http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

تحلیل ویژه از عملکرد تیم امید/ به استقبال ژاپن با آژیر خطر در خط دفاع


تحلیل ویژه از عملکرد تیم امید/ به استقبال ژاپن با آژیر خطر در خط دفاع

سایت رسمی برنامه نود- تیم‌های امید ایران و چین شب گذشته در شرایطی به مصاف هم رفتند که تیم چین دارای کمترین شانس صعو بود اما ایران با بختی بیشتر از دو تیم سوریه و چین وارد میدان شد.
به گزارش سایت نود، احتمالات و ارزیابی بازی‌های قبلی این دو تیم نشان می‌داد که ایران به دور بعد صعود خواهد کرد. در این شرایط تیم ایران با دو تغییر در نفرات خط دفاعی و یک تغیر در چیدمان نفرات این خط (حضور علیاری و عبدالله‌زاده و تغییر پست کنعانی) و ۴ بازیکن جدید در خط هافبک همراه با یک تغییر در آرایش این خط (حضور ترابی، ثاقبی، کمندانی، پهلوان و تغییر پست ماهان رحمانی) وارد میدان شد؛ به این ترتیب شاگردان خاکپور از نظر آرایش تیمی با ۸ تغییر نسبت به مسابقه قبلی وارد شدند. تغییراتی که باعث شد نزدیک به ۳۰ دقیقه زمان لازم باشد تا تیم ایران خود را با شرایط جدید وفق بدهد و تقریبا ۳۰ دقیقه ابتدایی مسابقه را از دست بدهد.
استفاده از ترکیب ۳ نفره خط میانی یعنی رحمانی، ثاقبی و کمندانی باعث شد گردش توپ در میانه میدان بهتر از بازی‌های قبل انجام شود که البته ضعف مفرط تیم چین در تمامی بخش‌های اجرا یعنی تاکتیک، تکنیک، آمادگی جسمانی و مسائل روان‌شناختی نیز به این مسئله کمک زیادی کرد. حضور دو بازیکن تکنیکی و سرعتی در کناره‌های زمین نیز پتانسیل مناسبی را برای اجرای تاکتیک‌های تهاجمی تیم ایجاد کرده بود. نقطه عطف مسابقه تغیر پست ترابی و پهلوان بود که مثلث کمندانی، علیاری و ترابی توانست از ضعف مفرط دفاع راست تیم چین استفاده کرده و در گل اول ارسال از این نقطه صورت پذیرفت و در گل سوم نیز خطای صورت گرفته با همکاری این سه نفر به دست آمد. نکته بارز در نحوه حملات تیم ایران عدم تحرک لازم در جناح راست ایران بود که این عدم تحرک در بازی حساس روز جمعه مقابل ژاپن مسلما مشکل‌ساز خواهد بود.
سیستم ۴-۱-۴-۱ ایران یک یک نقطه ضعف اساسی دارد و آن، فاصله ایجاد شده بین خط دفاع و هافبک تیم با توجه به حضور یک هافبک دفاعی و فضای ایجاد شده است. به نظر من نبود استراتژی لازم در پوشش این فضا در دو مسابقه قبلی هم ایران را دچار مشکل کرده بود. در مقابل تیم چین با سیستم پایه ۴-۲-۳-۱ که در زمان حمله به ۴-۳-۳ تبدیل می‌شد، به زمین آمد. این تیم در فاز هجومی توانست از ضعف مفرط تیم ایران در پوشش خطوط مختلف و عدم کنترل تیم چین در خطوط جلو و رسیدن سهل و راحت این تیم به خط دفاعی ایران استفاده کند و 2 بار دروازه ایران را باز کند. تعویض‌های تیم ایران هم بیشتر جنبه استراحت دادن به بازیکنان اصلی را داشت؛ چون با توجه به نتیجه بازی سوریه و قطر، صعود تیم ایران قطعی شده بود.
با این حال در این بازی نکات کلیدی وجود داشت که شاید توجه به آنها بتواند در دیدار مقابل ژاپن به تیم ما کمک کند:
- قیاس بازی تیم‌های ایران- چین و ایران- قطر، نتیجه کسب شده و انتخاب بازیکنان بر اساس نتایج این دو دیدار یک اشتباه فاحش بود؛ چون شرایط دو بازی کاملا فرق می‌کرد. در چنین شرایطی می‌بایست آرایش بازیکنان در برابر ژاپن براساس تجزیه تحلیل هر دو بازی و انتخاب بهترین نفرات باشد.
- نکته قابل توجه در دیدار ایران و چین، ضعف تیم ایران در اصول دفاعی است. باید در نظر داشته باشیم که چین تیمی به مراتب ضعیف‌تر از ژاپن در تمامی حوزه‌هاست. عدم پوشش مناسب نفرات در خطوط و همچنین خطوط نسبت به هم باعث شد تیم ایران به راحتی گل اول را بخورد و در گل دوم هم با یک اشتباه عجیب به تیم حریف پنالتی بدهد.
- با توجه به عملکرد تیم ایران مقابل چین، یکی از مهم‌ترین مسائلی که می‌تواند در نتیجه بازی ایران و ژاپن تاثیرگذار باشد، تعیین منطقه پرسینگ است؛ چون تیم ژاپن علاوه بر دارا بودن بازیکنان سرعتی، دارای سرعت بازی بالایی هم هست.

علی الله‌کرم- مربی فوتبال

31980

 

منبع: 90
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
استخدام کارشناس و مدیر فروش در تهران
اینجا سردترین نقطه کره زمین است (تصاویر)
محمد رویانیان به دادگاه رفت
بدل ستاره پرسپولیس در تعمیرگاه پیدا شد + عکس
سرگذشت زنان و مردان عکس خاطره انگیز +عکس
نظر موافقان و مخالفان وزیر پیشنهادی ورزش
جورج لوکاس نقشی در نوشتن داستان فیلم Indiana Jones 5 نخواهد داشت
شریعتمداری: باید به فکر نجات عابر بود و نه کلاه!
مقررات اداری و استخدامی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها
چه خبر از شبکه‌های اجتماعی هنرمندان؟! +تصاویر (سری ۱۹۱)
الناز حبیبی: تمام دردهای یک زن با عشق درمان می‌شود! + عکس
سفارش کی روش به دژاگه
تاثیر بازی «فیل» و «الاغ» بر اقتصاد ایران
صدای کی‌روش باز هم درآمد
پست اینستای سفیر ایران در انگلیس برای ظریف و کری
اعلام آمادگی کامل مالکان برای همکاری در مسیرگشایی کمربندی جنوبی
بهنوش طباطبایی در اکران فیلم سیانور در مشهد + تصاویر
استخدام بازاریاب و مسئول فروش خانم در یک کارخانه تولیدی
مقدار انرژی 1 لیوان شیر؟ + مقدار انرژی 1 لیوان شیر کاکائو
حذف خودخواسته روحانی: استراتژی فشار
تبلیغات