کرفس، سلطان سبزیجات


به گزارش زنان کویر ،نقل از طنین یاس،  کرفس سلطان سبزی‌هاست و تمام بخش های این گیاه مفید و شفابخش است. این گیاه به ارتفاع 20 تا 60 سانتی متر می روید و ساقه ای منشعب دارد.

کرفس گیاهی است که در تمام دنیا به راحتی می روید. کرفس بهترین ماده غذایی برای برطرف کردن عفونت مجازی ادرار و اسید اوریک بالا از طریق ضدعفونی مجاری اداری است. همچنین وجود روغن‌ های فرار در کرفس علاوه بر ایجاد عطر خوشایند این گیاه، باعث گشاد شدن مجازی کلیه می‌ شود و دفع اسید اوریک را تسهیل می کند.

خواص دارویی کرفس

کرفس، گیاهی با طبیعت گرم و خشک از خانواده چتریان است که تمام قسمت های آن دارای خواص دارویی است. اسانس کرفس دارای خواصی از جمله ضد درد، مُدر( ادرار آور )، اشتهاآور و ضدنفخ است که اثرات آرام بخشی نیز دارد. گیاه کرفس را می توان هم بصورت پخته و هم بصورت تازه استفاده کرد. اما زیاد پختن آن، خواص کرفس را از بین می‌برد و چون دارای طبیعت گرم و خشک ملایمی است در افراد صفراوی باید با احتیاط مصرف شود.

کرفس منبع فوق العاده از ویتامین C

کرفس منبعی فوق العاده از ویتامین C است. این ویتامین به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. مصرف سبزیجات و میوه های غنی از ویتامین C می تواند علایم سرماخوردگی را کاهش دهد یا از شدت این بیماری بکاهد. هورمون های گیاهی موجود در کرفس به همراه روغن های ضروری آن نه تنها طعم معطری به کرفس می دهند، بلکه در کنار بقیه املاح و ویتامین های کرفس، بسیار مفید است.

کرفس بوی بد دهان را از بین می برد

کرفس و غذاهای حاوی آن بوی بد دهان را از بین می برد که به دلیل ترکیب موادی که در معده تولید می شوند با مواد معطر کرفس است . چون این گیاه حاوی ویتامین C زیادی است به همین دلیل مصرف آن به تقویت لثه ها کمک کرده و از بروز بیماری اسکوربوت پیشگیری می کند. مصرف کرفس همچنین به افراد کم خون، توصیه می شود. اسیدهای چرب فرار موجود در این گیاه، محرک اشتهاست. جوشانده این گیاه، گرفتگی صدا را درمان می کند و برای سرمازدگی مفید است. این گیاه حاوی فسفر بود و در تقویت حافظه و ازدیاد هوش کارآمد است.

کرفس و کاهش فشار خون

نوشیدن پتاسیم موجود در کرفس علاوه بر تحریک ادرار باعث کاهش گودگر موجود در آن بیش از همه برای بیماران مبتلا به نقرس  و افرادی که از دردهای مفصلی و روماتیسم رنج می برند، توصیه می شود. این گیاه دارای خاصیت ضد میکروبی است و در بهبود اسم و سرماخوردگی های ریوی مناسب است. آب کرفس به صورت غرغره برای رفع گلودردهای خشک به دلیل خاصیت ضدعفونی کننده‌اش مفید است. همچنین آلودگی میکروبی ضعیف در روده را از بین می برد.

کرفس و کاهش وزن

یک لیوان عصاره کرفس به همراه لیموترش به شکل هر روزه یا یک روز در میان اثر زیادی را بر کاهش وزن می گذارد. نباید بیش از 100 گرم ساقه تازه کرفس یا آب ساقه آن مصرف شود. زیرا زیاده روی در مصرف آن ممکن است باعث تورم کلیه ها شود. بنابر این افراد دچار ناراحتی کلیوی، باید مراقب مقدار مصرف این سبزی باشند. از طرفی مواد معدنی موجود در کرفس نسبتا زیاد است و زیاده روی در مصرف آن عدم تعادل مواد مغذی را به دنبال خواهد داشت. البته برخی افراد به کرفس حساسیت دارند و ممکن است تماس یا مصرفش باعث ایجاد لکه های قهوه ای و قرمز رنگ و بروز واکنش های پوستی در آنها شود و در این صورت تنها راه پیشگیری، نخوردن کرفس است.

کرفس ضد نفخ و تب را پایین می آورد

این گیاه حاوی درصد بالایی فیبر است، بنابر این ملین بسیار مناسبی به شمار می آید و مصرف برگ و ساقه های کرفس در مورد کسانی که از ناراحتی های گوارشی نظیر یبوست رنج می برند بسیار نافع است. کرفس ضد نفخ است و تب را پایین می آورد. مصرف آن به خصوص به افراد درگیر با بیماری های قلب و عروق و بالا بودن چربی خون بسیار توصیه می شود این گیاه از تصلب شراین جلوگیری می کند، جوشانده این گیاه گرفتگی صدا را درمان می کند و برای سرمازدگی مفید است . این گیاه حاوی فسفر بوده و در تقویت حافظه و ازدیاد هوش کارآمد است.

کرفس کوهی ترشح اسید معده را کاهش می دهد

کرفس کوهی علاوه بر خاصیت ضد درد و التهاب، اثر کاهنده ای بر ترشح اسیدهای معده دارد. پس افرادی که از ترشح زیاد اسید معده رنج می برند و به اصطلاح به زخم معده دچار هستند با وجودی که منع مصرف سبزیجات خام وجود دارد، به مصرف کرفس کوهی بپردازند.

کرفس و لیموترش برای سرماخوردگی

می توان آب ساقه کرفس را تهیه کرد و آن را در یخچال نگاه داشت یا بصورت تازه در سالاد آن را استفاده کرد. علاوه بر استفاده از ساقه و برگ های کرفس می توان حتی از تخم و ریشه این گیاه نیز بهره برد. کرفس با آب انگور و سیب، ( برای مبارزه با روماتیسم) بازنجبیل (برای مبارزه با میگرن و سردرد) و با لیموترش (برای مبارزه با سرماخوردگی) مصرف می شود.

کرفس سرشار از مواد معدنی

کرفس سبزی ادرار آوری است و هر ماده غذایی که خاصیت ادرارآوری داشته باشد. باعث کاهش فشارخون می شود. این آثار مربوط به ساقه و برگ این سبزی می شود و ساقه کمی بیشتر از برگ چنین خاصیتی دارد. اگر آب کرفس را بگیرید و با آب هویچ مخلوط کنید، آب میوه بسیار مقوی ای به دست خواهد آمد به ویژه اگر ورزش می کنید، بهتر است بعد از پایان فعالیت بدنی یک لیوان آب کرفس بخورید چون آب از دست رفته بدن شما را به سرعت احیا می کند و سرشار از مواد معدنی است.

اسانس دانه کرفس کاهش دهنده قند خون

اسانس دانه کرفس دارای خاصیت ضد میکروب، آرام بخش و کاهش دهنده قند خون است. تخم کرفس نیز دارای خواص مفید بی شماری است. تخم این گیاه حاوی کلسیم بالاست که نقش مهمی در کاهش فشار خون ایفا می کند. این تخم ادرار آور بوده و یکی از بهترین داروها برای پاک کردن اسیداوریک در بدن است، از این رو برای درمان نقرس و آرتروز و روماتیسم مناسب است همچنین در افرادی که به ورم کلیه مبتلا هستند، منع مصرف دارد.

کرفس و کاهش هورمون استرس

کاهش فشار خون اگر نگران بالارفتن فشارخون تان هستید. بهتر است بدانید که کرفس پتانسیل کاهش فشار خون را دارد. در واقع کرفس ترکیبی را در خود جای داده که می تواند به آرامش ماهیچه های اطراف سرخرگ ها کمک کرده و به آنها اجازه می دهد کمی گشاد شوند. وقتی داخل سرخرگ ها فضای بیشتری وجود داشته باشد، خون می تواند با فشار کمتری به جریان درآید. این ترکیب موجود در کرفس سبب پایین آمدن سطح هورمون استرس هم می شود که استرس یکی از عوامل بالارفتن فشارخون است.

توجه به نکاتی در هنگام خرید کرفس

هنگام خرید کرفس، آنهایی را انتخاب کنید که سفت و ترد به نظر می رسند و برگ هایشان به راحتی شکسته می شود. ساقه کرفس باید یک دست و فشرده باشد. به رنگ ساقه ها هم دقت کنید، کرفس تازه رنگش سبز روشن است و آنهایی که سبز تیره یا لکه های قهوه ای دارند از مرز تازگی گذشته اند. برای اینکه از خریدتان مطمئن تر شوید، لا به لای ساقه ها را به آرامی باز کنید تا اثری از لکه های سیاه و قهوه ای به چشم تان نخورد.

نگهداری و بسته بندی کرفس

برای نگهداری از کرفس، به یک ظرف دربسته نیاز دارید، تا ساقه ها را داخل آن قرار دهید، یا اینکه می توانید یک کیسه پلاستیکی دورشان بپیچید و در یخچال بگذارید، یا کرفس ها را در یک پارچه نم دار قرار دهید تا تازگی شان حفظ شود. یادتان باشدکه برای استفاده از حداکثر مواد مغذی کرفس بهتر است آنها را ظرف یکی دو روز بعد از خرید مصرف کنید. اگر ساقه ها را خرد کرده و شسته اید باید بگذارید آب آنها کاملا خشک شود و بعد از یخچال بگذارید، در غیر این صورت خیلی زود با ساقه های فاسد و کم خاصیت رو به رو می شوید.

یک پرس کرفس

بوته یک کرفس را تمیز کرده و در آب زیاد آنرا بچوشانید، پوست خارجی آن را بگیرید، بوته را به صورت صفحات نازک ببرید، وسط آنها را با یک چنگال جدا کرده، در آرد و تخم مرغ و فلفل آنها را آغشته کنید و در روغن داغ دو طرف آنها را کمی سرخ کنید با سالاد کاهو یا سالاد فصل میل کنید.

انتهای پیام/ 

آخرین اخبار
کرفس، سلطان سبزیجات
کرفس سلطان سبزی‌هاست و تمام بخش های این گیاه مفید و شفابخش است. این گیاه به ارتفاع 20 تا 60 سانتی متر می روید و ساقه ای منشعب دارد.
برچسب‌ها: 
کرفس، سلطان سبزیجات
کرفس
سبزی
معده
نحوه تولید: 
بازنشر

[ منبع این خبر سایت زنانه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال