کلید حل آلودگی هوا در دست دانشگاهیان/تاخیر در پولی شدن تونل ها


به گزارش خبرنگار مهر، این هفته با گلایه نایب رئیس شورای شهر تهران از وضعیت سراهای محله آغاز شد.

شنبه  ۱۹ دی، مرتضی طلایی با بیان اینکه از وضع موجود سراهای محله راضی نیستیم و به وضع سراهای محله انتقاد داریم گفت: در حال حاضر اخباری داریم که کلاس هایی در سراهای محله برگزار می شود که در راستای اهداف سراها نیست. همچنین استفاده از فضای سراهای محله آن گونه باید نیست. هدف ما از راه اندازی سراهای محله درآمد زایی نبوده و نیست و اینها بهانه است. نگاه به درآمد زایی سراها کاملا اشتباه است. وظیفه شما در سراها نظارت بر موضوع کلاس ها، محتوا و استادی است که تدریس می کنند.

طلایی ادامه داد: برای سال ۹۵ برنامه جدیدی را در خصوص سراهای محله ابلاع خواهیم کرد که در آیین نامه آن به شما اختیار داده ایم تا متناسب با بودجه خود برای فعالیت های آموزشی خودتان برنامه ریزی کنید. مثلا در حال حاضر از جمله کارهایی که برای مناسبت های پیش رو باید در برنامه ریزی های شما قرار گیرد دهه فجر است.  

در این روز مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای پایتخت در خصوص شايعه توزيع سوخت بی‌كيفيت در آلوده ترين روز پايتخت گفت: شايعه توزيع سوخت بي كيفيت در روزي كه شاخص كيفيت هوا با عدد ۱۶۲ بود را ما هم شنیدیم و آن روز دو بار کیفیت سوخت را سنجش کردیم  كه نتيجه آزمایش آن هنوز نهايي شده و از اين رو، در حال حاضر نه مي ‌توانيم اين شايعه را رد آن كنيم و نه مي‌ ‌توانيم آن را قبول كنيم.

وی افزود: البته اگر چنين اتفاقي نيز در سيستم توزيع سوخت روي داده باشد، كسي براي وقوع اين اتفاق از قبل تصميمي نگرفته تا در روزي كه شاخص كيفيت هوا ناسالم است، سوخت بي كيفيت نيز توزيع شود.

حسینی  در توضيح اين موضوع با اشاره به اين كه امکان دارد يك محموله سوخت از تمام محوله‌ هاي وارداتي تميز نباشد، اظهار كرد: از بد اقبالي وزارت نفت، شهرداري تهران و البته مردم تهران، ممكن است آن محموله در همان روزي توزيع شده باشد كه هوا در وضعيت ناسالم قرار داشته است.

یکشنبه ۲۰ دی، سید جعفر تشکری هاشمی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در خصوص گزارش حسابرسی ها ی سازمان حمل و نقل و ترافیک و ابهامات  با اشاره به انتقادات اخیر بر پاداش های ۳۸۰ میلیون تومانی معاونت ترافیک نیز اظهار کرد: ۲۵۰ میلیون تومان بودجه مصوب برای پاداش کارکنان حمل ونقل و ترافیک داشتیم که از این رقم تنها ۸۰ میلیون تومان به ۴۰۰۰ پرسنل سازمان ترافیک داده شده، بدان معنی که در طول یکسال فقط ۲۰۰ هزار تومان به کارکنان پرداخت شده و مابقی این بودجه در سرفصل های متناسب هزینه شده است. به عنوان مثال به منظور داوری کنفرانس بین المللی مهندسی ترافیک از صاحبنظران و اساتید دانشگاهی استفاده شده و به‌طور حتم باید پاداشی در قالب داوری کنفرانس پرداخت می شد. همچنین در مواردی به منظور معرفی سازمان یا شرکت ها در قالب هدایای تبلیغاتی هزینه شده است.

در این روز شورای شهر تهران لایحه مجوز اخذ عوارض تردد از معابر خاص شهری را به درخواست مسوولان شهری جهت بررسی و تکمیل اطلاعات از دستور کار خود خارج کرد.لایحه «اخذ عوارض تردد خودرو از معابر خاص پایتخت» بعد از یک سال معطلی در کمیسیون شورای شهر تهران به دلیل توجه به مشکلات اقتصادی شهروندان تهرانی، از شورا پس گرفته شد.

مدیریت شهری تهران براساس ماده ۱۵۸ قانون ۵‌ساله دوم، شهرداری تهران موظف شده بود  به منظور کاهش ازدحام ناشی از تردد وسایل نقلیه شخصی در بزرگراه‌ها، کاهش آلودگی هوا ناشی از تردد بی‌مورد خودروهای شخصی و افزایش اقبال به وسایل حمل‌ و نقل عمومی و همچنین دریافت هزینه ساخت زیرساخت‌های حمل‌ و نقل درون شهری از قبیل پل‌ها و تونل‌ها از استفاده‌کنندگان شخصی آنها ضمن فراهم کردن زیرساخت‌ها و پیش‌بینی ساز و کار اجرایی لایحه اخذ هزینه‌های استفاده از این زیرساخت‌ها را در سال اول برنامه به شورا ارائه کند و پس از تصویب نسبت به ایجاد سامانه قیمت‌گذاری بزرگراه‌ها زیرساخت‌های حمل‌ و نقل و محدوده طرح ترافیک تا پایان سال دوم برنامه اقدام و درآمد حاصل از این طریق را به منظور توسعه حمل‌ونقل ریلی و پاک استفاده کند.

همچنین در جلسه روز یکشنبه شورای شهر تهران محمد حقانی در جریان بررسی طرح ارائه برنامه عملیاتی حفاظت از باغات کن اظهار داشت: در این طرح به دنبال عملیاتی کردن برنامه صیانت از باغات کن و عدم اجازه ساخت و ساز در این اراضی هستیم.پژمان پشمچی زاده معاون شهرسازی شهرداری تهران در این جلسه با اشاره به اینکه مسائل کن به صورت یکپارچه دیده خواهد شد اظهار داشت: طرح صیانت باغات کن در دست تهیه است به طور منظم گزارش هایی از پیشرفت مطالعات در کمیسیون شهرسازی ارائه می کنیم و درمورد چارچوب طرح به توافقاتی رسیده ایم.

دوشنبه ۲۱ دی، معاون برنامه‌ريزی، توسعه شهری و امور شوراهای شهرداری تهران گفت: بودجه سال ۹۵ پایتخت سه شنبه هفته آینده تقدیم شورای شهر تهران می شود.

ناصر امانی با بیان اینکه پیرو تاکیدات مقام معظم رهبری و دستورات شهردار تهران در تهیه بودجه سال آینده پایتخت به الگوی اقتصاد مقاومتی توجه شده است، گفت: توسعه حمل‌ونقل عمومی به خصوص حمل ونقل  ریلی (مترو)، حفظ و توسعه فضای سبز و  تسویه دیون پیمانكاران از اولویت‌های بودجه سال آینده شهرداری است.

وی با اشاره به عزم جهادی مدیریت شهری تهران در تنظیم و تقدیم به موقع بودجه سال آینده پایتخت، خاطرنشان کرد: خوشبختانه یکی از اقدامات مهم اداره کل برنامه وبودجه راه اندازی سامانه تدوین بودجه بود که توانسته تمام فرآیندهای بودجه ای را به طور دقیق و مکانیزه ثبت کند.

سه شنبه ۲۲ دی، چهارمین همایش ملی آلودگی هوا و صدا برگزار شد.

دراین همایش دکتر سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت گفت: اگر تصمیم‌گیری در حوزه آلودگی هوا به دست دانشگاهیان بیفتد تا سیاسیون، هوای سالم دور از دسترس نیست.

وی با اشاره به عواملی که بر آلودگی هوا تاثیرگذار است، خاطرنشان کرد: خروج خودروهای فرسوده، موتورسیکلت‌ها و... همه هزینه‌بر، سخت، دارای مشکلات اقتصادی و اجتماعی است. بنابراین آسان ترین کار آن است که نهادهای مسئول مسئولیت‌ها را بر گردن یکدیگر بیاندازند. شهرداری بر گردن محیط زیست، محیط زیست بر گردن وزارت بهداشت و این چرخه تکرار می‌شود، اما انداختن مشکلات بر گردن یکدیگر مشکلی را حل نمی‌کند.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران هم دراین همایش همه نهادها و سازمان ها را درباره آلودگی هوای تهران مقصر دانست و تاکید کرد اگر آنها درست عمل کرده بودند امروز تهران با این مشکلات روبرو نبود.

رحمت الله حافظی افزود: در ماده ۶۶۸ قانون مجازات اسلامی، هر اقدامی علیه بهداشت عمومی ممنوع است و متخلفان و مرتکبان به یک سال حبس محکوم می شوند. در یک سال گذشته چه اتفاقی در تهران افتاده؟ آقای دادستان! در این زمینه چه کردید؟ چرا این موضوع توسط مدعی العموم مورد مطالبه قرار نگرفته است؟

وی ادامه داد: آلودگی هوا روی بتون و چدن اثر می گذارد و آن ها را دچار خوردگی می کند. چطور ممکن است که روی عضلات قلب و ریه تاثیر نداشته باشد؟ همه دستگاه های اجرایی باید در ارتباط با کاهش آلودگی هوا به صورت فنی و تخصصی کار کنند. آلودگی هوا یک مقصر ندارد. همه مقصرند و همه کوتاهی کرده اند. چرا که اگر درست عمل کرده بودند الان این مشکلات را نداشتیم و تنها زمانی مردم می پذیرند که سازمان ها وظایفشان را به درستی انجام داده اند که هوای پاک و سالم برای نفس کشیدن داشته باشند.

حافظی گفت: ذرات معلق بر اساس تحقیقات همین آژانس سرطان زا هستند. آقای وزیر بهداشت! در این زمینه شما چه کرده اید؟ مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا وجود دارد. این اثبات شده است. آقای دادستان! شما چه کرده اید؟ » رییس کمیسیون محیط زیست شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه اگر شاخص کیفیت هوا در مورد ذرات معلق به ۱۵۰ برسد، ۷ درصد به آمار مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا افزوده می شود، اضافه کرد: «افرادی که به طور مستمر در معرض آلودگی هوا هستند بیش از افرادی که گاه به گاه در هوای آلوده نفس می کشند آسیب پذیرند. طرح استاندارد ذرات معلق کوچکتر از ۲.۵ میکرون برای افرادی که به طور ثابت و سالانه در معرض آلودگی هوا هستند، ۱۰ میکروگرم بر مترمکعب و برای افرادی که به صورت گاه به گاه در معرض این آلودگی قرار می گیرند ۲۰ میکروگرم بر مترمکعب است. اما این میزان در هوای تهران به مراتب بیش از این هاست.

وی با انتقاد از اینکه واقعیت های آلودگی هوا به مردم گفته نمی شود ادامه داد: مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در ایران کمتر از واقعیت تخمین زده می شود. چون در این زمینه مطالعات درستی انجام نشده است.

رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران گفت: یکی از تاثیرات آلودگی هوا کاهش میزان تاثیر برخی داروهاست. از جمله اینکه آلاینده ها اثر نیتروگلیسیرین یکی از داروهای مورد نیاز بیماران قلبی را کمتر می کند.

در این روز در صحن علنی شورای شهر تهران نایب رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران طی ارائه گزارشی از وضعیت رود دره دربند گفت: کوه خواری از دربند چیزی باقی نگذاشته است.

محمد مهدی تندگویان، در خصوص رود دره دربند اختصاص داشت که وی در همین خصوص گفت: موضوع رود دره دربند تبدیل به معضلی شده است که اگر اقدامات فوری در آن انجام نشود، معضل بزرگ شهری شکل می گیرد که در آینده شهر را با مشکل مواجه می کند.

تندگویان نسبت به وضعیت زندگی شبانه در این رود دره هشدار داد و گفت: متاسفانه شب های این منطقه ناامن شده و تبدیل به منطقه هرندی شمال تهران شده است به گونه ای که رستوران ها اجاره شده و تا صبح سرویس های مختلفی را ارائه می دهند.

چهارشنبه ۲۳ دی، رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران گفت: گزارش حسابرسی های شهرداری به قوه قضاییه ارسال شده است و نتایج آن باید از سوی این نهاد پیگیری شود.

رحمت الله حافظی در پاسخ به این پرسش که چرا تخلفاتی که در گزارش های حسابرسی شورا مطرح شده است پیگیری قضایی نمی شود تا صحت یا رد آن تایید شود گفت: ما گزارش حسابرس را به دستگاه های نظارتی تحویل داده ایم و منتظر رسیدگی این نهادها هستیم.

وی ادامه داد: هر عضو شورای شهر تهران و هر شهروند تهرانی می تواند به عنوان یک شخص حقیقی در خصوص این گزارش ها به نهادهای قضایی شکایت کند و موضوع را پیگیری کند.

[ منبع این خبر سایت مهر می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال