http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

آثار کاهش قیمت نفت بر پرداخت یارانه‌ها/ حساب شرکت نفت مسدود شد

آثار کاهش قیمت نفت بر پرداخت یارانه‌ها/ حساب شرکت نفت مسدود شد

به گزارش خبرنگار مهر، احمدرضا اسدی در جمع خبرنگاران درباره تامین بخشی از یارانه نقدی توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، گفت: وجوه مربوط به بهای نفت خامی که شرکت‌های پالایشی دریافت می‌کنند، به دو شکل به دولت پرداخت می‌شود؛ بخش اول به صورت مابه التفاوت بهای فرآورده با نرخ بین‌المللی که دولت یارانه آن را پرداخت می‌کند، تسویه می‌شود و بخش دیگر به صورت نقدی از طریق مجاری عرضه سوخت وصول می‌شود.

مدیر مالی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اعلام اینکه در حال حاضر دولت به دلیل کاهش بهای نفت خام و فرآورده های نفتی یارانه کمتری پرداخت می‌کند، تصریح کرد: وجوه حاصل از فروش فرآورده نفتی در مجاری عرضه چند ذینفع اصلی دارد، شرکت ملی نفت ۱۴٫۵ درصد و سازمان هدفمندی یارانه‌ها نیز ۸۵٫۵ درصد از آن را می‌گیرند.

این مقام مسئول با بیان اینکه البته این ۱۰۰ درصد بعد از برداشت مالیات حساب می‌شود، اظهار داشت: به عبارت دیگر، ۲۳ درصد از بهای بنزین، مالیات بر ارزش افزوده است که سازمان امور مالیاتی این را به عنوان حق خود طلب می‌کند و پس از آن بین دو شرکت دیگر تقسیم می‌شود.

وی با بیان اینکه براساس مصوبه هیات دولت رقمی که ماهانه به عنوان یارانه شرکت پالایش و پخش نفتی پرداخت می‌کند، بالغ بر ۲۱۶۳ میلیارد تومان است، بیان کرد: برخی شرکت‌ها می‌گویند اگر یک ماه این مبلغ را به ما بدهید یک کارخانه پتروشیمی راه اندازی می‌کنیم، بنابراین نمی شود که ما هم به دنبال اقتصاد مقاومتی باشیم و هم یارانه بدهیم.

مدیر مالی شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به عدم پرداخت وجوه مربوط به فروش فرآورده‌های نفتی از سوی برخی خریداران، تاکید کرد: این در حالی است که ذی نفعان و طلبکاران ما وجوه‌شان را ماهانه می‌خواهند و به عنوان نمونه اگر به موقع مالیات را پرداخت نکنیم، زود حساب‌های بانکی را مسدود می‌کند.

اسدی با بیان اینکه حدودا چهار ماه در سال حساب‌های شرکت پالایش و پخش نفتی بسته است، گفت: از سوی دیگر عدم وصول وجوه مربوط به فروش مشکل دیگری را ایجاد کرد، به طوری‌که چون باید پول هدفمندی را حتما پرداخت کنیم، گاها پول سایر ذی نفعان را مجبور می‌شویم به هدفمندی بدهیم.

وی با بیان اینکه یکی از این ذی نفعان پروژه‌های شرکت ملی پالایش و پخش است، تصریح کرد: براساس قانون بودجه باید ۵ درصد از فروش را برای پروژه هایی همچون خط لوله، پالایشگاه های دولتی حفظ و نگه داشت انبارهای پخش صرف کنیم.

مدیر مالی شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی افزود: اتفاق جدیدی که افتاده، این است که به دلیل کاهش قیمت نفت میزان پول هدفمندی به صورت اتوماتیک کاهش یافته اما متقاضیان دریافت کننده یارانه کاهش پیدا نکردند. از سوی دیگر، خود پالایشگاه‌ها دچار معضل کمبود خوراک شدند، چراکه نفت کوره خود را نمی‌توانند بفروشند و این موضوع آنها را دچار مشکل کرده است.

اسدی در پایان با یادآوری اینکه در حال حاضر تحت فشار مضاعفی هستیم، خاطرنشان کرد: این در حالی است که از طرف سازمان مالیاتی نیز به شکل خیلی غیر دوستانه‌ای تحت فشار قرار داریم.

منبع: مهر
تبلیغات

http://www.webiruni.ir/uploads/sujpqbk9fhkwl90d6g26bb45u2cu50jn.jpg

http://www.webiruni.ir/uploads/qk53boo8lx96sfes7wspanpa8j40j5x8.jpg

آخرین مطالب
وقوع 3 زمین‌لرزه در زرند
زنی که ۴کیلومتر زیر خودرو کشیده شد و زنده ماند! +عکس
پارکینگ عمومی شهروند در بجنورد به بهره برداری رسید
واکنش ایران به گزارش اخیر احمد شهید
هدف ایران‌خودرو از اعلام قیمت‌های جدید چیست!؟
استخدام توسعه دهنده نرم افزار در شرکت فناوری اطلاعات مهیمن
فجر شهیدسپاسی و خیبر خرم آباد؛ زردپوشان همچنان در حسرت برد
اینستاگرام در حال آزمایش قابلیت پخش زنده ویدئو
مدت زمان معاینه خودروها کاهش یافت
کلوپ: وست بروم در محوطه جریمه ۱۵ بازیکن داشت!/ هواداران جو فوق العاده ای ساختند
برنامه جدید احسان علیخانی در تلویزیون +عکس
توسعه دستگاه‌های صرافی الکترونیک بانک شهر
استخدام ۷ ردیف شغلی در انتشارات گل واژه در تهران
آنچلوتی: بهترین بازی فصل خودمان را انجام دادیم
زلزله ۳.۹ ریشتری دماوند را لرزاند
خبر خوش برای علاقه مندان به آیفون و اپل
عاداتی که سیستم ایمنی شما را ضعیف کرده و شما را آماده بیماری می کنند
ساعت شلوغی‌مرگ
فرار خواننده زن لبنانی از چنگ گروگانگیران در پاریس
دریافت رمز همراه بانک ملت از طریق سامانه بانکداری اینترنتی