تمامی اتفاقات خوب و بد فوتبال افغانستان در سال 2015


وبسایت رسمی برنامه نود - وبسایت فوتبالنامه در گزارشی بلند به اتفاقات خوب و بد فوتبال افغانستان در سال 2015 پرداخته است که توجه شما را به آن جلب میکنیم.

بهترین های فوتبال افغانستان در سال 2015

 

فوتبال افغانستان در سال 2015 پر از فراز و نشیب بود. در ادامه 10 اتفاق مهم فوتبال افغانستان در سال گذشته ذکر شده است:

 

اول: كسب دو پيروزي در مقدماتي جام جهاني

در سال 2015 تیم ملی افغانستان برای اولین بار در مرحله گروهی مسابقات مقدماتی جام جهانی شرکت کرد.

در دوره های قبلی این رقابت ها افغانستان همیشه در مرحله پلی آف بازی کرده است که در هر سه مرتبه هم حذف شده است. حضور افغانستان در مرحله گروهی مقدماتی جام جهانی بعد از قهرمانی در جنوب آسیا در سال 2013 و چهارم شدن در جام چلنج آسیا صورت گرفت، افغانستان در این مرحله برای اولین بار به دو پیروزی مقابل کامبوج رسید و در مقابل سنگاپور نیز بازی درخشانی از خود به نمایش گذاشت.

 

دوم: نائب قهرماني در جنوب آسيا:

در واپسین روزهای سال 2015 تیم ملی افغانستان برای آخرین بار در مسابقات قهرمانی جنوب آسیا شرکت کرد. افغانستان در مرحله گروهی و نیمه نهایی با نتایج پر گل توانست تیم های بنگلادش، بوتان، مالدیو و سریلانکا را شکست دهد اما در مسابقه نهایی از پس هند بر آمده نتوانست و بازی را در دقایق اضافی با نتیجه 2-1 وگذار کرد.

 

سوم: برگزاري کلاس ها و برنامه هاي آموزشي:

فدراسیون فوتبال افغانستان در سال 2015 تعداد زیادی کلاس و برنامه های آموزشی راه اندازی کرد. تعداد زیادی از مربیان، داوران و مقامات فدراسیون از این برنامه ها استفاده کردند. برگزاری این برنامه ها در حرفه ای ساختن فوتبال افغانستان کمک به سزایی می نماید.

چهارم: استخدام كادر مربيگري حرفه ای براي تيم ملي افغانستان:

فدراسیون فوتبال افغانستان در این سال برای اولین بار یک مربی خارجی برای تیم ملی استخدام کرد. هر چند حضور سلاون اسکلیجیچ بعد از حادثه حمله بر یوسف کارگر اتفاق افتاد، اما صحبت ها در این مورد ماه ها قبل اتفاق افتاد.

اسکلیجیچ با خود یک تعداد دیگر اعضای کمک کننده به تیم از جمله مربی دروازه بان ها، ماساژور و تحلیل گر ویدیو را نیز آورد که حضور آنها در کادر مربیگری افغانستان در نوع خود بی نظیر بود. هر چند اسکلیجیچ نتایج خوبی کسب نکرد و از سوی فدراسیون فوتبال افغانستان بر کنار شد، اما فدراسیون فوتبال این بار نیز به استخدام یک مربی خارجی دیگر اقدام کرد و این بار پیتر شگرت کروات را جذب تیم ملی کرده است.

 

پنجم: جذب بازیکنان خوب در تیم ملی:

سلاون اسکلیجیچ به محض عقد قرارداد با فدراسیون فوتبال افغانستان، در صدد جذب بازیکان افغان در خارج از کشور شد. اکثر بازیکنانی که او به تیم آورد قبلاً مورد توجه فدراسیون فوتبال نبودند. نور الله امیری، زبیر امیری، اویس عزیزی، روح الله اقبالزاده، خیبر امانی، مسیح سیغانی، انوش دستگیر، شبیر یوسفی و شریف محمد از جمله بازیکنانی بودند که به تیم ملی دعوت شدند. یوسف شیردل و امید پوپلزی نیز در زمان شگرت به تیم ملی دعوت شده اند. حضور این بازیکنان توانسته قوت بیشتری به تیم ملی افغانستان بدهد.

 

ششم: تشكيل يك تيم ملي قدرتمند فوتسال:

تیم ملی فوتسال افغانستان در حوزه مرکز آسیا حضور قدرتمند داشت. افغانستان در مسابقه اول شروع خوبی داشت اما در آخرین لحظات 5-4 شکست خورد. افغانستان سپس ترکمنستان را شکست داد و با قرغیزستان نیز مساوی کرد. با اینکه تفاضل گل افغانستان نسبت به تاجیکستان بهتر بود، اما به سبب نتیجه رو در روی میان این دو تیم، تیم افغانستان از راهیابی به مرحله نهایی باز ماند.

 

هفتم: حضور با ثبات افغانستان در مقدماتي ٢٣ سال آسيا:

تیم ملی 23 سال ا فغانستان در مسابقات مقدماتی 23 سال آسیا حضور خوبی داشت. افغانستان در این مسابقات توانست نپال را شکست دهد و تیم قدرتمند عربستان را متوقف کند. با این حال، تیم افغانستان مقابل فلسطین و ایران شکست خورد و نتوانست به مرحله بعد راه پیدا کند. تعدادی از بازیکنان 23 سال سپس وارد تیم ملی شدند.

 

هشتم: برگزاري فصل چهارم مسابقات روشن: تورنمنت روشن چهارمین فصل خود را نیز برگزار کرد و اسپین غر بازان به قهرمانی این مسابقات رسید. این مسابقات فرصت دو ماهه به بازیکنان داخل کشور می دهد تا به شکل منظم تمرین و بازی کنند. قهرمان این مسابقات نیز برای اولین بار در یک تورنمنت در بنگلادش اشتراک کرد که خود اقدام مثبت در جهت رشد فرهنگ فوتبال باشگاهی است.

 

نهم: پيوستن افغانستان به فدراسيون فوتبال مركز آسيا: در این سال، بالآخره فدراسیون فوتبال مرکز آسیا تشکیل شد. ایران و افغانستان در ایجاد این فدراسیون منطقوی پیش قدم بودند. ازبکستان، تاجیکستان، قرغیزستان و ترکمنستان چهار عضو دیگر این نهاد هستند. اگر این نهاد بتواند مسابقات ملی و گروه های سنی را بین اعضا برگزار کند، حضور افغانستان می تواند استفاده خوبی از حضور در این فدراسیون ببرد. از طرف دیگر، معاون دبیر کل فدراسیون فوتبال مرکز آسیا و عضو بانوی کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا را نیز افغانستان از همین طریق معرفی کرده است که اقدام مثبت دیگر در جهت اشتراک افغانستان در مدیریت فوتبال منطقه ای و آسیایی است.

دهم: بهره بري از روزهاي فيفا براي مسابقات دوستانه: برای اولین بار، فدراسیون فوتبال افغانستان انجام مسابقات دوستانه را جدی گرفت و چندین مسابقه دوستانه برای تیم ملی تنظیم شد. مسابقات دوستانه با تیم های پاکستان، قرغیزستان، لائوس، بنگلادش و تایلند ترتیب شد و افغانستان چندین اردوگاه تمرینی نیز برگزار نمود.

 

بدترین های فوتبال افغانستان در سال 2015

 

اول: حاشيه سازي در فوتبال ملي:

خبر خداحافظی دسته جمعی هفت بازیکن از تیم ملی در جریان تمرین قبل از مسابقه با قرغیزستان خبری بود که همه را شوکه ساخت. اتهامات وارده از سوی بازیکنان،خصوصاً اسلام الدین امیری، کاپیتان سابق تیم ملی، فضای پر التهابی را در تیم ملی بوجود آورد. با این هم، به نظر می رسد فدراسیون فوتبال توانسته باشد به شکل معقولی به این قضیه رسیدگی کند و نگذارد خواسته های بازیکنان روی عملکرد تیم ملی تاثیر منفی بگذارد.

 

دوم: حمله بر يوسف كارگر:

چند روزی به مسابقه دوستانه میان افغانستان و پاکستان نمانده بود که یوسف کارگر، مربی اسبق تیم ملی و معاون فنی فدراسیون فوتبال افغانستان، مورد حمله افراد نا شناس در کابل قرار گرفت. کارگر که شدیداً مصدوم شده بود برای تداوی به هند و سپس دوبی رفت. هر چند او در بازگشت باز هم از مربیگری خود در تیم ملی سخن گفت، اما فدراسیون فوتبال قبلاً در مورد استخدام یک مربی خارجی تصمیم گرفته بود و سلاون اسکلیجیچ را به حیث مربی تیم ملی افغانستان معرفی کرد.

 

سوم: ليگ نشدن تورنمنت روشن:

چهارمین فصل تورنمنت روشن برگزار شد، ولی بر خلاف عنوان "لیگ برتر" این مسابقات به شکل لیگ برگزار نشد. تقریباً هیچ تفاوتی میان مسابقات فصل چهارم با فصل سوم وجود نداشت. افغانستان از معدود کشورهای جهان است که دارای یک لیگ معتبر نیست.

 

چهارم: سقوط افغانستان در رده بندي فيفا:

تیم ملی افغانستان در سال 2015 در جدول رده بندی فیفا وضعیت خوبی نداشت. افغانستان که توانسته بود تا مقام 124 در سال 2013 پیش رود، در آخر سال گذشته به رتبه 153 سقوط کرده بود. انجام مسابقات دوستانه با تیم های ضعیف و کسب نکردن نتیجه مثبت مقابل تیم های بزرگ از دلایل عدم صعود افغانستان در رده بندی فیفا به شمار می روند.

 

پنجم: كم توجهي به فوتبال شهرها:

مثل همیشه فوتبال شهرهای افغانستان توجه لازم را از مرکز ندید. مسابقات برگزار شده در شهرهای افغانستان سطح خیلی پایینی داشت و پروژه های عمرانی نیز کمتر مورد توجه قرار گرفت. با این حال، اختصاص سومین پروژه گل به شهر هرات را نمی توان نادیده گرفت، پروژه ای که انتظار می رود در سال 2016 ثمر بدهد.

 

ششم: حضور ضعیف تيم هاي پايه در مسابقات آسيايي:

افغانستان در مسابقات مقدماتی 16 سال و 19 سال اشتراک کرد. این دو تیم در مسابقات 16 و 19 سال جنوب آسیا نیز اشتراک کردند. در مسابقات آسیایی، تیم 19 سال مقابل هند پیروز شد اما از فلسطین و امارات شکست خورد. در جنوب آسیا، تیم 19 سال افغانستان تیم 19 سال مالدیو را شکست داد اما به هند و سپس در نیمه نهایی به نپال باخت. در آسیا، تیم 16 سال افغانستان نیز تنها مقابل سوریه مساوی کرد و از کویت 1-0 شکست خورد. تیم 16 سال افغانستان در مرحله گروهی مسابقات 16 سال جنوب آسیا بر مالدیو پیروز شد، اما از نپال شکست خورد و در نیمه نهایی نیز حریف بنگلادش نشد.

 

هفتم: عدم حضور افغانستان در مسابقات ساحلي:

افغانستان در سال 2015 در مسابقات ساحلی آسیا اشتراک نکرد. هر چند یک تورنمت در کابل برگزار شد، اما عدم اشتراک افغانستان در مسابقات آسیایی خلاف انتظار بود.

 

هشتم: ادامه برخورد سليقه اي در فدراسيون فوتبال افغانستان:

برخوردهای سلیقه ای با موضوعات مختلف در فدراسیون فوتبال افغانستان ادامه پیدا کرد. حمایت از افراد برای کسب کرسی های انتخابی، اعزام کردن افراد به برنامه های خارجی در حالی که لیاقت نداشتند، توزیع تکت و جایگاه مخصوص به اقوام و دوستان در جریان تماشای مسابقات و هم چنین برخورد سلیقه ای با خبرنگاران از مهم ترین اتفاقات بودند. انتخاب بازیکنان نزدیک به مقامات در اردوگاه های تیم ملی را نیز می توان به این لیست اضافه کرد.

 

نهم: مصدومیت های ممتد بازیکنان تیم ملی:

منصور فقیریار، دروازه بان تیم ملی، که در سال های قبل درخشش خوبی داشت در سال 2015 با مصدومیت دست و گریبان بود و او نتوانست تیم ملی را در مسابقات مقدماتی جام جهانی همراهی کند. میلاد سالم هم که قبول کرده بود بار دیگر در ترکیب افغانستان اضافه شود به سبب مصدومیت نتوانست با تیم ملی باشد. مصطفی آزادزوی نیز از غایبین تیم ملی بود. شبیر یوسفی و یوسف شیردل آخرین مصدومین تیم ملی بودند. یک تعداد بازیکنان سابق تیم ملی که در داخل کشور بازی می کردند نیز در این سال با مصدومیت مبارزه می نمودند.

 

دهم: کسب نتایج بد در مقدماتی جام جهانی:

 

هر چند این اولین بار بود که افغانستان در مسابقات مقدماتی جام جهانی اشتراک می کرد، اما نتایج کسب شده تیم ملی مقابل بعضی از تیم ها خلاف انتظار بود. افغانستان در اولین مسابقه اش مقابل سوریه 6-0 شکست خورد و همین نتیجه مقابل ژاپن رقم خورد. افغانستان در بازی برگشت مقابل سوریه 5-2 شکست خورد، اما نمایش افغانستان مقابل تیم های سنگاپور و کامبوج بد نبود.

 

 

[ منبع این خبر سایت 90 می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات