معیارهای انتخاب همسر آینده


به گزارش زنان کویر ، به نقل از  ساجده، نمی توان کتمان کرد که زیبایی همسر برای خیلی ها ممکن است موضوع مهمی باشد، طبع جوانی هم، معمولا این چنین اقتضائاتی را دارد، زیبائی به انسان آرامش و نشاط می دهد، وقتی انسان همسر زیبائی داشته باشد ،مطمئنا خرسندی بیشتری خواهد داشت. [1] زیبایی برای انسان یک امتیاز محسوب می شود و در شیرینی و سعادت زندگی زناشوئی تأثیر به سزایی دارد ، زیبائی ها در نظر افراد متفاوت می باشد، چرا که زیبایی یک معیار و اندازه ی معین و قانون استاندارد ندارد که شود افراد را با آن سنجید، بلکه تا حدودی به سلیقه ی فرد بستگی دارد. شاید فردی در نظر کسی زیبا باشد و در نظر دیگری زشت، اگر انسان قیافه ی ظاهری و اندام همسرش را نپسندد واو را دوست نداشته باشد، ممکن است به طور ناخواسته به او ستم و جفا کند و از او بهانه و ایراد بگیرد و زندگی را در کام او تلخ نماید. [2]

اصولا زیبایی نوعی انس ودوستی و محبتی فوری ایجاد می نماید، و طرف مقابل را از پرداختن به مسائل دیگر غافل می کند، البته همین وسائل الفت و مودت را اسلام عزیز امضا فرموده است و به همین مناسبت است که زن و شوهر باید پیش از ازدواج همدیگر را به اندازه ای که لازم است ببینند حتی در این باره تأکید و سفارش هم می کند. [3]

 

قال ابوالحسن (ع) : « ثَلاثٌ یَجلِینَ البَصر النَّظر اِلی الخَضرۀِ وَ النَّظرُ اِلی الماءِ الجارِی وَ النَّظرُ اِلی الوَجهِ الحَسن»[4] ؛ حضرت ابوالحسن (ع) فرمود : سه چیز است که به چشم نور و روشنی می دهد. نگاه به سبزه ، نگاه به آب جاری ، نگاه به صورت زیبا.

قال رسول الله (ص)  : « اِذا ارادَ احدکُم اَن یزوِّجَ المَرأهَ فَلیَسأَل عَن شَعرِها کَما یَسألُ عَن وَجههِا فانَّ الشَّعرَ اَحدُ الجَمالَینِ »[5] ؛ رسول خدا (ص) فرمودند: هنگامی که خواستید از زنی خواستگاری کنید چنان که از زیبایی صورتش سؤال می کنید از مویش نیز سوال کنید، زیرا مو نیز یکی از دو جمال محسوب می شود.

قال ابوالحسن (ع) : « اَین سَعادۀُ الرَّجلِ اَن یَکشفَ الثَّوبَ عَن اِمرأۀٍ بَیضاءٍ» [6]؛ امام رضا (ع) فرمودند: از سعادت مرد این است که همسری سفید داشته باشد.

 

چرا اسلام به زیبایی همسر اهمیت می دهد: در پاسخ می توان گفت که : زیبایی همر در حفظ و تقویت عفت و ایمان همسرش تأثیر دارد، اگر همسر از زیبایی همسرش راضی باشد چشم و فکر و عملش متوجه دیگران نخواهد شد، همچنین به همسران سفارش شده که خود را برای هم بیارایند و یکدیگر را ارضاء کنند تا از انحراف و مفاسد مصون بمانند. [7] اسلام مدنظر داشتن زیبایی را به عنوان یک شرط اساسی، مورد مذمت قرار داده تا آن جا که در این باره امام صادق (ع) فرمودند: « إِذا تَزوَّجَ الرَّجلُ المَرأۀَ لِجَمالها اَو لِمالِها وُکَِلَ اِذا ذلکَ وَ اِذا تَزوَّجها لِدِینِها  رَزَقَهُ اللهَ المالَ َوَ الجَمالَ»[8] ؛ وقتی مردی به خاطر زیبایی یا مال زنی با او ازدواج کند خداوند او را به همان زیبایی یا مال وا می گذارد و وقتی به خاطر دینش با او ازدواج کند خداوند مال و جمال را هم روزی او می گرداند.

همچنین: اولا اصل زیبایی همیشگی نیست و پس از چند سالی، چین و چروک گذر عمر جای زیبایی را می گیرد، ثانیا: زوجین پس از چند صباحی به اهمیت خلق و خو و تأثیر ژرف آن در زندگی پی می برند، آن وقت دیگر زیبایی صورت نمی تواند تنها دلیل عشق ورزیدن و ابراز محبت باشد، نگاه ها پس از چندی ، خود به خود از صورت به سیرت معطوف می شود و کانون توجه و فکر و قلب معطوف بر نقطه ی وجودی همسر می گردد. [9]

البته اگر دختر و زنی پیدا شود که دارای تمام صفات جمال و کمال و خوش اخلاقی و چشم سیاه و موی بلند و اندام دلربا باشد و از دینداری و ایمان نیز بهره ها برده باشد، از فرشتگان بهشتی روی زمین محسوب خواهد شد که خداوند در قرآن کریم ، آنان را وصف کرده است و می فرمایند: « خَيرَاتٌ حِسانٌ‏»[10] ، در آنها زنانی نیکو سیرت و زیبا صورت اند. ؛ «قَاصِرَت الطرْفِ »[11]  و در آن بهشت ها زنان مخصوص همسران است ؛ « عُرُباً أَتْرَاباً  »[12] شوهر دوست جوان همسالان هم.

 

1. محمود، یزدانی، یک انتخاب مناسب ( همسر گزینی در بیست گام)، ص 159.

2. احمد، طهماسبی، جوان و ازدواج، ص 30.

3. شیخ محمود، ارگانی بهبهانی حائری، نقش عشق، ص 123.

4. محمد بن حسن، حر عاملی، وسائل الشیعه، ج 14، ص 38.

5. محمد باقر، مجلسی، بحار الانوار، ج 103، ص 237.

6. محمد بن حسن حر، عاملی، وسائل الشیعه، ج 14، ص 36.

7. احمد، طهماسبی، جوان و ازدواج، ص 44.

8. محمد بن حسن، حر عاملی، وسائل الشیعه، ج 14، ص 30.

9 . محمود، یزدانی، یک انتخاب مناسب ( همسر گزینی در بیست گام)، ص 159.

10. رحمان (  55 )، 70 .

11. رحمان ( 55  )، 56.

12. واقعه (  56 )، 37.

 

 

زهرا محمدی / دانشنامه سطح 2 حوزه

انتهای پیام/

آخرین اخبار
جمال و زیبایی:
انتخاب همسر
زیبایی برای انسان یک امتیاز محسوب می شود و در شیرینی و سعادت زندگی زناشوئی تأثیر به سزایی دارد ، زیبائی ها در نظر افراد متفاوت می باشد، چرا که زیبایی یک معیار و اندازه ی معین و قانون استاندارد ندارد که شود افراد را با آن سنجید، بلکه تا حدودی به سلیقه ی فرد بستگی دارد.
برچسب‌ها: 
همسرداری
انتخاب همسر
زیبایی
زیبایی همسر
نحوه تولید: 
بازنشر

[ منبع این خبر سایت زنانه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال