داوری آثار فراخوان المان نوروزی ۹۵ قزوین پایان یافت


به گزارش خبرنگار مهر، داریوش قاسمی جمعه شب پس از آخرین مرحله داوری آثار ارائه شده به جشنواره المان های شهری نوروزی در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی در موزه سنگ در سرای سعدالسلطنه گفت:فراخوان جشنواره از تاریخ ۱۲ آذر ماه شروع شد که مهلت ارسال آثار تا تاریخ ۲۰ آذر بود که به دلیل استقبال پرشور هنرمندان این مهلت با دوبار تمدید تا ۱۷ دی ماه تمدید شد.

قاسمی گفت: سازمان زیبا سازی شهرداری قزوین این جشنواره را با هدف ایجاد زیبایی بصری، معرفی منطقه از نظر فرهنگی، تاریخی و گردشگری در طراحی المان‌های نوروزی با برگزاری فراخوان استقبال از بهار آغاز کرد تا از توانمندی افراد هنرمند، استعدادهای جدید و ایده های نو بهره مند شود.

مدیرعامل زیباسازی شهرداری قزوین با بیان اینکه هنرمندان از سراسر کشور در فراخوان استقبال از بهار ۱۳۹۵ شرکت کردند افزود: فراخوان جشنواره استقبال از بهار سازمان زیباسازی در چهار موضوع هویت شهر قزوین، آیین های نوروزی و خاطره انگیزی، زندگی شب و شهر خلاق برگزار شد.

قاسمی ادامه داد: ۳۰۰ نفر در فراخوان جشنواره ثبت نام کردند و در مجموع ۴۸۰ اثر به دبیرخانه ستاد نوروزی ارسال شد که در نهایت توسط ۳ تن از اساتید بزرگ مجسمه سازی ایران داوری می شود.

نظری پور: استقبال از جشنوارهدالمان نوروزی امسال بیسابقه بود

فرزانه نظری پور معاون شهرسازی شهرداری قزوین هم در این جلسه به خبرنگاران گفت: نمادهای ساخته شده در ابعاد کوچک در موزه سنگ ارائه شده و در گام اول داوران آثار تکراری و کپی برداری شده را حذف کردند تا طرح های جدید و نو در معرض قضاوت قرار گیرد.

وی افزود: در این دوره هم از نظر تعداد و هم کیفیت آثار نسبت به جشنوارهای گذشته از رشد قابل توجهی برخوردار بودیم و داوری آثار توسط  اساتید برجسته کشوری صورت می گیرد و برای این که عدالت رعایت شود تمامی طرح ها با شماره کد بندی شده و هیچ مشخصاتی از طراح و ارائه کننده اثر وجود ندارد تا عدالت برقرار شود.

نظری پور تصریح کرد: شرکت کنندگان این دوره از شهرهای تهران، کرج، مشهد، اراک، یزد، تبریز، حضور دارند و شاید بتوان گفت استقبال این دوره بی نظیر است.

وی گفت: آقایان پورنصر، بهرامی و قره باغی داوری آثار مرحله دوم و نهایی را برعهده دارند و نتایج در روز شنبه اعلام خواهد شد.

معاون شهرسازی شهرداری قزوین بیان کرد: از مجموع طرح های ارائه شده ۵۰ اثر انتخاب می شود تا بتوانیم حداقل ۱۰طرح را برای اجرای در سطح شهر معرفی کنیم.

وی گفت: برای اجرای المانهای نوروزی ۳۰۰ میلی. ن تومان از سوی شهرداری پیش بینی شده که امیدواریم بتوانیم با این المانها فضای شهری را بانشاط کنیم.

پورنصری نژاد: ایده های جدید و غیر تکراری انتخاب می شوند

کیوان پورنصری نژاد از استادان مجسمه ساز که داوری آثار این جشنواره را نیز برعهده دارد در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: ویژگی های هنری آثار ارائه شده به لحاظ فاخر بودن البته با توجه به موضوع نوروز در انتخاب اثر مورد توجه هیئت داوری قرار دارد.

وی افزود: عناصر بومی و سنتی در کنار شاخصه های مدرن که بتواند موضوع را القا کند و نیز مقیاس اثر که در ابعاد بزرگتر هم قابل اجرا باشد در ارزیابی مورد توجه است.

پور نصری نژاد یادآورشد: باید هنرمند آزمایش شود که درک درستی از اثر خود دارد و کننده کار است یا نه و نوع نگاه هنرمند به اثر و جدید بودن طرح در اولویت است.

وی بیان کرد: طرح های کپی و تکراری هیچ جایگاهی در داوری ندارد و رد می شود و ما دنبال ایده های جدید هستیم تا خلاقیتها شکوفا شود.

این استاد مجسمه ساز گفت: به دلیل دسترسی گسترده به اطلاعات و تجربه خوب استادان امکان تشخیص آثار کپی و تکراری وجود دارد و اصیل بودن اثر تعیین کننده است.

[ منبع این خبر سایت مهر می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال