و بی حوصله exhausted

می‌دانیم که خواب برای بدن‌مان حیاتی است، ولی بسیاری از ما به استراحت بها نمی‌دهیم و اساسا کسل می‌شویم. به‌دلیل شمار بسیار زیاد آدم‌هایی که در ایالات متحده خواب کافی ندارند، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها حتی پا را فراتر گذاشته است و آن را ” مشکل سلامت عمومی” نامیده است.

اکثر ما احساس می‌کنیم بین کار، خانواده، دوستان، غذا پختن، و کارهایی که در جریان هستند، تحت فشار زمان هستیم، پس استراحت کافی برای عملکرد بهینه را دریافت نمی‌کنیم. با استناد به گزارش مندرج در وب‌گاه امریکایی وب ام دی  بیشتر بزرگسالان بین ۸ تا ۷.۵ ساعت خواب در شب نیاز دارند. با این حال، اکثرا ۷ ساعت یا کمتر می‌خوابند، که می‌تواند اعتیاد جامعه‌ی ما به قهوه و نوشیدنی‌های انرژی‌زا را توجیه‌کند.

اکثر آدم‌ها مدت زیادی بدون انرژی زندگی می‌کنند، و شاید حتی متوجه این مسئله نباشند که تا چه اندازه کسل هستند. برخی علائم رایج کسل بودن را در ادامه می‌آوریم، و نحوه‌ی مبارزه با آن برای داشتن احساسی بهتر را نیز بیان می‌کنیم.

در این‌جا ۵ نشانه‌ی کسل‌بودن (و این‌که در مقابل آنها چه باید کرد) آمده است:

۱. هر صبح چندین بار دکمه‌ی چرت ساعت‌تان را می‌زنید.

همه‌ی ما در چنین شرایطی بوده‌ایم، زنگ ساعت به صدا در می‌اید، و نمی‌خواهیم به آن توجه کنیم. آرزو داریم که ای‌کاش می‌توانستیم به جای دیگری از اتاق پرتش کنیم و هرگز صدای آزاردهنده‌ی زنگ‌اش را دوباره نشنویم. فشردن دکمه‌ی چرت ساعت یک عادت بی‌ضرر به‌نظر می‌آید، ولی شاید به این معنا باشد شما استراحت کافی و لازم را برای گذراندن روزتان نداشته‌اید.

چه باید کرد: شاید ساده به‌نظر بیاید، ولی سعی کنید هر شب کمی زودتر به رختخواب بروید. حتی ۱۵ دقیقه هم می‌تواند تأثیر زیادی داشته باشد، و از این طریق، دیگر لازم نیست مثل همیشه صبح‌ها در انجام کارهای‌تان عجله کنید.

۲. بدون نوشیدن چند فنجان قهوه یا نوشیدنی انرژی‌زا، نمی‌توانید روزتان را سپری کنید.

چنان‌چه در زمان استراحت به‌سراغ قهوه می‌روید، یا نوشیدنی انرژی‌زا می‌نوشید تا بیدار بمانید، احتمالا از وادی خستگی عبور کرده‌اید، و به کسلیِ مطلق وارد شده‌اید. در مورد نوشیدن قهوه احساس بدی نداشته‌باشید – پژوهش‌های بسیاری به اثبات فواید قهوه برای سلامت پرداخته‌اند – بلکه به میزان قهوه‌ی مصرفی‌تان توجه کنید. نوشیدن قهوه‌ی زیاد به کم شدن‌ آب بدن منجر می‌شود، و کم شدن آب بدن در واقع به احساس بی‌حالی و کسلی منجر می‌شود.

چه باید کرد: به جای قهوه یا نوشیدنی‌های انرژی‌زا، آب بنوشید. آب به‌صورت طبیعی میزان انرژی بدن را افزایش می‌دهد و به‌شما احساس هوشیارتر بودن خواهد داد، در نتیجه کسلی را از بین می‌برد.

۳. دوست‌دارید وسط روز چرت بزنید.

اگر یک رژیم غذایی سالم و متعادل دارید که خوراکی‌های با انرژی بالا، نوشیدن آب به میزان کافی، و خواب مناسب را در بر دارد، پس باید روزتان را بدون احساس خستگی سپری کنید. با این‌حال، اگر با باز نگه‌داشتن چشمان‌تان مشکل دارید و کمی بعد از صرف نهار، احساس می‌کنید بدن‌تان مرتبا در هم می‌شکند (مرتبا انرژی بدن‌تان تحلیل می‌رود)، شاید لازم باشد برنامه‌ی خواب‌تان را بازنگری کنید. چرت‌زدن مزایای چشم‌گیری دارد، و معمولا چرت‌زدن‌های گاه‌به‌گاه مشکلات عمده‌ی سلامتی ایجاد نمی‌کنند. نیاز روزانه به چرت، شاید به این معنی باشد که نیاز دارید بیشتر چشمان‌تان را ببندید و بخوابید.

چه باید کرد: شروع کنید با خودتان تنقلات انرژی دار به سر کارتان ببرید. مواد مغذی موجود در این خوراکی‌ها نه تنها به هوشیار ماندن‌تان کمک می‌کند، بلکه پژوهش‌های بی‌شماری نشان داده‌اند داشتن یک رژیم غذایی متعادل می‌تواند خواب‌تان را بهبود ببخشد. خوراکی‌های طبیعی و کامل بخورید که مستقیما از زمین به بار آمده‌اند، این مورد می‌تواند خواب‌تان را تنظیم کند، به شما انرژی بدهد، و خیلی چیزهای دیگر.

۴. در تمرکز کردن مشکل دارید.

یکی از نشانه‌های مسلم مبنی بر کسل بودن شما این است که در تمرکز کردن با مشکل مواجه‌هستید. نداشتن استراحت کافی، ذهن‌تان را آشفته می‌کند، در خطر فراموش کردن امور و تاریخ‌های مهم هستید، و احتمال اشتباه کردن‌تان را افزایش می‌دهد. بدن شما، در زمان خواب، سلول می‌سازد، تعادل شیمیائی مغزتان را باز می‌گرداند، و هورمون‌های‌تان را تنظیم می‌کند. وقتی بی‌خواب می‌شوید، تمام این فرآیندهای حیاتی را از دست می‌دهید، و این امر باعث می‌شود مغزتان احساس گیجی و سردرگمی کند.

چه باید کرد: اگر با خوابیدن در شب مشکل دارید، سعی کنید پیش از رفتن به رختخواب کمی مراقبه و یوگا انجام دهید. بسیاری از آدم‌ها به این دلیل نمی‌توانند بخوابند که افکار مزاحم مانع از این می‌شود رها شوند و به حالت استراحت و تمدد اعصاب برسند، در نتیجه آرام کردن ذهن می‌تواند به میزان زیادی خواب آدم را بهبود ببخشد.

۵. مرتبا هوس خوردن هله‌هوله می‌کنید.

وقتی خواب کافی نداشته باشید، معمولا احساس کج‌خلقی و تندمزاجی می‌کنید. ذهن‌تان به دنبال راهی سریع برای لذت بردن است، و هله‌هوله یک راه آسان برای به‌دست آوردن این احساس است. هم‌چنین، وقتی احساس کسل بودن کنید، بدن‌تان هوس خوراکی‌های مملو از کالری می‌کند که طبق پژوهش‌ها، سریعا انرژی‌تان را افزایش می‌دهد. مصرف گاه‌به‌گاه هله‌هوله شما را نخواهد کشت، ولی خوردن مداوم آنها می‌تواند به سلامتی شما آسیب بزند، و هم‌چنین خوابیدن در شب را برای‌تان سخت کند. لذا، خوردن خوراکی‌های فرآوری شده‌ی سنگین شما را به چرخه‌ی تباهی از کسب سریع انرژی وارد می‌کند؛ به‌خاطر کمبود مواد مغذی و مشکل هضم این خوراکی‌های غیرطبیعی، در شب بی‌خواب می‌شوید، و روز بعد هم روز از نو، روزی از نو.

چه باید کرد: در این مورد، خیلی بهتر خواهد بود که هر زمان برای‌تان ممکن بود چرتی کوتاه بزنید، یا اینکه مقداری میوه و آجیل با خودتان بر سر کار ببرید. آجیل و برخی میوه‌های خاص میزان کالری بسیار بالایی دارند، و مواد مغذی را که برای سلامتی‌تان حیاتی است نیز در بر دارد. بدون این‌که این‌همه اثرات منفی هله‌هوله‌ها را جذب خودتان کنید می‌توانید هم‌چنان انرژی‌تان را از خوراکی به‌دست بیاورید.نئوپان ضد آب راین

منبع: آلامتو
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
از 5 برنامه پرمخاطب تلویزیون چه خبر؟
حضور دو شخصیت دیگر در فیلم Avengers: Infinity War تایید شد
امام موسی صدر چطور سنگ بنای حزب‌الله را گذاشت؟/حضور شیعیان در لبنان و زندگی در «کمربند فلاکت»!
استخدام بازاریاب تلفنی جهت کار در یک شرکت معتبر
افشاگری پرستو صالحی درباره دریافت پول برای مراسم ها
مدل های زیبا مبل ال – L شکل 2016 – 95
کیفیت آب تهران شگفت‌انگیز است
با روشی ساده آویز گل داوودی بسیار زیبا بسازید (عکس)
حمله خونین به کاخ سعودی +عکس
آنجلینا جولی و برد پیت کاخ گرانقیمت شان را می فروشند! عکس کاخ شان در فرانسه
افسرده هستید سوار این تاکسی ها شوید+تصاویر
استخدام قناد ماهر و با تجربه خانم یا آقا در کرمانشاه
اروپایی ها اموال بانک صادرات را آزاد کردند
دستکش های زمستانی شیک مردانه 2016 – مد سال
وضعیت شیوع هپاتیت در کشور/ ساخت واکسن هپاتیت A
با این غذاهای پاییزی سالم بمانید
درگیری فیزیکی کاپیتان با خواهرزاده مدیر!
شغل جذابی که 8 هزار نفر متقاضی آن هستند!
لغو حکم حبس ابد مُرسی
استخدام مسئول دفتر خانم در شرکت فعال نفت و گاز
تبلیغات