2 مجلس و 9 رئیس


درباره روسای مجالس 9 گانه شورای اسلامی و 4 دوره خبرگان رهبری

مجلس شورای اسلامی در 9 دوره فعالیت خود تا کنون 5 رئیس را به خود دیده است. در میان این 5 رئیس، هاشمی رفسنجانی و علی لاریجانی بدون هیچ سابقه نمایندگی در مجلس‌های اول و هشتم به ریاست پارلمان رسیدند.

عصر ایران؛ مصطفی داننده - کمتر از دو ماه تا انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری زمان باقی است و جریان‌های سیاسی در حال رقابتی سخت و نفس گیر هستند. در میان این رقابت به جر اندیشیدن به کرسی‌های سبز پارلمان و کرسی‌های قرمز مجلس خبرگان، نیم نگاهی نیز به ریاست این دو مجلس دارند و سعی می‌کنند با کسب اکثریت این دو مجلس سعی می‌کنند کرسی ریاست را نیز به خود اختصاص دهند.

مجلس شورای اسلامی در 9 دوره فعالیت خود تا کنون 5 رئیس را به خود دیده است. اکبر هاشمی رفسنجانی، مهدی کروبی، علی اکبر ناطق نوری، غلامعلی حداد عادل و علی لاریجانی روسای مجالس 9 گانه ایران بودند. از این 5 نفر سه نفر روحانی و دو نفر مکلا هستند. برخلاف قوه مجریه و قوه قضائیه، هیچ «سیدی» بر کرسی ریاست قوه مقننه تکیه نزده است.

در میان این 5 رئیس، هاشمی رفسنجانی و علی لاریجانی بدون هیچ سابقه نمایندگی در مجلس‌های اول و هشتم به ریاست پارلمان رسیدند.

////

هاشمی رفسنجانی با دو دوره و نیم ریاست مجلس با سابقه ترین و حداد عادل یا یک دوره کم سابقه ترین رئیس مجلس در بین روسای قوه مقننه هستند.

مجلس خبرگان رهبری نیز در 4 دوره فعالیت خود تا کنون 4 رئیس را به خود دیده است. آیات علی مشکینی، اکبر هاشمی رفسنجانی، محمدرضا مهدوی کنی و محمد یزدی، روسای مجلس خبرگان در این 4 دوره بودند. مرحوم آیت‌الله مشکینی از دوره اول تا سال اول دوره چهارم عهده داره ریاست مجلس خبرگان بود و بعد از درگذشت او و در دوره چهارم به ترتیب، آیات هاشمی رفسنجانی، مهدوی کنی و یزدی بر کرسی ریاست مجلس خبرگان تکیه زدند. از این 4 رئیس دو نفر یعنی آیات مشکینی و مهدوی کنی در دوران به عهده داشتند ریاست مجلس خبرگان دار فانی را وداع گفتند. در این مجلس هم هیچ «سیدی» عهده دار ریاست مجلس خبرگان نبوده است.

در جدول زیر به سوابق این افراد قبل از رسیدن به ریاست قوه مقننه و مجلس خبرگان را مرور خواهیم کرد:

روسای قوه مقننه

اسامی

دوره‌های ریاست مجلس

سوابق قبل از رسیدن به ریاست مجلس

اکبر هاشمی رفسنجانی

اول، دوم، سوم(دو سال)

عضو شورای انقلاب اسلامی – سرپرست وزارت کشور

مهدی کروبی

سوم( دوسال آخر)، ششم

نماینده مجلس – نایب رئیس مجلس- ماینده ولی فقیه و سرپرست کمیته امداد امام خمینی و بنیاد شهید و امور حج

علی اکبر ناطق نوری

چهارم و پنجم

نماینده مجلس- نماینده امام در جهاد سازندگی- وزیر کشور

غلامعلی حداد عادل

هفتم

معاون وزیر آموزش و پرورش- عضو شورای سرپرسی صداوسیما- نماینده مجلس

علی لاریجانی

هشتم و نهم

معاون سپاه و جانشین ستاد کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی – وزیر ارشاد – رئیس سازمان صداوسیما – دبیر شورای عالی امنیت ملی

روسای مجلس خبرگان رهبری

اسامی

دوره‌های ریاست مجلس خبرگان

سوابق قبل از رسیدن به ریاست مجلس خبرگان

علی مشکینی

اول، دوم، سوم، چهارم (سال اول)

عضويت‌ در خبرگان‌ تدوين‌ قانون‌ اساسي‌ - مسئول‌ گزينش‌ و اعزام‌ قضات‌

اکبر هاشمی رفسنجانی

دوره چهارم( 13 شهریور 86 تا 17 اسفند 89)

عضو شورای انقلاب اسلامی – سرپرست وزارت کشور- ریاست قوه مقننه – فرمانده جنگ – عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی - ریاست قوه مجریه- ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام- عضو مجلس خبرگان رهبری

محمدرضا مهدوی کنی

دوره چهارم(17 اسفند 89 تا 29 مهر 93)

سرپرستی کمیته انقلاب اسلامی- عضویت به عنوان فقیه در شورای نگهبان قانون اساسی – وزیر کشور- نخست وزیر- عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی- عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام- دبیر کل جامعه روحانیت- عضو مجلس خبرگان رهبری

محمد یزدی

دوره چهارم(19 اسفند 93 تا به امروز

نماینده مجلس خبرگان قانون اساسی- نماینده مجلس شورای اسلامی- عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی- ریاست قوه قضائیه – نماینده مجلس خبرگان رهبری

[ منبع این خبر سایت عصر ایران می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال