http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

عصر امروز بازرسان آژانس از تعهدات ایران راستی‌آزمایی می‌کنند

عصر امروز بازرسان آژانس از تعهدات ایران راستی‌آزمایی می‌کنند

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از صدا و سيما، بهروز کمالوندی سخنگوي سازمان انرژي اتمي در گفتگوي مستقيم با بخش خبري ساعت 14 سيما با اشاره به اينکه در مراحل پاياني رآکتور اراک هستيم و کار طي امروز و فردا به پايان مي‌رسد، گفت: وارد دوره مهمي مي شويم، دوره‌اي که ايران تمام فعاليت هسته‌اي خود را از جمله تحقيق و توسعه خواهد داشت و غني‌سازي با يک افق بسيار روشن و رسيدن به ظرفيت صنعتي صورت مي‌گيرد.

وی افزود: آنچه اهميت دارد اين است که بعد از دو سال کار فشرده به‌ويژه در حوزه هاي حقوقي و سياسي، کار بزرگي صورت گرفته است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: در مقابل جمهوري اسلامي ايران، قدرت‌هاي بزرگي قرار دارند و اين قدرت‌ها پذيرفتند به حقوق هسته اي ما احترام بگذارند. کمالوندي گفت: الآن در شرايط بسيار مطلوبي به لحاظ افق رسيدن به توليد سوخت هسته‌اي هستيم.

کمالوندی افزود: از روز اجراي برجام تحريم‌هاي ظالمانه برداشته مي شود و ان‌شاءالله افق خوب اقتصادي را شاهد خواهيم بود.

وي در پاسخ به اين سوال که آيا هم اکنون قلب رآکتور اراک خارج شده است يا نه، گفت: ديروز مرحله نهايي بخش مرکزي را انجام داديم و حفره هاي بخش مرکزي با سيمان پر شده است.

کمالوندي اظهار داشت: ابتدا قرار بود اين بخش چند تکه شود، به اين دليل مي خواهيم آن را به عنون نماد صنعت هسته‌اي خودمان نگه داريم و اين کار تمام شده است و عصر امروز بازرسان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي آن را راستي‌آزمايي مي‌کنند و در گزارش آنها قيد مي شود.

وي تصریح کرد: فکر مي کنم يکي، دو ساعت کار کوچک که ما داريم ظرف امروز و فردا انجام خواهد شد و فکر مي کنم رسيدن به مرحله اجرا خيلي نزديک است.

سخنگوي سازمان انرژي اتمي همچنين با اشاره به اينکه بخش عمده اي از رآکتورحفظ و فقط بخش مرکزي آن با سيمان پر مي شود، گفت: بخش مرکزي همانند توپي يک قفل در به شمار مي رود که توپي را درمي‌آوريم و يک توپي جديد جايگزين آن مي کنيم و جاي توپي قديم سيمان تزريق مي‌شود و مهم اين است که بخش اصلي رآکتور حفظ مي شود.

وي افزود: در آينده گزارش‌هاي مربوط به اين فعاليت ارائه خواهد شد.

کمالوندي گفت: اقدامات عملي دو طرف انجام شده است و کارهاي نوشتاري مربوط به اين اقدامات در وين در حال انجام است و فکر مي کنم طي امروز و فردا وارد مرحله اجرا شود .

وي در پاسخ به سوالي در اين خصوص که چه کساني در مرحله بازطراحي رآکتور اراک حضور خواهند داشت ادامه داد: چيني ها در اين بازطراحي حضور خواهند داشت و کشورهاي ديگري نيز تعهدات خودشان را در حوزه هاي مختلف از جمله طراحي، ‌بازنگري در طراحي و ‌تامين تجهيزات به ما اعلام کرده‌اند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: اراده متخصصان ايراني دراين است با توجه به داشتن توانايي، خود اين اقدامات را انجام بدهند. کمالوندي گفت: آنچه مهم است ما کار فرعي را به خارجي ها واگذار مي کنيم و کارهاي اصلي در اختيار ايراني ها خواهد بود.

منبع: مهر
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
4 فضاپیما در یک قاب +عکس
تیم ملی جوانان ایران به جام جهانی صعود کرد
عرقیات گیاهی برای درمان کبد بیمار
جدول فروش هفتگی انگلستان: Battlefield 1 به صدرنشینی فیفا 17 پایان داد
علائم انواع سرطان ها
دعوت به همکاری پژوهشگر خبره در اراک
عکس های عاشقانه جدید با متن + جملات رمانتیک زیبا
برگزاری قرعه کشی طرح جدید باشگاه مشتریان بانک ملت
تصویری از معرفت فردوسی پور در حق دوستش
متهم پرونده نگین غرب فرار کرد/قاضی زرگر: دستگیرش می‌کنیم
نامزدی جنجالی پسر ۱۲ ساله با دختر ۱۱ ساله
استخدام نیروی حسابداری در شرکت معتبر بازرگانی
در مذمت ترغیبهای تبلیغاتی/از تمام خلق یک تن صوفیاند
شعر های 4 بیتی عاشقانه و زیبا
بازی Titanfall 2 از همان روز انتشارش از پلی استیشن 4 پرو پشتیبانی می‌کند
استخدام روزنامه سیمای شهر در اصفهان
مدل های جدید پالتو چرم زنانه 2016 مناسب زمستان
امسال سال رونق اقتصادی در کشور خواهد بود
بادنجان شکم پر با روش جدید
تصاویر زنانی که رنج‌ داعش را کشیده‌اند
تبلیغات