کشورهای ذره‌بینی تاریخ قهرهای سیاسی اروپا با ایران را مرور کنند


خبرگزاری مهر، گروه سیاست- جواد جهانگیرزاده: نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی یادداشتی را در خصوص قطع رابطه سیاسی عربستان و برخی کشورهای ذره بینی منطقه با ایران در اختیار خبرگزاری مهر قرار داد.

متن کامل این یادداشت به شرح زیر است:

پس از آنکه خبر اعدام شیخ نمر روحانی شیعه عربستان توسط وزارت کشور این کشور منتشر شد بلافاصله مقامات کشورمان در سطوح مختلف با در برابر این اقدام ضد حقوق بشری و آزادی بیان عربستان موضع گیری کردند.

بر این اساس رئیس جمهور، رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس مجلس خبرگان در این خصوص پیام صادر کرده و رئیس قوه قضائیه هم در این خصوص در جلسه شورای عالی قضایی سخنرانی کرد.

مقام معظم رهبری هم در ابتدای درس خارج فقه شان در این خصوص موضع گیری کردند و تاکید فرمودند: رهبر انقلاب، شهادت شیخ نمر و ریختن به ناحق خون او را خطای سیاسی دولت سعودی خواندند و افزودند: خداوند متعال از خون بی‌گناه نمی‌گذرد و خون به ناحق ریخته، بسیارسریع دامان این رژیم را خواهدگرفت.

موج احساسات مردم نسبت به اعدام شیخ نمر از یک سو وسابقه های ذهنی مردم در چند ماه گذشته از اقدامات عربستان در خصوص تعرض به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده و فاجعه منا از سوی دیگر باعث شد مردم بلافصله مقابل سفارت عربستان در تهران و سرکنسولگری این کشور در مشهد تجمع کرده که در جریان این تجمع خساراتی به سفارت عربستان وارد شد.

رئیس جمهور هم در پیامی که برای محکومیت اعدام شیخ نمر داد از برخورد با افرادی که باعث وارد آمدن خسارت به سفارت عربستان شده بودند خبر داده و این اقدام را محکوم کرد. وزارت خارجه هم این اقدام را محکوم کرده واز مردم خواست احساسات خود را کنترل کنند.

و پس از آن بود که کوتوله های سیاسی که اخیرا در عربستان روی کار آمده اند اعلام قطع روابط سیاسی با ایران کردند. و در پی آن برخی کشورهای ذره بینی نیز اعلام قطع روابط دیپلماتیک با ایران کردند که باید آنها را به سابقه این اقدام که پیش از این نیز از سوی کشور های اروپایی اتفاق افتاده بود، ارجاع داد.

پس از اشغال سفارت آمریکا در تهران در سال ۱۳۵۸، روابط ایالات متحده با ایران قطع شد. پس از اعلام حکم ارتداد سلمان رشدی از سوی امام راحل (ره) و همچنین پس از صدور حکم دادگاه میکونوس در سال ۱۳۷۶، هر دو بار کشورهای اروپایی سفرای خود را از ایران فراخواندند.

این کشورها که در ساختار بین الملل جایگاهی داشتند پس از مدتی خودشان برای حضور مجدد در ایران پیش قدم شدند اما جمهوری اسلامی شروطی را برای ورود مجدد این سفرا تعیین کرد لذا در شرایطی که کشورهای اروپایی برای سفر به ایران صف بسته اند و هیات های تجاری کشور های اروپایی در نوبت حضور در ایران هستند، قطع روابط با کشور های ذره بینی همسایه نمی تواند مشکلی را برای جمهوری اسلامی ایجاد کند.  

کشور هایی که برای سرپوش گذاشتن بر جنایات عربستان برای قطع رابطه با ایران از هم سبقت می گیرند باید بدانند که خودشان از ایران رفتند اما برقراری رابطه مجدد با ایران و حضور  مجدد سفرایشان در ایران با تصمیم آن ها نخواهد بود. و جمهوری اسلامی موضعی قاطع در برابر این کشورها خواهد گرفت.

اقدامات این کشورها در قطع رابطه با جمهوری اسلامی اقدامات نسنجیده و خارج از عرف دیپلماتیک و در راستای پوشش دادن به رفتار ها و جنایات عربستان بود. این کشور ها باید در عرصه سیاست خارجی بر اساس منافع ملی خود و منافع جهان اسلام عمل کنند.

[ منبع این خبر سایت مهر می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال