معضلات اجتماعی و بیکاری ثمره بی‌توجهی به بحران آب در دامغان است


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی فرمانداری دامغان، علی اصغر مجد در خلال جلسه شورای حفاظت آب شهرستان دامغان به میزبانی فرمانداری این شهرستان، بیان داشت: اگر با یک برنامه مدون میزان برداشت آب از چاه ها را مدیریت نکنیم به طور قطع آنچه امروز در شهرهای کرمان و دیگر نقاط کشور بر سر منابع آبی آنها آمده، سراغ ما نیز خواهد آمد و ثمره آن نیز بیکارشدن بخش عمده فعالان کشاورزی و باغداران است که باید این مباحث را برای بهره برداران متذکر شد.

وی افزود: کشاورزان باید این دغدغه مسئولان را بهتر متوجه شوند و بدانند اگر امروز برای برداشت آب کنتور هوشمند نصب شده بخاطر این است که برداشت آب زیر زمینی محدود است و نیاز جامعه روز به روز بیشتر می شود.

صرفه جویی نیازمند اقدامی همگانی است

رئیس کمیته حفاظت از منابع آبی شهرستان دامغان با اشاره به صرفه جویی به مثابه یکی از راه های پیش رو در مدیریت مصرف آب، گفت: باید صرفه جویی داشته باشیم تا در آینده دچار کم آبی و یا بی آبی نشویم و تصمیمات ما نیز باید با هدف باشد تا با بهره گیری از آبیاری نوین راندمان آب را بالا ببریم.                                                                                                             

مجد افزود: امروز باید نصب کنتورهای هوشمند، اصلاح الگوی کشاورزی، صرفه جویی و مدیریت منابع آبی در راستای جلوگیری از برداشت های غیر مجاز در دستور کار قرار گیرد تا بتوانیم اندکی از خطر کم آبی دور شویم.

وی با اشاره به اینکه مقابله با بحران کم آبی نیازمند عزمی همگانی است، افزود: نمی توان گفت یک ارگان و یا یک نهاد می تواند به تنهایی با معضل کم آبی مقابله کند پس برای صرفه جویی، عزمی همگانی نیازمند است.

۹۰درصد چاه های دامغان مجهز به کنتور هوشمند شدند

مدیر امور منابع آب دامغان نیز در این نشست با بیان اینکه ۳۹۶حلقه چاه آب کشاورزی در این شهرستان وجود دارد، گفت : تاکنون ۳۷۰حلقه چاه آب کشاورزی در دامغان مجهز به کنتور هوشمند شدند.   

علی خراسانی ضمن بیان گزارشی از وضعیت چاه ها و منابع آبی موجود در دامغان، بیان داشت: در شهرستان ۷۴۶ حلقه چاه آب عمیق و نیمه عمیق وجود دارد که از این تعداد ۴۴۶ حلقه چاه آب عمیق و ۳۷۰چاه آب دیگر نیمه عمیق است و در بخش کشاورزی این شهرستان فعالیت دارند.

وی افزود: متاسفانه۳۰میلیون متر مکعب از این منابع آبی بی رویه مصرف می شوند.

کاهش ۵۰ درصدی برداشت آب در دامغان

مدیر امورمنابع آب شهرستان دامغان همچنین با هشدار درباره جدی گرفتن افت منابع آبی و کمبود این مایع حیاتی، گفت: اگر امروز صحبت از کنترل در استحصال آب از چاه ها و جلوگیری از برداشت غیرمجاز آن می شود، باید پذیرفت که منشاء آن، احساس خطری است که زمینه کمبود منابع آبی و افت آن ها وجود دارد که این مقوله باید کاملا جدی گرفته شود چرا که در صورت غفلت عوارض بدی را در پی خواهد داشت.

خراسانی افزود: از مجموع چاه های آب شهرستان دامغان، ۱۰۰میلیون متر مکعب آب برداشت می شود که با نصب کنتورهای هوشمند این میزان به ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

در این نشست پیشنهاد احداث استخر ذخیره آب در ابتدای مزارع و انتهای شبکه های آبیاری سد شهید شاهچراغی برای هریک از روستاها با هدف بهره برداری بهتر از آب زیر سد دامغان بحث و تبادل نظر شد.

[ منبع این خبر سایت مهر می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال