http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

معضلات اجتماعی و بیکاری ثمره بی‌توجهی به بحران آب در دامغان است

معضلات اجتماعی و بیکاری ثمره بی‌توجهی به بحران آب در دامغان است

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی فرمانداری دامغان، علی اصغر مجد در خلال جلسه شورای حفاظت آب شهرستان دامغان به میزبانی فرمانداری این شهرستان، بیان داشت: اگر با یک برنامه مدون میزان برداشت آب از چاه ها را مدیریت نکنیم به طور قطع آنچه امروز در شهرهای کرمان و دیگر نقاط کشور بر سر منابع آبی آنها آمده، سراغ ما نیز خواهد آمد و ثمره آن نیز بیکارشدن بخش عمده فعالان کشاورزی و باغداران است که باید این مباحث را برای بهره برداران متذکر شد.

وی افزود: کشاورزان باید این دغدغه مسئولان را بهتر متوجه شوند و بدانند اگر امروز برای برداشت آب کنتور هوشمند نصب شده بخاطر این است که برداشت آب زیر زمینی محدود است و نیاز جامعه روز به روز بیشتر می شود.

صرفه جویی نیازمند اقدامی همگانی است

رئیس کمیته حفاظت از منابع آبی شهرستان دامغان با اشاره به صرفه جویی به مثابه یکی از راه های پیش رو در مدیریت مصرف آب، گفت: باید صرفه جویی داشته باشیم تا در آینده دچار کم آبی و یا بی آبی نشویم و تصمیمات ما نیز باید با هدف باشد تا با بهره گیری از آبیاری نوین راندمان آب را بالا ببریم.                                                                                                             

مجد افزود: امروز باید نصب کنتورهای هوشمند، اصلاح الگوی کشاورزی، صرفه جویی و مدیریت منابع آبی در راستای جلوگیری از برداشت های غیر مجاز در دستور کار قرار گیرد تا بتوانیم اندکی از خطر کم آبی دور شویم.

وی با اشاره به اینکه مقابله با بحران کم آبی نیازمند عزمی همگانی است، افزود: نمی توان گفت یک ارگان و یا یک نهاد می تواند به تنهایی با معضل کم آبی مقابله کند پس برای صرفه جویی، عزمی همگانی نیازمند است.

۹۰درصد چاه های دامغان مجهز به کنتور هوشمند شدند

مدیر امور منابع آب دامغان نیز در این نشست با بیان اینکه ۳۹۶حلقه چاه آب کشاورزی در این شهرستان وجود دارد، گفت : تاکنون ۳۷۰حلقه چاه آب کشاورزی در دامغان مجهز به کنتور هوشمند شدند.   

علی خراسانی ضمن بیان گزارشی از وضعیت چاه ها و منابع آبی موجود در دامغان، بیان داشت: در شهرستان ۷۴۶ حلقه چاه آب عمیق و نیمه عمیق وجود دارد که از این تعداد ۴۴۶ حلقه چاه آب عمیق و ۳۷۰چاه آب دیگر نیمه عمیق است و در بخش کشاورزی این شهرستان فعالیت دارند.

وی افزود: متاسفانه۳۰میلیون متر مکعب از این منابع آبی بی رویه مصرف می شوند.

کاهش ۵۰ درصدی برداشت آب در دامغان

مدیر امورمنابع آب شهرستان دامغان همچنین با هشدار درباره جدی گرفتن افت منابع آبی و کمبود این مایع حیاتی، گفت: اگر امروز صحبت از کنترل در استحصال آب از چاه ها و جلوگیری از برداشت غیرمجاز آن می شود، باید پذیرفت که منشاء آن، احساس خطری است که زمینه کمبود منابع آبی و افت آن ها وجود دارد که این مقوله باید کاملا جدی گرفته شود چرا که در صورت غفلت عوارض بدی را در پی خواهد داشت.

خراسانی افزود: از مجموع چاه های آب شهرستان دامغان، ۱۰۰میلیون متر مکعب آب برداشت می شود که با نصب کنتورهای هوشمند این میزان به ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

در این نشست پیشنهاد احداث استخر ذخیره آب در ابتدای مزارع و انتهای شبکه های آبیاری سد شهید شاهچراغی برای هریک از روستاها با هدف بهره برداری بهتر از آب زیر سد دامغان بحث و تبادل نظر شد.

منبع: مهر
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
(تصاویر)جشن فارغ التحصیلی دانشجویان در لیبی در خرابه های دانشگاه بنغازی
(تصاویر)جشن فارغ التحصیلی دانشجویان در لیبی در خرابه های دانشگاه بنغازی
عکسی جالب از بیل گیتس در 18 سالگی و 61 سالگی
گریم رضا کیانیان و رویا نونهالی، بازیگران جدید "شهرزاد 2"
پیام تبریک اوباما بمناسبت ازدواج فریال گواشیری دستیار ایرانی اش+تصویر
تکنیک های تعجب آور و غریب برای ترمیم پوست بدن
کلیپ فیلم ویدیو ورزش سه حواشی صعود تیم ملی جوانان به جام جهانی – ورزش۳
کیلیپ فیلم ویدیو ورزش سه ۱۰ گل برتر دیدارهای دورتموند شالکه
مغز مثل پوست بدن سالمند می شود
بوتولیسم مرگبارترین نوع مسمومیت غذایی
پلیس داکوتا ۱۴۱ بومی آمریکایی را بازداشت کرد
اتحادیه عرب، سازمانی متشکل از دولت ها نه ملت ها
پوتین:روسیه چاره ای جز پاکسازی لانه تروریستها در حلب ندارد
انیمیشن «ناسور» در بازگویی داستان تاریخی و دینی اش و همچنین استفاده از قابلیت های انیمیشن سازی بسیار موفق عمل کرده است
صید مار سمی در یکی از بیمارستانهای مشهد
تصویری کمتر دیده‌شده از امام خمینی (ره)
دلیل سفرهای متعدد "مریم منصف" وزیر افغان‌تبار کانادا به ایران
استخدام یکنفر همکار جهت کافی نت
استخدام کارشناس جذب و برنامه ریزی منابع انسانی در رشت
آنچه در موصل جریان دارد، بی ارتباط با نبردهای حلب و سینا نیست
تبلیغات