حمله شاهزاده اردنی به کنفدراسیون‌های آسیا و آفریقا: انتخابات را مهندسی می‌کنید


وبسایت رسمی برنامه نود - شاهزاده اردنی به خبر امضای تفاهم‌نامه مشترک کنفدراسیون‌های فوتبال آسیا و آفریقا واکنش تندی نشان داد.

به گزارش سایت نود، شاهزاده علی‌‌ بن حسین، یکی از کاندیداهای انتخابات پیش‌روی ریاست فدراسیون جهانی فوتبال از مسئولان فیفا خواست که در خصوص تفاهم‌نامه همکاری که روز گذشته (جمعه) بین کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) و کنفدراسیون فوتبال آفریقا (CAF) به امضا رسید، تحقیق کنند. او اعتقاد دارد که با این کار قوانین انتخابات نقض شده است.

شیخ سلمان، رئیس AFC و عیسی حیاتو، رئیس CAF روز جمعه قرارداد همکاری دو جانبه‌ای را در کشور رواندا به امضا رساندند، این در حالی است که تنها 40 روز تا انتخابات فیفا باقی مانده که در تاریخ 26 فوریه 2016 (7 اسفند 94) در شهر زوریخ سوئیس با حضور 209 اتحادیه عضو فیفا برگزار خواهد شد. عیسی حیاتو پس از محرومیت بلاتر به طور موقت به ریاست فیفا منصوب شد.

شاهزاده علی‌‌ بن حسین 39 ساله که به همراه شیخ سلمان بن ابراهیم آل‌خلیفه 49 ساله (رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا)، جانی اینفانتینو 45 ساله (دبیرکل اتحادیه فوتبال اروپا)، موسیما گابریل «توکیو» 62 ساله (تاجر اهل آفریقای جنوبی)، ژروم شامپاینه 57 (عضو پیشین فیفا) پنج کاندیدایی هستند که برای تکیه بر مسند ریاست فیفا با هم رقابت دارند، معتقد است که امضای این تفاهم‌نامه بین دو کنفدراسیون، برنامه‌ریزی AFC و CAF برای رساندن آرای مجموع خود به 100 از 209 رأی ممکن است.

نامزد اردنی انتخابات فیفا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: من همیشه سعی در ترویج درک فرامنطقه‌ای داشته‌ام، اما امضای تفاهم‌نامه همکاری بین کنفدراسیون فوتبال آسیا و کنفدراسیون فوتبال آفریقا در این مقطع تلاشی آشکار برای مهندسی انتخابات و آراست. اتحادیه‌های فوتبال سرافراز آفریقا فروشی نیستند و منابع توسعه که متعلق به اتحادیه‌های عضو کنفدراسیون فوتبال آفریقا هستند، نباید توسط نامزدهای انتخابات ریاست فیفا و رؤسای CAF مورد سوءاستفاده سیاسی قرار بگیرند.

در ادامه بیانیه علی‌‌ بن حسین آمده است: باید این پرسش مطرح شود که «آیا امضای این تفاهم‌نامه به تأیید کمیته اجرایی هر دو کنفدراسیون (AFC و CAF) رسیده است و اینکه آیا اعلام امضای این تفاهم‌نامه در این مقطع زمانی و درست پیش از انتخابات ریاست فیفا قابل قبول است؟»، اکنون بیش از هر زمان دیگری، بهره‌برداری آشکار از منابع کنفدراسیون‌ها به جهانیان نشان می‌دهد که باید جلوی کار برخی افراد گرفته شود که فیفا را بدنام می‌کنند.

شاهزاده علی‌‌ بن حسین در انتخابات اخیر فیفا جدی‌ترین رقیب بلاتر برای احراز پست ریاست این نهاد بود و در دور دوم این رأی‌گیری با کسب 77 رأی رقابت را به بلاتری که 133 رأی آورد واگذار کرد. البته پس از رو شدن رسوایی گسترده اداری و مالی اعضای ارشد فیفا در ماه مِی 2015 (اردیبهشت 94) و بازداشت شماری از آنها برای تحقیقات بیشتر، در نهایت سپ بلاتر هم به مدت هشت سال از هر گونه فعالیت فوتبالی محروم شد. از دیگر افراد سرشناسی که توسط کمیته اخلاق فیفا نقره داغ شده‌اند می‌توان به میشل پلاتینی، رئیس اتحادیه فوتبال اروپا اشاره کرد که به محرومیتی مشابه بلاتر دچار شد. ژروم والکه، دبیر کل فیفا هم به دلیل فساد از پست خود اخراج شد.

39046

[ منبع این خبر سایت 90 می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال