ایران جزو ۱۰ تولیدکننده گازهای گلخانه‌ای/دچار بحران حرف زدن هستیم


به گزارش خبرنگار مهر، صدرالدین علیپور در همایش «حامیان محیط‌زیست با رویکرد توسعه کیفیت محیط‌زیستی»، گفت: مؤلفه‌های زیست‌محیطی به سرعت در حال تخریب است و چالش‌هایی را تجربه می‌کنیم که باعث نگرانی ماست.

وی با اشاره به افزایش بیماری‌هایی نظیر سرطان و بیماری‌های قلبی، گفت: آلودگی هوا تبعات بسیاری به همراه دارد. این روزها شاهد پایان آمدن سن ابتلا به سرطان و بیماری قلبی هستیم و آمارها نگران‌کننده است.

مشاور رئیس سازمان محیط‌زیست ادامه داد: ما الگویی از کشورهای مختلف را پیش‌رو داریم و می‌توانیم از این الگوها استفاده کنیم. به عنوان مثال ۵۰ سال پیش لندن در یک هفته، ۸۰۰۰ نفر را به دلیل مسائل زیست‌محیطی از دست داد؛ یا در کشور ژاپن به دلیل آلودگی بسیار گسترده هوا، حدود ۵۰ سال پیش کیوسک‌های اکسیژن در خیابان‌ها نصب می‌کردند.

وی با اشاره به شرایط امروز ژاپن گفت: اما امروز به دلیل شرایط بسیار مناسب محیط‌زیستی، این کشور بسیاری از دستگاه‌های سنجش‌ آلودگی هوا را جمع‌آوری می‌کند زیرا دیگر نیازی به آنها ندارد.

علیپور افزود: ژاپن در همه حوزه‌ها با کمبود منبع روبروست اما همه این کمبودها را به فرصت تبدیل کرده است. اما کشور ما با وسعت چند برابری، منابع گوناگون و تنوع اکوسیستم، با تهدید جدی در زمینه محیط‌زیست روبرو است.

مشاور رئیس سازمان محیط‌زیست ادامه داد: ما جزو ۱۰ کشور دنیا در تولید گازهای گلخانه‌ای و مصرف انرژی هستیم و این نشان می‌دهد ما بیش از حد به حرف و دستورالعمل اکتفا کرده‌ایم؛ نه عمل.

وی با انتقاد از اشتباهات متعدد در زمینه محیط‌زیست، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد ما از هدف اصلی که اجرا است، دور شده‌ایم؛ به بیان دیگر دچار بحران حرف‌ زدن هستیم.

علیپور اضافه کرد: بحث اقتصاد سبز امروز در بسیاری از کشورها اولویت اصلی است که متکی بر حفظ منابع محیط‌زیست و استفاده بهینه از انرژی دارد. امروز که اساسِ اقتصاد ما، اقتصاد مقاومتی است؛ این شعار تاکید بر حفظ منابع و محیط‌زیست دارد.

مشاور رئیس سازمان محیط‌زیست در ادامه تصریح کرد: منابع ما در معرض بحران هستند. امروز ایران با هجوم ریزگردها، بیابان‌زایی، از بین رفتن منابع آب و... و. روبروست. در برخی از استان‌ها، نیمی از سال با هجوم ریزگردها مواجه هستیم و به زودی با خشک شدن دریاچه ارومیه، شاهد هجوم ریزگردهای نمک خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: شهردار ونکوور کانادا که بارها به عنوان شهر سبز در دنیا انتخاب شده، در همایشی گفت «همه مردم برای رسیدن به این هدف تلاش کرده‌اند».

علیپور در خاتمه افزود: ما نیز اگر بخواهیم به شرایط مطلوب برسیم، باید یکایکمان خود را در قبال این مسئله مسئول بدانیم.

[ منبع این خبر سایت مهر می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال