در صورت وجود زنان توانمند از حضور آن‌ها در مناصب سیاسی استقبال می‌کنیم


به گزارش زنان کویر ، به نقل از  طنین یاس   دلیل دو انتخابات مجالس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در سال جاری و همچنین اهمیت مشارکت سیاسی زنان و حضور آنان در لایه‌های قدرت برای جریان‌های دفاع از حقوق زنان در هر دو جناح اصلاح‌طلب و اصول‌گرا و همچنین منافعی که طرح این موضوع برای هر دو جناح دربردارد، از ابتدای سال تاکنون، مفهوم مشارکت سیاسی زنان در دستور کار فعالان سیاسی و اجتماعی قرار گرفت. مشارکت سیاسی زنان، مناصب سیاسی زنان، سهیمه‌بندی جنسیتی، زنان و قدرت، برابری جنسیتی در عرصه سیاسی، مشارکت زنان در سطح تصمیم‌سازی و...؛ کلیدواژه‌های سیاسیون و فعالان حوزه زنان در پرداختن به این امر بود. گذشته از آن، تشویق زنان به کاندیداتوری، با تمسک به تفاسیر گوناگون آیات، روایات، سیره معصومین، سیره و اندیشه امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب، مورد توجه ویژه از ناحیه هر دو جناح سیاسی قرار گرفت. 

به هر روی، فارغ از درستی یا عدم صحت تفاسیر و ادعاهای صورت‌گرفته، این جریان تا به امروز ادامه یافته و قطع به یقین تا زمان برگزاری انتخابات نیز به قوت خود باقی خواهد ماند، اما جدای از این مباحث انتخاباتی و صرفاً سیاسی که بعضاً رنگ‌وبوی سیاست‌زدگی نیز به خود گرفته و حتی با سوءاستفاده از کلیدواژه زنان و مشارکت سیاسی در هر دو جناح سیاسی کشور ادامه دارد، لازم است به این مفهوم از منظری علمی و تخصصی نگاه شده و ابعاد آن مورد بررسی قرار گیرد. پایگاه تحلیلی- خبری مهرخانه هم به همین‌منظور در پرونده‌ای به بررسی مشارکت سیاسی زنان، ابعاد، حدود و ثغور این مفهوم در نگاه فعالان حوزه زنان و فعالان سیاسی، چالش‌های آکادمیک و بین‌المللی آن پرداخته است.

(در همین زمینه: زنان و مشارکت سیاسی)
(در همین زمینه: نژادی: هدف مشترک زنان و مردان پایداری و توسعه متوازن کشور است/ تأثیر حضور زنان در مناصب سیاسی)
(در همین زمینه: معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی: پیشنهادهایی برای نوع حضور زنان در عرصه‌های تصمیم‌سازی/زنان نباید با دوپینگ قانونی یا سیاسی به مجلس راه پیدا کنند)
(در همین زمینه: فاطمه رهبر: نگاه ما نسبت به حضور زنان در عرصه سیاست، کیفی است/ در خصوص مشارکت سیاسی زنان منع قانونی نداریم)
(در همین زمینه: فاطمه راکعی: حضور زنان در عرصه سیاست به صلح و آشتی منطقه‌ای و جهانی کمک می‌کند/ تلاش می‌کنیم احزاب 30 درصد سهمیه خود را به زنان اختصاص دهند)
(در همین زمینه: زهره الهیان: نقش احزاب در حضور پررنگ‌تر زنان در مجلس/ موانع فرهنگی مانع رسیدن زنان به مناصب سیاسی می‌شود)
(در همین زمینه: جلودارزاده: سهمیه‌بندی جنسیتی شرایط رقابت برابر زنان و مردان را تسریع می‌کند/ باید گزینش عادلانه انجام شود)
(در همین زمینه: حلیمه عالی: قرار دادن سمبلیک زنان در برخی مناصب/ 10 برابر یک مرد هم که کار کنیم تازه می‌گویند مردانه کار کرد)
(در همین زمینه: لیلا فلاحتی: حضور زنان در پارلمان حساسیت‌های جنسیتی در فرآیند تصمیم‌سازی را بیشتر می‌کند/ ضرورت انجام حرکتی شبکه‌ای و چندبعدی برای ارتقاء جایگاه زنان در مناصب سیاسی)
(در همین زمینه: فاطمه آلیا: اعتماد به نفس پایین زنان باعث کاهش مشارکت سیاسی آن‌ها می‌شود/ برخی از زنان متخصص حاضر نیستند مشاغل تمام‌وقت داشته باشند)
(در همین زمینه: شهلا میرگلوبیات: حضور زنان در پست‌های سیاسی اغلب از طریق لابی‌گری صورت می‌گیرد، نه با تلاش و توانمندی خودشان/ حضور زنان در مناصب مدیریتی به رفع مشکلات زنان کمک می‌کند)
(در همین زمینه: کولایی: تفاوت سیاست مردانه با سیاست زنانه/ زنانی امکان ارتقاء سیاسی می‌یابند که به مردان صاحب قدرت وابسته باشند)

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی گفت: ما زنان توانمندی داریم و در صورت داشتن صلاحیت و تدبیر لازم، از حضور آن‌ها در مناصب سیاسی استقبال می‌کنیم و در پی همین مسئله هم بوده‌ایم که زنان بیشتری در سمت‌های بالا و تأثیرگذار مملکت حضور داشته باشند؛ به شرط آن‌که منافاتی با رسالت‌های اصلی زنان نداشته باشد.   

لاله افتخاری در گفت‌وگو با خبرنگار مهرخانه، در رابطه با مشارکت سیاسی زنان گفت: زنان باید در ساخت کشور در مسایل سیاسی و انتخابات به‌عنوان انتخاب‌شونده و انتخاب‌کننده فعال و تأثیرگذار باشند. از ابتدای انقلاب هم به همین‌صورت بوده و زنان در موضع‌گیری‌های مختلف پیرو ولایت فقیه بودند و جلوتر از مردان در جهت تحقق منویات امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری اقدام کرده‌اند و در این رابطه جایگاه ویژه‌ای دارند.

در صورت وجود زنان توانمند از حضور آن‌ها در مناصب سیاسی استقبال می‌کنیم
او در خصوص افزایش حضور زنان در مناصب سیاسی اظهار داشت: ما زنان توانمندی داریم و در صورت داشتن صلاحیت و تدبیر لازم از حضور آن‌ها در مناصب سیاسی استقبال می‌کنیم و در پی همین مسئله هم بوده‌ایم که زنان بیشتری در سمت‌های بالا و تأثیرگذار مملکت حضور داشته باشند؛ به شرط این‌که منافاتی با رسالت‌های اصلی آن‌ها نداشته باشد.

افتخاری در رابطه با نقش حضور زنان در مناصب سیاسی در رفع مشکلات زنان بیان داشت: نگاهی که مقام معظم رهبری نسبت به زن دارند برگرفته از اسلام، واقع‌بینانه و کریمانه است. براساس همین نگاه اگر زنان توانمندی وجود داشته باشند، می‌توانند در مسایل زنان و خانواده بسیار تأثیرگذار باشند. این زنان در سایر مسایل هم براساس تخصصی که دارند تأثیرگذار هستند.

در قوانین ما محدودیتی برای تصدی مناصب سیاسی توسط زنان وجود ندارد
عضو فراکسیون زنان مجلس در خصوص محدودیت زنان برای تصدی مناصب سیاسی در کشور گفت: در قوانین ما تقریباً محدودیتی برای تصدی مناصب سیاسی توسط زنان وجود ندارد و زنان در همه مناصب غیر از مقام رهبری می‌توانند حضور داشته باشند، اما مهم این است که بتوانند نقش خود را به‌خوبی ایفا کنند و تأثیرگذار باشند.

موانع زنان برای رسیدن به مناصب سیاسی
او با اشاره به موانعی که زنان برای رسیدن به مناصب سیاسی با آن مواجه هستند، خاطرنشان کرد: یکی از مسایل این است که زنان ما متعهد و پایبند به رسالت اصلی خودشان هستند؛ بنابراین شاید گاهی اوقات مشارکت آن‌ها کمتر باشد. مثلاً در انتخابات مجلس شاید درصد ثبت‌نام زنان حدود یک‌دهم مردان باشد. بنابراین، خروجی انتخابات هم تحت‌تأثیر همین امر قرار می‌گیرد. مسئله دیگر این است که خود زنان هم باید از ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و مهارت‌هایی که دارند استفاده کنند و این ظرفیت‌ها را به اجرا درآورند. آگاه‌شدن افراد از این توانمندی‌ها، به آن‌ها کمک می‌کند که بتوانند در شرایط مساوی به‌عنوان فرد منتخب برگزیده شوند.

تفاوت مشارکت سیاسی زنان در ایران با دیدگاه‌های فمینیستی
افتخاری با اشاره به تفاوت مشارکت سیاسی زنان با دیدگاه‌های فمینیستی عنوان داشت: اگر دیدگاه ما صرفاً این باشد که بخواهیم زنان حتماً در مناصب بالا باشند و حتماً در این مورد بین زنان و مردان تساوی وجود داشته باشد و به هر قیمتی این کار صورت گیرد، دیدگاه فمینیستی است که به توانمندی، مصلحت، لیاقت و رسالت زنان نگاه نمی‌کند، اما اگر با رعایت همه ملاحظات یعنی رعایت مسئولیت‌های خانوادگی زنان و شرایط و تأثیرگذاری آن‌ها این اقدام صورت گیرد، دیگر نگاه فمینیستی نیست، بلکه یک نگاه اسلامی است که هم برای زن رسالت خاص خودش را در نظر می‌گیرد و هم به رسالت عام زن توجه می‌کند. مثلاً حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها در کنار این‌که خدا را شکر کردند که وظیفه مادری و امور منزل در اختیار ایشان است، اما نسبت به مسایل سیاسی و آموزش زنان بی‌تفاوت و بی‌توجه نبودند. مشارکت سیاسی زنان با این نگاه منفی نیست، اما اگر نگاه صرف حضور زنان با هر قیمتی باشد، نگاه فمینیستی است.

انتهای پیام/ 

آخرین اخبار
سياسی
لاله افتخاری:
لاله افتخاری
یکی از مسایل این است که زنان ما متعهد و پایبند به رسالت اصلی خودشان هستند؛ بنابراین شاید گاهی اوقات مشارکت آن‌ها کمتر باشد. مثلاً در انتخابات مجلس شاید درصد ثبت‌نام زنان حدود یک‌دهم مردان باشد. بنابراین، خروجی انتخابات هم تحت‌تأثیر همین امر قرار می‌گیرد.
برچسب‌ها: 
لاله افتخاری
فمنیسم
انتخابات مجالس شورای اسلامی و خبرگان رهبری
نحوه تولید: 
بازنشر

[ منبع این خبر سایت زنانه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال