در حادثه منا یک عذرخواهی از مردم جهان نکردند


علیرضا اسدی در گفت‌وگو با فارس، در خصوص اینکه آیا در جلسه امروز با مسئولان وزارت ورزش در خصوص ادعای واهی فدراسیون فوتبال عربستان موضع گیری خاصی به عمل آمد یا خیر،‌ گفت: صحبت‌های کلی را انجام دادیم و در این مورد بررسی‌های لازم صورت گرفت.

وی در مورد اینکه کشور عربستان روز به روز در این خصوص فشار رسانه‌ای را بیشتر می‌کند و حتی مدعی شده‌اند که ایران درخواست کرده است که بازی‌های نمایندگان این کشور در لبنان یا عمان برگزار شود، گفت: خیلی جالب است، عربستانی‌ها از کدام منبع و مرجع در ایران اخبار را منتشر می‌کنند؟ شما در بحث خبری ابتدا باید مرجع خبر را مشخص کنید و ببینید که مرجع و منبع خبر واقعی است یا خیر؟ یعنی گوینده کسی که این اخبار را منتشر می‌کند شخص مشخصی است یا خیر؟آیا آنها کسی را به عنوان مرجع اسم برده‌اند؟

اسدی گفت: اگر این اخبار بر اساس گمانه‌زنی است که البته همینطور است ما قرار نیست به هر گمانه‌زنی پاسخ بدهیم. یعنی ما به گمانه‌زنی جوابی نمی‌دهیم. وقتی این چنین گمانه‌زنی می‌کنند یعنی انفعالی عمل می‌کنند اما ما بر مبنای عقلانیت و منطق برخورد می‌کنیم.

دبیر کل فدراسیون فوتبال تأکید کرد: عقلانیت ما چند محور دارد؛ اول اینکه طبق قوانین فیفا و AFC بحث ما فوتبال است و ما هرگز آن را سیاسی نمی‌بینیم. دوم اینکه ما فوتبال را به عنوان یک پدیده اجتماعی برای دوستی و نزدیک شدن ملت‌ها می‌دانیم پس ما به دنبال بحث تنش با هیچ کشور و هیچ فردی نیستیم. در واقع سیاست کلی و کلان کشور ما هم همین را می‌خواهد.

وی ادامه داد: سوم اینکه چیزی را که به ما می‌بندند و در رابطه با ما اعلام می‌کنند که این‌ها امنیت ندارند باید اعلام کنم که ما با ثبات‌ترین کشور دنیا هستیم. در این خصوص یک مثال فوتبالی می‌زنم؛ کشورهای افغانستان، عراق و سوریه چه در بحث ملی و چه در بحث باشگاهی درخواست‌شان برای میزبانی از حریفان، کشور ایران است. پس از منظر AFC و فیفا یک کشور باید ثبات و امنیت داشته باشد که درخواست قبول میزبانی برای یک کشور ثالث یعنی ایران مورد موافقت قرار بگیرد.

اسدی با بیان اینکه در این مورد هنوز هیچ چیز رسمی و مکتوب نه به AFC و نه به فدراسیون فوتبال ایران ارائه نشده است، افزود: چهارم اینکه وقتی ما نسبت به موضوعی به صورت قانونی پاسخ می‌دهیم که اثبات شده باشد. در واقع یک مرجعی که مرجعیت داشته باشد آن را اعلام کند. ما تا به حال در خصوص اعتراض عربستان نه چیزی را به صورت مکتوب دریافت کرده‌ایم و نه آن را دیده‌ایم و با فضایی که آنها درست می‌کنند ما به دنبال ایجاد تشنج نیستیم.

دبیرکل فدراسیون فوتبال درباره اینکه آیا در جلسه امروز بیانیه خاص یا مصوبه‌ای تصویب شد یا خیر، گفت: اصلا دلیلی نداشت که بخواهد بیانیه صادر شود. اگر بیانیه صادر می‌کردیم یعنی اینکه ما در حال انفعالی عمل کردن هستیم. ما در موضع قدرت و حق هستیم.

وی گفت: یک فدراسیون یک پیشنهاد و ادعا را مطرح کرده است. اولا باید این موضوع را اثبات کند و ثانیا اینکه باید این موضوع از طرف سازمان‌های بین‌المللی پذیرفته شود، ثالثا با ما جلسه بگذارند تا نقطه نظرات‌مان را بگوییم و یا به ما اعلام کنند. رابعا بالاخره این قضیه باید اثبات شود.

اسدی افزود: این در حالی است که عربستان خودش در مظان اتهام است یعنی این کشور علنا در حال جنگ و بمباران کردن یک کشور دیگر است. از آن طرف آن کشور هم به عربستان موشک می‌زند و این یعنی عربستان کشور امنی نیست و مطمئنا کشور ما امن است. مگر ایران با چه کشوری در جنگ است و مگر ما با کشوری جنگ داریم؟

وی تأکید کرد: اجازه دهید یک مثال غیرفوتبالی هم بزنیم. در بحث منا که ما این همه شهید دادیم آنها کشورشان امن نبود یا ما؟ آیا در این مورد پاسخگو بودند؟ حتی از مردم دنیا و مسلمین جهان نیز یک عذرخواهی هم نکردند. پس نکته اساسی این است که شاید آنها می‌خواهند ما را به انفعال و موضع‌گیری قرار دهند که معتقدم نباید در این خصوص احساسی عمل کنند.

اسدی گفت: البته ما از تمام ظرفیت‌هایی که قانونی به شمار می‌رود استفاده می‌کنیم و این حق را برای خودمان می‌دانیم که به هیچ وجه از حقوق قانونی خود کوتاه نیاییم اما لازم هم نمی‌بینیم که فعالیت خود را بروز دهیم اما از منافع ملی خود به هیچ وجه عقب‌نشینی نخواهیم کرد.

[ منبع این خبر سایت رجا می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات