کم‌آبی و بیکاری عامل اصلی مهاجرت روستاییان کاغذکنان میانه به شهرها


بحران کم‌آبی در کنار معضل اشتغال، یکی از اصلی‌ترین عوامل مهاجرت روستاییان بخش کاغذکنان شهرستان میانه به سایر شهرها بوده است.

به گزارش صدای میانه به نقل از تسنیم ؛ آب شرب یکی از مهم‌ترین معضلات و مشکلاتی است که مردم بخش کاغذکنان میانه از این موضوع رنج می‌برند و نبود آب شرب مناسب و خشکسالی در بخش کاغذکنان، باعث شده کشاورزان به علت کیفیت پایین و نامناسب آب نتوانند محصولات خود را آبیاری کنند که درنتیجه آن، باعث از بین رفتن بسیاری از محصولات کشاورزی در این بخش شده است.

بخش کاغذکنان  با 7 هزار سال قدمت و تمدن بشری، از مهم‌ترین بخش های تاریخی شهرستان میانه محسوب می‌شود که دولتمردان تاکنون به تعهدات خود در قبال تأمین آب کشاورزی 12 هزار هکتار از اراضی پایاب سد شهریار این منطقه که می‌توانست تأثیر زیادی در رونق کشاورزی  منطقه داشته باشد، عمل‌نکرده‌اند.

وعده‌های دولتمردان عملی نشده و مردم بخش کاغذکنان در فصل گرما و فصل کاشت و برداشت با بحران کم‌آبی مواجه می‌شوند، این  موضوعی است که باوجود بیان، تاکنون چاره‌ای اساسی برای رفع آن اندیشیده نشده است، چراکه اگر در این شرایط، اقدامی عاجل در رفع کم‌آبی در این حوزه اندیشیده نشود، دیر یا زود معضل کم‌آبی به بحران تبدیل‌شده و تلفات جبران‌ناپذیری در حوزه کشاورزی و اقتصاد مبتنی بر آن در این بخش به‌جای می‌گذارد.

عدم تامین آب کشاورزی کاغذکنان با وجود مجاورت با سد شهریار، باعث مهاجرت روستاییان به شهر شده است

مردم بخش کاغذکنان سال‌ها پیش با امضای طوماری و ارسال آن به رئیس‌جمهور، خواستار پمپاژ آب از سد شهریار میانه شدند که این طومار به امضای اهالی کاغذکنان و مهر شوراهای بیش از 50 روستا رسیده، تحویل دفتر رئیس‌جمهوری شد.از طرفی نیز رونوشت این طومار جهت پیگیری به بخشداری کاغذکنان، فرمانداری شهرستان میانه، استانداری آذربایجان شرقی، وزارت نیرو، سازمان آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی و نمایندگان شهرستان میانه در مجلس شورای اسلامی تحویل شد.

بخش کاغذکنان به دلیل واقع‌شدن در ارتفاع بلند از سطح دریا امکان حفر چاه عمیق وجود ندارد و آب مورداستفاده مردم از آب‌های سطحی و چشمه‌ها می‌باشد که آن‌هم با اندکی کاهش در میزان نزولات آسمانی دچار کم‌آبی و خشکسالی می‌شود. برای رفع معضل کم آبی راهکارهای مختلفی بستگی به شرایط جغرافیایی و اقلیم منطقه وجود دارد، که احداث سد ازجمله آنهاست.

در سال 1351 طرحی در مجلس شورا و سنا تصویب شد که به‌موجب آن با ساخت سد در خاک کاغذکنان علاوه بر تأمین نیازهای آبی 200 هزار هکتار از شالیزارهای شمال کشور 20 هزار هکتار هم از زمین‌های تشنه کاغذکنان را تحت آبیاری قرار دهد.

متأسفانه در سال‌های گذشته با بی‌توجهی مسئولین شهرستان و نمایندگان شهرستان میانه در مجلس شورای اسلامی طرح آبدهی به بخش کاغذکنان از اهداف این سد که از آن به‌عنوان طرح ملی مطرح می‌شود حذف‌شده است درحالی‌که باید نمایندگان شهرستان میانه در مجلس شورای اسلامی از حق مردم بخش کاغذکنان در پمپاژ آب از سد شهریار میانه که درخواستی به‌جز اجرای عدالت و نجات منطقه از فقر و بدبختی و جلوگیری از مهاجرت نیست، دفاع کنند.

جمعیت بالایی از ساکنان این بخش از طریق کشاورزی ارتزاق می‌کنند، درصورتی‌که آب‌رسانی به این روستاها در هر دو بخش کشاورزی و شرب در زمان مقتضی انجام نشود، مردم این روستاها به‌ناچار برای تأمین معاش خود و یافتن شغلی، به شهرها مهاجرت می‌کنند و روستاهایی که زمانی پایه اصلی تولید در هر استان به شمار می‌رفتند، خالی از سکنه می‌شوند.

وجود بیش‌ازحد گونه گراز وحشی دیگر معضل کشاورزی کاعذکنان است

در کنار مشکلات مذکور؛ چند تن از مردم این بخش در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در میانه گفتند: وجود بیش‌ازحد گونه گراز در بخش کاغذکنان باعث شده تا مردم بخش کاغذکنان نتوانند در بخش کشاورزی محصول خود را بکارند لذا گرازها با تجاوز به زمین‌های کشاورزی تمامی محصولات کاشته شده را زیر و رو می‌کنند و چون درآمد مردم این بخش بیشتر با کشاورزی به‌دست می‌آید به همین دلیل آنان مجبورند این بخش را ترک کنند و به شهرهای مجاور روی بیاورند.

در همین راستا خبرنگار تسنیم برای یافتن راه چاره به سراغ مسئول اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان میانه رفت و این مشکل مردم بخش کاغذکنان را با وی در میان گذاشت، که قاسم‌زاده، رئیس محیط‌زیست شهرستان اظهار داشت: حفاظت از اراضی کشاورزی به عهده خود کشاورز است لذا وقتی کشاورز در چنین منطقه‌ای محصولی می‌کارد باید از آن نگهبانی و حفاظت بکند ولی درصورتی‌که شکایتی از سوی کشاورزان این بخش به اداره محیط‌زیست شهرستان ارجاع داده شود ما در این صورت مورد را بررسی می‌کنیم و اگر ما مشاهده کردیم که بر تعداد گراز در این بخش افزوده‌شده و به مردم بخش کاغذکنان ضرر و زیان می‌رساند در این صورت اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان  راه‌کارهایی را برای دفع این معضل چاره‌اندیشی می‌کند.

مهاجرت به شهرها روزبه‌روز بیشتر می‌شود

در کنار این مشکلات؛ فکر مهاجرت از ذهن مردم بخش کاغذکنان نمی‌رود لذا جمعیت بالایی از ساکنان این بخش از طریق کشاورزی ارتزاق می‌کنند و نبود آب کشاورزی مناسب آنان را با مشکل جدی افت اقتصاد خانوار مواجه کرده و باعث شده تا مهاجرت در این بخش روزبه‌روز بیشتر شود.

غالباً زمانی که کشورها به سمت سیاست‌های اقتصادی گام برمی‌دارند و به صنعتی شدن شهرها می‌پردازند اغلب، افراد روستایی روانه شهرها می‌شوند؛ دلایل اصلی و عمده‌ای که مردم روستا را به مهاجرت به شهرها مجبور می‌سازد متنوع است. اما مهمترین آنها را می‌توان کاهش درآمدهای خانوارهای روستایی، نبود امکانات بهداشتی، عدم وجودامکانات رفاهی و از همه مهم‌تر عدم دسترسی به امکانات لازم برای تحصیل فرزندان، روستانشینان را برای مهاجرت به شهرها ترغیب می‌سازد لذا انتظار می‌رود تا مسئولین بیش‌ازپیش درصدد آبادانی روستاها بربیایند و راه را برای بازگشت مردم به روستاها هموار سازند.

دولت بر اشتغال‌زایی و درآمد مردم منطقه متمرکز شده‌است

در کنار این مسائل، 22 شهریورماه 94 بود که حمید شکری فرماندار ویژه شهرستان میانه با حضور در جلسه شورای اداری بخش کاغذکنان باهدف بررسی مسائل و مشکلات بخش اظهار داشت: خوشبختانه امکان توسعه و پتانسیل‌های لازم در بخش کاغذکنان فراهم است اما در حوزه عمرانی برخی مشکلات وجود دارد که در سال جاری باهمت دولت برای حوزه‌های گاز، راه و دیگر طرح‌های عمرانی شاهد بهبود چشمگیری در این بخش بودیم که این روند ادامه دارد.

شکری بر برنامه‌ریزی درست در بخش کاغذکنان تأکید کرد و افزود: باید با برنامه‌ریزی و بودجه‌نویسی از سوی شوراهای اسلامی و دهیاری‌ها، روستاها شناسنامه عمرانی داشته و امور به ترتیب اولویت موردبررسی قرار گیرد که در این خصوص بخشداری‌ها در حال جمع‌آوری اطلاعات هستند.

وی با اشاره به پیگیری اجرای طرح پایاب سد شهریار برای بخش کشاورزی کاغذکنان گفت: باید آب حداقل 6 هزار مترمربع از پایاب سد شهریار برای کاغذکنان چه از طریق بخش خصوصی و چه از طریق دولتی تخصیص داده شود.

این مسئول با اشاره به شروع فعالیت‌هایی در شهرک صنعتی کاغذکنان و آماده‌سازی برخی زیرساخت‌های موجود و رغبت سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این بخش گفت: ما بر امر اشتغال‌زایی و درآمد در منطقه متمرکزشده‌ایم زیرا مابقی مسائل خودبه‌خود حل خواهد شد.

مجید حاتمی بخشدار کاغذکنان نیز در این نشست که در 22 شهریورماه سال جاری برگزار شد خواستار پمپاژ آب شرب و کشاورزی بخش از سد شهریار شد و احیای شهرک صنعتی و جذب سرمایه‌گذار، رمپ ورودی محور سرچم-اردبیل، علمک گذاری گاز برخی روستاها، احداث راه و آسفالت برخی روستاها که مسیر آنها زیرسازی شده، مشکلات حوزه محیط‌زیست ازجمله خسارات خوک‌ها به کشاورزان، عهده‌داری مدیریت آب برخی روستاها توسط اداره آب و فاضلاب روستایی برای عدالت در مصرف آب و مشکلاتی در حوزه اسناد مالکیتی را از نیازهای مهم بخش کاغذکنان عنوان کرد.

جمعیت روستائیان بخش کاغذکنان اکنون 10 هزار نفر می‌باشد که در 78 روستا ساکن هستند و از این تعداد 48 روستا بالای 20 خانوار و تعداد 30 روستا نیز زیر 20 خانوار جمعیت دارند.

[ منبع این خبر سایت صدای میانه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات