عصر امروز بازرسان آژانس از تعهدات ایران راستی‌آزمایی می‌کنند


به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از صدا و سيما، بهروز کمالوندی سخنگوي سازمان انرژي اتمي در گفتگوي مستقيم با بخش خبري ساعت 14 سيما با اشاره به اينکه در مراحل پاياني رآکتور اراک هستيم و کار طي امروز و فردا به پايان مي‌رسد، گفت: وارد دوره مهمي مي شويم، دوره‌اي که ايران تمام فعاليت هسته‌اي خود را از جمله تحقيق و توسعه خواهد داشت و غني‌سازي با يک افق بسيار روشن و رسيدن به ظرفيت صنعتي صورت مي‌گيرد.

وی افزود: آنچه اهميت دارد اين است که بعد از دو سال کار فشرده به‌ويژه در حوزه هاي حقوقي و سياسي، کار بزرگي صورت گرفته است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: در مقابل جمهوري اسلامي ايران، قدرت‌هاي بزرگي قرار دارند و اين قدرت‌ها پذيرفتند به حقوق هسته اي ما احترام بگذارند. کمالوندي گفت: الآن در شرايط بسيار مطلوبي به لحاظ افق رسيدن به توليد سوخت هسته‌اي هستيم.

کمالوندی افزود: از روز اجراي برجام تحريم‌هاي ظالمانه برداشته مي شود و ان‌شاءالله افق خوب اقتصادي را شاهد خواهيم بود.

وي در پاسخ به اين سوال که آيا هم اکنون قلب رآکتور اراک خارج شده است يا نه، گفت: ديروز مرحله نهايي بخش مرکزي را انجام داديم و حفره هاي بخش مرکزي با سيمان پر شده است.

کمالوندي اظهار داشت: ابتدا قرار بود اين بخش چند تکه شود، به اين دليل مي خواهيم آن را به عنون نماد صنعت هسته‌اي خودمان نگه داريم و اين کار تمام شده است و عصر امروز بازرسان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي آن را راستي‌آزمايي مي‌کنند و در گزارش آنها قيد مي شود.

وي تصریح کرد: فکر مي کنم يکي، دو ساعت کار کوچک که ما داريم ظرف امروز و فردا انجام خواهد شد و فکر مي کنم رسيدن به مرحله اجرا خيلي نزديک است.

سخنگوي سازمان انرژي اتمي همچنين با اشاره به اينکه بخش عمده اي از رآکتورحفظ و فقط بخش مرکزي آن با سيمان پر مي شود، گفت: بخش مرکزي همانند توپي يک قفل در به شمار مي رود که توپي را درمي‌آوريم و يک توپي جديد جايگزين آن مي کنيم و جاي توپي قديم سيمان تزريق مي‌شود و مهم اين است که بخش اصلي رآکتور حفظ مي شود.

وي افزود: در آينده گزارش‌هاي مربوط به اين فعاليت ارائه خواهد شد.

کمالوندي گفت: اقدامات عملي دو طرف انجام شده است و کارهاي نوشتاري مربوط به اين اقدامات در وين در حال انجام است و فکر مي کنم طي امروز و فردا وارد مرحله اجرا شود .

وي در پاسخ به سوالي در اين خصوص که چه کساني در مرحله بازطراحي رآکتور اراک حضور خواهند داشت ادامه داد: چيني ها در اين بازطراحي حضور خواهند داشت و کشورهاي ديگري نيز تعهدات خودشان را در حوزه هاي مختلف از جمله طراحي، ‌بازنگري در طراحي و ‌تامين تجهيزات به ما اعلام کرده‌اند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: اراده متخصصان ايراني دراين است با توجه به داشتن توانايي، خود اين اقدامات را انجام بدهند. کمالوندي گفت: آنچه مهم است ما کار فرعي را به خارجي ها واگذار مي کنيم و کارهاي اصلي در اختيار ايراني ها خواهد بود.

[ منبع این خبر سایت مهر می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال