ویژه/ معمای پایان ماموریت رئیس فدراسیون فوتبال؛کفاشیان از 15 اسفند رئیس هست یا نیست؟


سایت رسمی برنامه نود-همه فکر می‌کردند علی کفاشیان با عقب انداختن زمان انتخابات ،‌ریاستش را دو ماه دیگر تمدید کرده است اما ماموریت او 15 اسفند 94 به پایان می رسد.

به گزارش سایت رسمی برنامه نود، كفاشيان بعد از مجمع سالانه فدراسيون در جمع خبرنگاران گفت:«تا زماني‌كه انتخابات برگزار نشود، من كارهاي روزمره و اجرايي خود را انجام مي‌دهم و هر زمان كه مجمع انتخابات فدراسيون برگزار شد و هر فردي كه به عنوان رييس فدراسيون انتخاب شد، كار را تحويل او خواهم داد. با توجه به اين موضوع تا ارديبهشت ماه سال آينده به كار خود ادامه مي‌دهم.» اما بند ٣- ماده ٣٣ اساسنامه فدراسيون که درباره هیات رئیسه است می گوید:«هيات رييسه: دوره فعاليت رييس فدراسيون، نواب رييس و اعضاي هيات رييسه چهار سال است.»

به نظر می رسد که کفاشیان حالا باید مصوبه مجمع را درباره رئیس ماندنش داشته باشد که بتواند در فدراسیون فوتبال بماند اما تا این لحظه از مصوبه مجمع خبری نیست.متن صريح اساسنامه فدراسيون فوتبال می گوید که رئیس فدراسیون فوتبال بیش از یک روز از موعد چهارساله اش هم نمی تواند رئیس فدراسیون فوتبال بماند. البته می گویند که مجمع همه اختیارات را به هیات رئیسه فدراسیون فوتبال سپرده اما هنوز از مصوبه خبری نیست.

علي كفاشيان بعد از ظهر روز چهارشنبه هفته گذشته ، پس از اينكه مجبور شد به خاطر انتقاد‌هاي وزير ورزش و تعداد زيادي از اعضا مجمع و همچنين فشار رسانه‌اي بي‌سابقه، تصويب اساسنامه اصلاحي فدراسيون را از دستور جلسه مجمع خارج كند اما به هدف تازه‌اي رسيد؛ اين هدف چيزي نبود جز تعويق انتخابات رياست فدراسيون فوتبال به ارديبهشت‌ ماه ١٣٩٥!

در پايان جلسه مجمع رييس به اعضا اعلام كرد: « با توجه به اساسنامه پروژه شروع مراحل كار انتخابات فدراسيون بايد دو ماه قبل از تاريخ برگزاري انتخابات آغاز شود. اگر الان فدراسيون فوتبال بخواهد از روز شنبه مراحل ثبت‌نام از كانديداهاي رياست را آغاز كند، انتخابات بايد در تاريخ ٢٧ اسفند برگزار شود كه در آن تاريخ كشور تعطيل است و شرايط براي برگزاري اين انتخابات مهيا نيست. به همين دليل اگر اعضاي مجمع موافق باشند انتخابات در سال ١٣٩٥ برگزار شود و مجمع اين اختيار را به هيات رييسه فدراسيون بدهد كه تاريخ دقيق برگزاري انتخابات را تعيين كند.»

‌همان‌طور كه پيش‌بيني مي‌شد صحبت‌هاي اين مدير با موافقت اعضاي مجمع همراه شد و تعويق زمان برگزاري انتخابات به سال ١٣٩٥ به تصويب مجمع رسيد. اما نكته كليدي و اصلي ماجراهاي مربوط به مديريت فوتبال ايران همين‌جا است. مجمع فدراسيون فقط مجوز برگزاري انتخابات در فروردين يا ارديبهشت ٩٥ را تصويب كرد و در مصوبه صريح مجمع هيچ اشاره‌اي به سرپرستي يا ادامه فعاليت علي كفاشيان در فدراسيون فوتبال نشد! به اين ترتيب با پايان دوره فعاليت چهارساله مديريت كنوني، بايد براي فدراسيون فوتبال سرپرست تعيين شود و ماموريت علي كفاشيان، محمود اسلاميان، مهدي تاج، غلامرضا بهروان، حيدر بهاروند، فريدون اصفهانيان، شهاب‌الدين عزيزي خادم، شهرام دبيري و الهه عرب عامري در فوتبال ايران رسما به پايان خواهد رسيد.

جلسه فیلمبرداری شده است

جلسه مجمع عمومي فدراسيون فوتبال توسط حراست وزارت ورزش فيلمبرداري شده است و مصوبه رسمي كه اعضاي مجمع آن را تكليف كردند هم براي تمام اعضاي مجمع فدراسيون، مديران وزارت ورزش و حتي رسانه‌ها شفاف و روشن است. مجمع براي اداره فدراسيون فوتبال از زمان اتمام ماموريت اين تيم مديريتي تا زمان برگزاري انتخابات هيچ مصوبه‌اي نداشت و حتي علي كفاشيان و همكارانش هم اشاره‌اي به اين موضوع نداشتند كه در اين مدت كوتاه تكليف مديريت فدراسيون فوتبال چه خواهد شد. همين مساله البته بعد از مجمع ابهامي بود كه ذهن بسياري از خبرنگاران و حتي اعضاي مجمع را به خود مشغول كرده بود. به خاطر همين ابهامات بود كه وقتي علي كفاشيان در پايان مجمع در جمع خبرنگاران در حال صحبت كردن بود، وقتي از او سوال شد كه تكليف مديريت فدراسيون در اين مدت چه خواهد شد روي اين مساله تاكيد كرد كه تا مجمع انتخاباتي فدراسيون فوتبال خودش و همكارانش كارهاي روزمره خود را انجام خواهند داد و تغييري هم در مديريت فدراسيون به وجود نخواهد آمد. كفاشيان در شرايطي اين بحث را مطرح كرد كه قوانين اساسنامه فدراسيون فوتبال چيز ديگري را مي‌گويد و طبق ماده ٣٣ دوره فعاليت مديريت فدراسيون براي رييس و نواب رييس و اعضاي هيات رييسه چهار سال خواهد بود. طبيعتا بعد از پايان اين دوره بايد انتخابات جديد فدراسيون فوتبال برگزار شود! این نکته ای بود که قبلا هم اشاره کردیم.

همه منتظر انتخابات فدراسیون فوتبال

حالا مه منتظر برگزاري انتخابات حساس و سرنوشت‌ساز فدراسيون فوتبال هستند. انتخاباتي كه سرنوشت چهار سال آینده فوتبال ايران به نتيجه آن گره خورده است. طبيعتا با توجه به اهميت پست رياست فدراسيون و مقوله فوتبال، خيلي از مديران برنامه حضور در انتخابات رياست فدراسيون را در سر دارند و در شرايط كنوني در حال بررسي و تحليل شرايط و اتفاقات هستند. تاكيد قانون و اخلاق اما در شرايط كنوني اين خواهد بود كه فضاي رقابت براي هر مديري كه قصد حضور در انتخابات فدراسيون فوتبال در پست‌هاي مختلف را دارد برابر و يكسان باشد تا مبادا حقي از كسي ضايع شود. اين مساله اصولي‌ترين مورد درباره برگزاري انتخابات فدراسيون‌هاي ورزشي از جمله فوتبال است.

قانون چه می گوید؟

پيش از اين هم در بسياري از فدراسيون‌هاي ورزشي مثل بسكتبال، وزنه‌برداري، دو و ميداني، اتومبيلراني و... وزارت ورزش و جوانان براي اين فدراسيون‌ها پس از پايان مدت زمان ماموريت مديران، سرپرست تعيين كرد تا مراحل مربوط به برگزاري انتخابات به شكلي شفاف و قانوني پيش برود اما ماجرای فدراسیون فوتبال فرق می کند و باید مجمع عمومی فدراسیون فوتبال به هیات رئیسه اختیار بدهد تا یک نفر از اعضای هیات رئیسه را به عنوان سرپرست انتخاب کند. در فدراسیون های دیگر و در حالیکه مهلت ریاست آنها به پایان رسیده بود، کنار رفتند و وزارت ورزش برایشان سرپرست تعیین کرد تا انتخابات را برگزار کنند.کاندیداهای مختلف كه قصد حضور در انتخابات را داشتند براي اين مهم ثبت‌نام كردند و در روز برگزاري انتخابات مديريت جديد اين فدراسيون‌ها بدون هيچ مشكل و ابهام و تخلفي مشخص شد كه چه كساني هستند! حالا اما با توجه به تعويق انتخابات فدراسيون فوتبال به فروردين يا ارديبهشت ١٣٩٥، ابهامات درباره سرنوشت مديريت اين مجموعه به اوج خودش رسيده است. علي كفاشيان بدون توجه به مفاد صريح قوانين اساسنامه روي اين مساله تاكيد كرده كه تا زمان برگزاري انتخابات فدراسيون فوتبال خودش رييس و مدير فدراسيون فوتبال خواهد بود. از آنجايي كه اين مدير همان‌طور كه اعلام كرده است خودش براي سومين بار برنامه ثبت‌نام در انتخابات را در دستور كار خود دارد، اما آیا قوانین می گذارد؟

بازنشستگی مانع است؟  

علي كفاشيان در پانزدهم اسفند ماه ١٣٩٠ توانست براي دومين بار به عنوان رييس فدراسيون فوتبال در مجمع راي بياورد و انتخاب شود. هنوز هيچ كسي اين واقعيت را فراموش نكرده است كه چهار سال قبل نيز انتخابات با دو ماه تاخير برگزار شد. آن روزها نهادهاي نظارتي به پيروزي كفاشيان در انتخابات ایراد نگرفتند. اما همه آنهايي كه اتفاقات فوتبال ايران را به هم به خوبي دنبال مي‌كنند يادشان مي‌آيد كه يك روز قبل از برگزاري مجمع انتخاباتي اسفند ١٣٩٠ سازمان بازرسي كل كشور در اطلاعيه‌اي رسما اعلام كرد كه حضور كفاشيان در انتخابات غيرقانوني است و از نظر آنها برگزاري انتخابات كاري غيرقانوني خواهد بود. بهانه آنها بازنشستگی کفاشیان بود اما مديريت فوتبال مقابل اين دستورالعمل رسمي سازمان بازرسي هم ايستادگي كرد و خودش بدون اينكه تا زمان انتخابات قدرت را واگذار كند، بر سر كار باقي ماند و انتخابات را هم برگزار كرد! حالا اما چهار سال از آن اتفاق گذشته و تاريخ در حال تكرار شدن است. ١٥اسفند ماه ١٣٩٤ روز پايان رياست كفاشيان در فدراسيون خواهد بود؛ انتخابات هم قرار نيست ديگر در زمان مقرر و قانوني خودش برگزار شود و به سال آينده موكول شده است. در چنين فضايي اساسنامه فدراسيون هم اين مجوز را در هيچ كدام از بندهاي قانوني‌اش به علي كفاشيان و همكارانش نمي‌دهد كه پس از پايان دوره چهار‌ساله، ماموريت خود را تمديد كنند تا خودشان برگزار‌كننده انتخاباتي باشند كه قصد حضور در آن را دارند. مجمع فدراسيون هم هيچ مجوزي براي سرپرستي مجموعه به كفاشيان نداده و تنها مصوب كرده است كه هيات رييسه فدراسيون فوتبال زمان انتخابات را مشخص و اعلام كند و اين نكته‌اي است كه رضا حسني‌خو، مديركل حراست وزارت ورزش و جوانان هم درباره اش می گوید: « فيلم مجمع در دست ما وجود دارد و كفاشيان در جريان مجمع تاكيد كرد كه انتخابات به سال ٩٥ موكول شود و هيات رييسه همزمان برگزاري مجمع انتخاباتي را تعيين كند. اعضاي مجمع اين مساله را تصويب كردند و درباره سرپرستي يا ادامه مديريت مديران كنوني در فدراسيون بعد از پايان ماموريت كاري تا زمان برگزاري انتخابات هيچ بحثي صورت نگرفت.» در این باره خواستیم با علیرضا اسدی دبیرکل فدراسیون فوتبال صحبت کنیم که ایشان پاسخگوی ما نشدند.

اساسنامه چه می گوید؟

اساسنامه فدراسيون درباره شرايط فعلي به وجود آمده تقريبا مي‌توان نوشت كه تعريف صريحي ندارد. اساسنامه تاكيد دارد كه مدت زمان مديريت رييس، نواب رييس و اعضاي هيات رييسه چهار سال است. در چنين فضايي حالا كه اساسنامه با خلأ و سكوت قانوني مواجه شده طبيعتا وزارت ورزش و جوانان به عنوان نماينده دولت در ورزش، بايد براي مديريت فدراسيون در اين دوره انتقالي قدرت، سرپرستي تعيين كند كه شناخت كافي از شرايط فوتبال را داشته باشد و ترجيحا عضو مجمع عمومي فدراسيون هم بوده باشد تا مقدمات برگزاري انتخابات را به دور از هرگونه شائبه و ابهام فراهم كند.در چنين فضايي حالا بايد ديد كه آيا محمود گودرزي و مسوولان اجازه خواهند داد كه علي كفاشيان بعد از پايان دوره چهار‌ساله مديريتي‌اش در فدراسيون باز هم سكان اداره كارها را در دست داشته باشد يا نه! مصداق چنين اتفاقي در هيچ جاي دنيا رخ نمي‌دهد. اما مساله حائز اهميت اينجاست كه دولت و وزارت ورزش توانايي دخالت مستقيم در امور فدراسيون فوتبال را به خاطر «خطر تعليق» ندارند. به همين ترتيب انتظار مي‌رود حالا اساسنامه در اين مورد سكوت كرده، مقامات وزارت ورزش و مديران فدراسيون فوتبال در يك فضاي دوستانه با هم تفاهم كنند تا با انتخاب يك سرپرست، انتخابات فدراسيون در فضايي سالم برگزار شود. البته از اعضای مجمع هم می توانند سرپرست فدراسیون فوتبال شوند، اما باید هیات رئیسه با توجه به اختیاری که مجمع به آنها داده، سرپرست را انتخاب کنند.

بهروان: شاید همین اسفند انتخابات برگزار شد

این در حالی است که شنیده می شود نصرالله سجادی، معاون وزیر ورزش و جوانان برای سرپرستی فدراسیون فوتبال انتخاب شده و در زمان مقرر معرفی خواهد شد. او به مدت سه ماه سرپرست فدراسیون فوتبال خواهد بود. در همین باره غلامرضا بهروان عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال به سایت نود گفت که هیات رئیسه فدراسیون فوتبال در نظر دارد انتخابات را در اسفند همین امسال برگزار کند تا کار فدراسیون فوتبال به چالش جدید با وزارت ورزش نکشد.این در حالی است که وزیر ورزش هم تمایل داشت که انتخابات فدراسیون فوتبال قبل از پایان سال 94 انجام شود. البته علی کفاشیان پس از پایان مجمع عمومی فدراسیون فوتبال اعلام کرد که تا زمان انتخابات خودش رئیس فدراسیون فوتبال می ماند.باید دید در روزهای آینده چه اتفاقانی خواهد افتاد.

[ منبع این خبر سایت 90 می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال