۲ درصد موقوفات کشور مربوط به حوزه‌های علمیه است


به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام احمد شرفخانی ظهر پنج‌شنبه در چهارمین همایش وقف و حوزه علمیه که در مدرسه دارالشفاء قم برگزار شد، اظهار داشت: هدف از برگزای این همایش تعامل و بررسی ابعاد همکاری‌های دو نهاد اوقاف و حوزه علمیه و به منظور ترویج فرهنگ و سنت حسنه وقف است.

وی گفت: در مجموعه سازمان اوقاف انقلابی رخ داده است و تمام موقوفات و نیت‌های آن‌ها بازخوانی و در سامانه مدیریت موقوفات کل کشور ثبت شده است.

بازخوانی ۵۰۰ هزار وقف نامه

معاون سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: اکنون بیش از ۵۰۰ هزار وقف‌نامه بازخوانی و نیت‌های آن‌ها به طور دقیق بررسی و ثبت شده است.

وی با بیان اینکه ۸۰۷ نوع نیت واقف وجود دارد که از ۷۲ نیت به این تعداد رسیده است، افزود: در رابطه با حوزه‌های علمیه در سراسر کشور ۲ هزار و ۷۰۰ موقوفه وجود دارد.

حجت الاسلام شرفخانی با اشاره به اینکه کمتر از ۲ درصد موقوفات کشور مربوط به حوزه‌ها است، تصریح کرد: ۱۸۰ هزار رقبه وقف مربوط به طلاب و مدارس دینی و ۴ هزار نیت وقف برای حوزه‌های علمیه وجود دارد.

وی با بیان اینکه یک هزار و ۸۷۹ موقوفه با مدیریت اوقاف اداره و ۸۰۶ موقوفه نیز که در سامانه ثبت شده‌اند متولیان دیگری دارند، گفت: تعداد موقوفاتی که متولیان آن‌ها به غیر از سازمان اوقاف است بسیار بیشتر بوده و باید این موقوفات شناسایی و ثبت شوند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف عنوان با بیان اینکه یکهزار و ۹۸۰ موقوفه در کشور منفعتی هستند، گفت: ۱۷ هزار و ۹۳۰ موقوفه تجاری وجود دارد که سرقفلی بسیاری از این موقوفات واگذار شده است و لذا چندان فایده‌ای از نظر مالی ندارند.

افزایش توجه مردم به وقف

وی تصریح کرد: بیشترین موقوفات در کشور مربوط به استان خراسان رضوی و بعد از آن استان تهران است هچنین کمترین وقف مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد است.

حجت الاسلام شرفخانی گفت: از ابتدای انقلاب تا سال ۱۳۸۹ در کل کشور به طور متوسط سالیانه ۲۰۰ وقف جدید وجود داشته و از سال ۱۳۹۰ تا یک ماه قبل از آغاز سال ۱۳۹۴ حدود ۹ هزار وقف جدید ایجاد شده است که این نشان از افزایش میل و ترغیب مردم به امر وقف دارد.

وی با بیان اینکه از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۴ تنها ۳۰۲ وقف برای حوزه‌های علمیه صورت گرفته است، ادامه داد: با وجود اینکه بزرگ‌ترین خیانت به وقف در دوران رژیم پهلوی صورت گرفته، اما اکنون اقدامات خوبی در راستای احیای وقف و موقوفات انجام شده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف گفت: تلاش ما بر این است تا موقوفات حوزه را احیا و با کمک طلاب و روحانیون امر وقف را ترویج کنیم.

[ منبع این خبر سایت مهر می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال