http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

تفاوت بدرقه ملوانان انگلیسی و آمریکایی ؛ روسری که به سطل آشغال انداخته شد + تصاویر

تفاوت بدرقه ملوانان انگلیسی و آمریکایی ؛ روسری که به سطل آشغال انداخته شد + تصاویر

به گزارش صدای میانه ؛ عصر ایران نوشت:دستگیری ۱۰ ملوان آمریکایی در آب های سرزمینی ایران در عصر روز سه شنبه و آزادی کمتر از ۲۴ ساعت پس از دستگیری آنها ، اذهان را به یاد حادثه ای مشابه در نزدیک به ۹ سال پیش انداخت.

روز جمعه، سوم فروردین ماه سال ۱۳۸۶ ،پانزده ملوان دریایی انگلیس که وارد آب های سرزمینی ایران شده بودند توسط مرزبانان نیروی   دریایی سپاه دستگیر شدند.

آن حادثه، بی هیچ دلیلی ۱۱  روز به درازا کشید و مانور تبلیغاتی دولت وقت روی این حادثه با نحوه رفتار دولت یازدهم با موضوع دستگیری ملوانان دریایی آمریکایی به طور کلی متفاوت بود.

حادثه سال ۱۳۸۶ در شرایطی اتفاق افتاد که سیاست خارجی دولت وقت (دولت نهم) بر پاشنه تبلیغات و مانورهای جنجالی و شعاری می چرخید. نفی هلوکاست و ایجاد تشکیک در روایت رسمی از حملات ۱۱ سپتامبر و سازمان دهندگان آن دو محور عمده در رویکرد تبلیغی سیاست خارجی دولت های نهم و دهم بود، بی آن که این دو، حتی در صورت اثبات نیز نفعی برای ایران داشته باشند!

با توجه به این رویکرد، دولت وقت تلاش کرد از حادثه دستگیری ملوانان انگلیسی نیز نهایت استفاده تبلیغاتی را ببرد و این مساله سبب شد ، بحرانی در سیاست خارجی دولت وقت با دولت بریتانیا و کشورهای اروپایی و غربی به وجود بیاید. در آخر هم معلوم نشد ، ان همه مانور تبلیغاتی دولت، چه سودی برای کشور داشت؟
در نهایت هم محمود احمدی نژاد رییس دولت وقت پس از گذشت ۱۱ روز از دستگیری ملوانان انگلیسی در روز آزادی آنها و در حالی که کت و شلوار بر تن ملوانان شده بود و سوغاتی هایی از ایران در دست هر یک از ملوانان انگلیسی بود، آنها را به طور رسمی بدرقه کرد و این گونه انتقادات گسترده ای را درباره نحوه مدیریت این بحران و پایان دادن به آن برانگیخت.
نکته این که دولت وقت، ملوانان را ۱۱ روز در بازداشت نگه داشت و زمانی که نخست وزیر انگلیس نامه تهدید آمیزی به احمدی نژاد نوشت، فوراً با ادای احترامات کامله، آزاد شدند.

 ملوانان متجاوز انگلیسی با لباس ها و سوغاتی های اهدایی دولت احمدی نژاد در حال ترک ایران

دو بدرقه متفاوت از ملوانان انگلیسی و آمریکایی

احمدی نژاد ملوانان انگلیسی را به ریاست جمهوری دعوت کرد، با آنها عکس یادگاری گرفت و با دادن هدایا بدرقه شان کرد
دو بدرقه متفاوت ملوانان انگلیسی و آمریکایی: از ذلت تا عزت

اما دستگیری ملوانان آمریکایی به طور کلی ماجرایی متفاوت یافت. هر چند صورت عمل یکسان بود و هر دو گروه از ملوانان طی اقدامی اصولی، توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران و در منطقه ای که جزء آب های سرزمینی ایران بوده است، دستگیر شده بودند، اما عملکرد دولت یازدهم  در این حادثه به گونه ای معنادار با عملکرد دولت نهم در ماجرای دستگیری ملوانان انگلیسی متفاوت بود.

ملوان زن انگلیسی، بعد از رسیدن به کشورش، روسری اهدایی احمدی نژاد را این گونه به دست گرفت و در سطل زباله انداخت!

دو بدرقه متفاوت ملوانان انگلیسی و آمریکایی: از ذلت تا عزت

بر اساس گزارش رسانه های آمریکایی جان کری وزیر امور خارجه آمریکا بلافاصله پس از دستگیری ملوانان آمریکایی با همتای ایرانی خود محمد جواد ظریف تماس تلفنی برقرار کرده و از او درخواست کرده است ملوانان آزاد شوند، ظریف به کری وعده داده است موضوع را بررسی خواهد کرد و با مقامات مسؤول در تماس خواهد بود. ظریف به همتای آمریکایی خود وعده داده است اگر مشکلی در کار ملوانان نباشد ، جمهوری اسلامی ایران هر چه سریع تر ملوانان را آزاد خواهد کرد و در نهایت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیش از ظهر چهارشنبه و در حالی که کمتر از ۲۰ ساعت از دستگیری ملوانان آمریکایی گذشته بود با صدور بیانیه ای رسمی اعلام کرد نتیجه تحقیقات نشان داده است که دو شناور رزمی آنها غیر عامدانه  و به طور سهوی وارد آب های ایران شده اند و از این رو این ملوانان پس از تعهد به عدم تکرار این اشتباه ، از سوی نیروی دریایی سپاه در آب های بین المللی منطقه رها شده اند.

ملوانان آمریکایی

دو بدرقه متفاوت ملوانان انگلیسی و آمریکایی: از ذلت تا عزت

پس از آزادی ملوانان آمریکایی نیز بلافاصله جان کری وزیر امور خارجه آمریکا با صدور پیامی از مقامات و دولتمردان جمهوری اسلامی ایران به خاطر آزادی ملوانان آمریکایی و حل و فصل این موضوع از طریق مسالمت آمیز و کارآمد تشکر کرد. این در حالی بود که روز سه شنبه نیز سخنگوی کاخ سفید در واکنش به دستگیری ملوانان آمریکایی اعلام کرده بود نحوه رفتار ایران با ملوانان دستگیر شده خوب است.

نحوه رفتار دولت های وقت (دولت نهم و دولت یازدهم) در دو ماجرای مشابه و واکنش متفاوت دولت های بریتانیا و آمریکا به دستگیری ملوانانشان در دو حادثه با فاصله کمتر از ۹ سال ، حاوی تفاوت های مهم و چشمگیر است و نشان می دهد چگونه با دیپلماسی و مدیریت عقلانی و کارآمد می توان بحران های احتمالی را فروخواباند و در نقطه مقابل با عوامگرایی و شعارزدگی و رویکردهای هیجانی و استفاده های تبلیغاتی زودهنگام و گذرا می توان یک مساله ساده را به بحرانی پیچیده و بزرگ تبدیل کرد.

منبع: صدای میانه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
مشکل ویزا برای دانشجویان ایرانی در آمریکا و کانادا
نسخه SNES بازی Rayman بعد از ۲۴ سال رونمایی شد
سخنان رئیس جمهور درباره بیکاری مانند یک منتقد دانشگاهی است نه یک مقام اجرایی!
استخدام نیروی خدماتی آقا در شرکت اسنپ
نور موبایل کوری و بیخوابی می آورد
عکس جدید پریناز ایزدیار با چهره ای متفاوت
برج خلیفه ساخته شده با اسباب‌ بازی +عکس
نحوه استفاده از موبایل به جای کارت یا همان پول الکترونیکی
توضیحات تکان دهنده درباره دکل گمشده و فرار یک آقازاده !!!
آینده دومین کارخانه بزرگ خودروسازی ایران در ابهام
استخدام دو رده شغلی در کانون پیشگامان نور
آزاده نامداری عکس دست دخترش گندم را منتشر کرد!
فواید داشتن لکسوس در تهران (عکس)
اعلام وصول نامه معرفی وزرای پیشنهادی آموزش و پرورش، ورزش و جوانان و فرهنگ
کاهش فروش خودروهای لوکس در روسیه
زهرا نعمتی در یک پادگان نظامی +عکس
خواننده جنجالی پس از انجام 300 جراحی زیبایی درگذشت + عکس چهره عجیب وی
1504 نجومی‌بگیر در کشور/ حقوق 238 میلیونی یک پزشک/ دیدار مجدد فائزه هاشمی با بهائیان/ تجهیز 258 میلیونی دفتر مدیرعامل بیمه/ خداحافظی نکردن روحانی با وزرای مستعفی/ سرمایه‌گذاری سعودی‌ها در نیروگاه ایرانی
استخدام پخش موادغذایی شاهسوند استان قم
دیدار قد کوتاهترین زن ایرانی با رئیس جمهور + عکس
تبلیغات