داستان جالب راننده تاکسی که سرمربی آلمانی تیم ملی بسکتبال را تحت تاثیر قرار داد


وبسایت رسمی برنامه نود - درک بائرمن بعد از چند روز مذاکره با فدراسیون بسکتبال ایران قراردادش را امضا کرد. سرمربی آلمانی 4 سال دیگر هم سرمربی ایران خواهد بود.

به گزارش سایت نود، سرمربی تیم ملی در کنفرانس خبری پس از عقد قراردادش گفت: اول از همه می‌خوام از رئیس فدراسیون تشکر کنم. وقتی اولین بار اینجا اومدم، بهتون گفتم که برای قبول هدایت تیم ملی این کشور برنامه دارم نه تنها برای فقط سه ماه و حالا من اینجا هستم تا به قولم عمل کنم. چند پیشنهاد از آلمان و اروپا داشتم که تصمیم گرفتن رو سخت می‌کرد. چرا؟ یک جواب ساده دارد. این تصمیم به کسانی که با آن ها کار می‌کنی مربوط است. ما بین خودمان اعتماد ایجاد کردیم. با اعضای فدراسیون و به خصوص بین بازیکنان. این دلیل اصلی بود که من پیشنهاد ایران را قبول کردم و بابت اینکه این تصمیم را گرفته‌ام خیلی خوشحالم. این تصمیم به مردم ایران هم بستگی داشت. یک داستان خیلی کوتاه از دور پیش برایتان می‌گویم: برای یک رانندگی کوتاه با ماشینم رفته بودم و می‌دانید ترافیک تهران چه وضعیتی دارد و قاعدتا گم شدم. بنزین هم تمام کرده بودم. تلفن هم نداشتم و خیلی دردسر داشتم. رانندگی می‌کردم و از خدا می‌خواستم کمکم کند. تابلویی دیدم که نوشته بود میدان المپیک. فکر کردم که باید نزدیک به هتلم باشد. برنامه ریزی کردم که تاکسی بگیرم و از او بخواهم به هتل برود و من دنبالش برود. سعی کردم تاکسی بگیرم و با دستهایم به او تفهیم کنم که من را به هتل راهنمایی کند. مسلما وقتی برمیگشتم پولش را هم می‌دادم. من دنبالش تا هتل رانندگی کردم. پیاده شدم تا تشکر کنم و به او پول بدهم ولی او پول را قبول نکرد. از صمیم قلبش گفت که پول را نمی‌خواهد. این داستان به من نشان می‌دهد مردم ایران چطور مردمی هستند. اینجا دیگر فقط آدمهایی که به آن‌ها کار می‌کنید مهم نیستند یعنی آدم‌هایی که می‌خواهید با آن‌ها بیزینس کنید؛ آدم‌هایی که می‌خواهید با آن‌ها زندگی کنید هم مهم هستند. الان برای من مهم است که بهتیرن سرویس را به مردم ایران بدهم و کاری کنم آن‌ها به تیمشان افتخار کنند.


اولویت‌های چهارگانه برای حضور در ایران


سرمربی آلمانی تیم ملی درباره برنامه آینده تیم ملی گفت: براساس برنامه‌ای که داریم و اهدافی که تعیین کردیم باید به هم کمک کنیم. برنامه اول ما این است که خیلی جدی به جوان‌گرایی بپردازیم و آن‌ها را زیر نظر داشته باشیم. بازیکنان جوان آینده هر برنامه‌ای هستند. وظیفه همه ما این است که بازیکنانی را پیدا کنیم که استعداد داشته باشند و همینطور شخصیت خوبی داشته باشند. این بازیکنان باید اخلاق حرفه‌ای داشته باشند، مشخصات فیزیکی لازم برای بسکتبال را داشته باشند و ما باید به آن‌ها آموزش بدهیم چطور بسکتبال بازی کنند.
باید این کار را از سنین خیلی پایین شروع کنیم. این جایی است که من می‌خواهم به آن‌ کمک کنم. کمک من از طریق تماشای تمرینات این تیم‌ها و کمک کردن به مربیان و بازیکنان خواهد بود. من بر تمام برنامه‌هایی که هست نظارت می‌کنم.
اولویت دوم ما مربی‌ها هستند. برای من کیفیت مربی‌های یکی از مهمترین‌ فاکتورهای اصلی برای ارتقا سطح بسکتبال ایران است. درباره مربی‌های لیگ برتر و لیگ یک صحبت نمی‌کنم. درباره مربیان جوان هم صحبت می‌کنم. آن‌ها باید بازی را متوجه شوند و باید بتوانند به بازیکنان کارهای پایه‌ای را یاد بدهند. حتی از این مهمتر این است که باید به بازیکنان یاد بدهند که چطور بازی کنند.
هرچقدر که بتوانم کلینک‌های مربیگری برگزار خواهم کرد؛ نه تنها در تهران بلکه در سراسر کشور. تا جایی که می‌توانیم بیشترین تعداد کلاس‌ها را برگزار خواهیم کرد. اگر شما مربی جوانی باشید برای شما خیلی سخت خواهد بود که به تهران بیاید و برای آموزش هزینه کنید پس ما باید سراغ این مربی‌ها برویم.
اولویت سوم ما؛ من در آمریکا در کالج‌ها مربیگری کرده‌ام. کنار تیم‌های NBA بوده‌ام و کارهایشان را دیده‌ام. بیشتر از 150 بازی یورولیگ را کار کرده‌ام و خیلی بیشتر از این در یوروکاپ. در بالاترین سطح اروپا کار کرده‌ام مثل یونان و لیتوانی. در دو جام جهانی، یک المپیک و 5 دوره قهرمانی اروپایی حضور داشته‌ام پس در هر سطحی بتوانم کمک کنم سوپرلیگ کیفیت بهتری داشته باشد، به داورانمان کمک کنم، خوشحال می‌شوم که این کار را انجام دهم. در بالاترین سطح تجربیات زیادی دارم. نمی‌خواهم اصرار کنم که کمک کنم اما اگر تجربه و کمک من را بخواهید، با خوشحالی این کار را انجام خواهد دادم.
چهارمین اولویت ما تیم ملی ماست. نمی‌توانم بگویم تابستان گذشته از حضور در این تیم چقدر لذت بردم. من از هر دو گروه جوان و باتجربه راضی هستم. در حال حاضر دو هدف کوتاه و بلندمدت داریم. اول اینکه به المپیک برویم که می‌دانیم خیلی کار سختی خواهد بود. دومین هدف ما که بلندمدت است، حضور در جام جهانی چین در سال 2019 خواهد بود. می‌خواهیم تمام کاری که می‌توانیم انجام دهیم تا قوی‌ترین تیم ایران را به این مسابقات اعزام کنیم. می‌خواهیم باعث شویم مردم ایران به تیم‌شان در این مسابقات افتخار کنند.


می‌خواهم تجربه 26 سال مربیگری را به جوان‌ترها منتقل کنم


سرمربی تیم ملی بسکتبال درباره بازیکنانی که در آینده به تیم ملی بسکتبال اضافه می‌شوند گفت: دو روز است که در ایران هستم و هنوز نمیتوانیم بگوییم چه کسانی باید در تیم ملی بازی کنند. کشور شما بازیکنان جالب و با استعداد زیادی دارد در عین حال بازیکنان خیلی بزرگی هم دارد که در سطح آسیا بهترین هستند. من و دبیر فدراسیون درباره بازیکنان جوانی که می‌توانند به تیم ملی دعوت شوند صحبت کرده‌ایم. بازیکنانی خیلی جوانی هستند که به تیم ملی دعوت خواهند شد. هنوز نمی‌توانم درباره اسم‌ها صحبت کنیم چون 5 ماه تا اردوی بعدی فرصت داریم اما باید بیشتر لیگ‌ را نگاه کنیم. در بازی دانشگاه آزاد و شهرداری گرگان خیلی جالب بود که بازیکنان چقدر سخت تلاش می‌کردند. هر دو تیم با قلبشون می‌جنگیدند. اغلب افراد معترض بودند. ما تابستان گذشته هم این مشکل را داشتیم. مشکل اصلی این بود که بازیکنان تمرکزشان را از دست می‌دادند و شروع می‌کردند به اعتراض کردن؛ اعتراض به هم و غر زدن به داور. در بالاترین سطح، نمی‌توانید این کار را انجام دهید. باید با تمرکز بسیار بالا بازی کنید و احساسات‌تان را کنترل کنید. این باید در بسکتبال ایران تغییر کند. می‌دانم که این باید یک پروسه باشد. ما باید صبور باشیم و من تلاش می‌کنم بیشترین کمک را داشته باشم.
بائرمن در پاسخ به این سوال که مربیان ایرانی چقدر اجازه حضور در تمرینات تیم ملی را خواهند داشت گفت: به عنوان یک مربی باید قوانین تمرین را حفظ کنید و باید اصول را به آن‌ها بگویید. به عنوان یک مربی باید روی قوانین پافشاری کنید. اگر این کار را انجام ندهید دچار هرج و مرج می‌شوید. از طرفی باید به بازیکنان این اجازه را بدهید که خودش باشد و به عنوان یک انسان به او احترام بگذارید. اینجا به تعریف اصلی مربیگری می‌رسیم که همان رهبری خواهد بود. همانطور که یادتان هست تابستان گذشته این فرصت فراهم بود که مربی‌ها به تمرین ما بیایند و در پایان تمرین سوالاتشان را بپرسند. قطعا در ادامه هم این کار را انجام می‌دهیم. وقتی مربی جوانی بودم، با رفتن به کلینیک‌های مربیگری کار یاد گرفتم. می‌توانید با خواندن کتاب یاد بگیرید. ولی من خودم بیشترین چیز را زمانی یاد گرفتم که تمرین سایر مربی‌ها را دیدم. به همین دلیل دوست دارم هرکس که خواست به تمرین ما بیاید. همه مربی‌ها در ایران و همینطور رسانه‌ها باید به هم کمک کنیم و کنار هم کار کنیم تا بتوانیم به خودمان افتخار کنیم. همه ما یک هدف مشترک داریم و آن این است که تیم ملی ایران را به بالاترین سطح ممکن برسانیم.
سرمربی تیم ملی بسکتبال درباره کتابی که اخیرا در آلمان منتشر کرده گفت: من با بسکتبال زندگی می‌کنم. زمانی که به سن من می‌رسید باید چیزهایی که یاد گرفته‌اید را انتقال بدهید. این دلیلی بود که من کتابم را نوشتم. کتاب من حاصل 26 سال مربیگری من بوده و نیاز دیدم که آن را به مربیان جوان آلمان انتقال بدهم. درحال حاضر درباره ترجمه کتاب صحبت‌هایی کرده‌ایم و قرار است آن را در اختیار مربیان ایران هم قرار دهیم.
صمد نیکخواه، مهدی کامرانی و حامد حدادی سه ستاره بسکتبال ایران هستند که در لیگ چین حضور دارند. بائرمن درباره شرایط این سه بازیکن گفت: برنامه سفر به چین دارم و می‌خواهم به این کشور بروم تا بازی سه بازیکن ایرانی حاضر در آنجا را ببینم. غذای ایرانی را خیلی بیشتر از چینی دوست دارم و در سفر به این کشور غذای ایرانی با خودم می‌برم تا زنده بمانم. خیلی چیزها درباره خداحافظی این بازیکن‌ها گفته شده اما باید با خودشان صحبت کنیم. یکی از دلایلی که دوست دارم به چین بروم همین است. باید احترامم را به آن‌ها نشان بدهم و بعد ببینم نقشه آن‌ها چیست.
او درباره برنامه‌ریزی اردوهای تیم ملی گفت: از وقفه‌ای که به خاطر حضور پتروشیمی و دانشگاه آزاد در مسابقات غرب آسیا در لیگ ایجاد می‌کند، برای برگزار کردن یک مینی کمپ استفاده خواهیم کرد. بیشتر از اینکه بخواهیم کمیت را زیرنظر داشته باشیم، کیفیت را زیرنظر داشته باشیم. جوری برنامه ریزی می‌کنیم که از تمام 30 روز اردو با آمادگی کامل تمرین کنیم. نمی توانیم با تعداد زیادی بازیکن شروع کنیم چون وقت نداریم. این تابستان با 16 یا نهایتا 18 بازیکن اردو را شروع می‌کنیم. اینکه چه تورنمنت‌هایی را خواهیم داشت را نمی‌دانم.


غر زدن؛ بدترین عادت بسکتبال ایران


سرمربی تیم ملی بسکتبال درباره استخدام روان‌شناس برای تیم ملی گفت: بسکتبال ورزش عادت‌هاست و کار ما مربی های این است که این عادت‌ها را به عادت‌های خوب تبدیل کنیم. هرکسی ممکن است که به دیگران اعتراض کند اما اینکه مدام غر بزنیم و با داور حرف بزنیم اصلا عادت خوبی نیست. همانطور که می‌دانید بسکتبال ورزش سختی‌ست و اتفاقات سریع میفتند. ما بازی مهم مقابل فیلیپین را به خاطر از دست دادن تمرکزمان در مقطعی از بازی، از دست دادیم. برای موفق شدن اینکه با انرژی و سخت بازی کردن کافی نیست. لازم داریم با تمرکز باشیم. باید فقط به روبرو نگاه کنید. وقتی یک ماشین را در سرعت خیلی بالا می‌رانید و شروع می‌‌کنید به SMS دادن یا چیزی می‌خورید. این کارها احتمال اینکه تصادف کنید را بیشتر می‌کند. دلیل این مسئله این است که شما تمرکزتان را از روی کار اصلی برداشته‌اید. به خاطر همین مسئله راننده‌های فرمول یک SMS نمی‌زنند و چیزی نمی‌خورند. اگر نیاز داشته باشیم که روان‌شناس کنار تیم باشد حتما یک نفر را استخدام می‌کنیم چون تمرکز داشتن هم مثل شوت زدن یک توانایی در بسکتبال است.


کمتر غر می‌زنیم و بیشتر کار می‌کنیم


درک بائرمن درباره کادرفنی آینده تیم ملی گفت: از همه اعضای کادرفنی راضی بودم و می‌خواهم با همان کادر کنم. تنها تغییر در کادرفنی، مربی بدنساز ما خواهد بود.
سرمربی تیم ملی درباره سخت افزارهای مورد نیازش گفت: من مشکلی نمی‌بینم چون می‌توانم هر ساعتی لازم باشد تمرین بگذارم. البته برنامه ریزی و اجرا کردن آن دو مسئله متفاوت هستند. این لازم دارد کار سختی انجام شود و فکر می‌کنم می‌توانیم این کار سخت را انجام دهیم. بله اینکه سه سالن داشته باشیم خیلی خوب است اما نکته مهم این است که بتوانید از هرچیزی که دارید بهترین را به دست بیاورید. کمتر غر می‌زنیم و بیشتر کار می‌کنیم.

39046

[ منبع این خبر سایت 90 می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال