http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

آلودگی هوا با چه بیماری‌هایی در ارتباط است؟

آلودگی هوا با چه بیماری‌هایی در ارتباط است؟

آلودگی هوا air-pollution

این روزها بحث آلودگی هوا در اکثر کلان‌شهرها شدت گرفته است و بجز نزولات آسمانی راهکار قطعی دیگری را برای حل این مشکل سراغ نداریم!!! مطمئناً این آلودگی بر سلامت تمام اعضای جامعه تاثیر منفی خواهد داشت. در ادامه به بررسی این تاثیر می‌پردازیم:

نتایج مطالعات یک تیم بزرگ از محققان در دانشگاه هاروارد که در مجله‌ی دیدگاه بهداشت و محیط زیست در اول ژانویه ۲۰۱۶ به چاپ رسید، نشان داد  با افزایش غلظت ذارت ریز معلق در هوا، ریسک ابتلا به بیماریهای مرتبط با بازسازی سلول‌های عصبی بیشتر می‌شود.

این نخستین مطالعه اپیدمیولوژیک درباره اثرات ناشی از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض انتشار ذرات ریزگردها(PM۲.۵ ) بر روی بیماری‌های آلزایمر و پارکینسون است. دکتر ماریا نیرا، رییس بخش سلامت عمومی و محیط‌زیست در سازمان بهداشت جهانی گفت: این مطالعه تایید می‌کند که آلودگی هوا یک مشکل بهداشت عمومی و مهم است.

محققان گروه آموزشی بهداشت محیط دانشگاه هاروارد، روی اطلاعات حدود ۱۰ میلیون نفر از بیمه‌شدگان بالاتر از ۶۵ سال در ۵۰ شهر شمال شرقی ایالات متحده بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۰ مطالعه کردند. آنها اثرات قرار گرفتن در معرض ذرات ریز معلق را برای کسانی که برای نخستین بار در بیمارستان به خاطر آلزایمر و پارکینسون بستری شدند، ارزیابی نمودند. سوال پیش‌روی گروه مطالعاتی این بود که آیا نوسانات غلظت ذرات ریز معلق هوا در یک سال با نوسانات بستری شدن در بیمارستان برای نخستین بار به دلیل تشخیص این بیماری‌ها مرتبط بوده است؟

محققان دریافتند که با هر بار افزایش غلظت ذرات ریز معلق هوا، افزایش معناداری از ریسک بستری شدن ناشی از این بیماری‌ها در سال مشاهده می‌شود. این افزایش ۸% برای بیماری پارکینسون و ۱۵% برای بیماری آلزایمر برآورد شده است.

همچنین بخوانید : رژیم غذایی مناسب هوای آلوده

ماریا نیرا همچنین عنوان کرد که نتایج حاصل از مطالعات واقعا ما را شگفت زده نکرد، از آنجایی که ما می‌دانستیم ذرات ریز معلق هوا با استنشاق وارد جریان خون می‌شوند. این نتایج همچنین نشان داد که ما تنها با بروز خطر سلامتی در زمان حملات حاد ناشی از آلودگی هوا مواجه نیستیم، بلکه قرارگیری در معرض آلودگی در طولانی مدت نیز خطرناک است. ما اکنون با یک نسل مواجه هستیم که در شهرهای آلوده چین و هند در حال رشد هستند که سطح آلودگی هوا در آنها به حد بی‌سابقه‌ای رسیده است. نگرانی ما برای نسل‌هایی است که در این هوای آلوده در حال رشد هستند.

در معرض ذرات ریز معلق هوا (PM۲.۵ ) قرار گرفتن در طولانی مدت با عوارض جانبی گوناگونی همراه است. در سال ۲۰۱۴، سازمان بهداشت جهانی نتایج یک مطالعه را بر روی ۷ میلیون نفر از افرادی که قبل از ۶۵ سالگی در سال ۲۰۱۲ در جهان فوت کرده بودند منتشر کرد، حدود ۶ میلیون نفر در آسیا و اقیانوسیه، بر اثر آلودگی هوا جان باخته بودند.

مطالعات دیگر نشان داد که آلودگی هوا خطر ابتلا به سکته قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد، همچنان که به طور مستقیم در سرطان و یا کاهش وزن نوزادان در هنگام تولد نیز نقش دارد.

مطالعات سم‌شناسی ارتباط بین الودگی هوا و اختلالات عصبی را تایید می‌کند. نکته‌ای که توجه به ارتباط بین آلودگی هوا و خطر ابتلا به بیماری‌های آلزایمر و پارکینسون را بیشتر می‌کند این است که بنا به اظهار نظر تیم تحقیقاتی دانشگاه هاروارد، مطالعات انجام شده نیاز به یک مقیاس بزرگتری از جامعه آماری را دارد تا ابعاد این خطر بهتر تحلیل گردد.

از مجموع افراد مطالعه شده در این تحقیق، نیمی از افراد بیش از ۷۵ سال سن داشتند. محققان بیش از ۱۱۹۰۰۰ مورد بستری شدن برای بار اول در در بیمارستان برای بیماری پارکینسون، و ۲۶۰۰۰۰ مورد برای بیماری آلزایمر و بیش از ۲۰۳۰۰۰ مورد زوال عقل را شناسایی کردند. با این وجود، اطلاعات پایه پزشکی افراد عوامل ریسک فردی مانند وضعیت اقتصادی-اجتماعی، سیگار کشیدن و رژیم غذایی را در نظر نگرفته بود.

محققان تیم مطالعاتی بر این باورند که نتایج حاصل از این مطالعه، می‌تواند شروع مناسبی برای مطالعات تکمیلی دیگر باشد و علاوه بر این زنگ خطری برای اقدام در جهت کاهش آلودگی هوا در شهرهای آلوده نیز می‌باشد.نئوپان ضد آب راین

منبع: آلامتو
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
ترکیه به ائتلاف اطلاعاتی ایران و سوریه پیوست
اولین عکس امیر تتلو پس از آزادی از زندان
افزایش 22 درصدی صادرات پسته ایران
براون؛ لطافت آشکار
همایش ملی انرژی بادی در اردبیل برگزار می شود
درخشش جودوکاران خراسان شمالی در مسابقات کشور
عالی ترین راهکار برای منظم کردن اسناد و مدارک شخصی
فرهنگ نامه بزرگ امربه معروف و نهی از منکر تدوین می شود
بارش برف بیشتر جاده های اردبیل و سرعین را فرا گرفته است
۵۵ درصد مدارس استان اردبیل به سیستم گرمایشی استاندارد تجهیز شدند
برگزاری نمایش هنرمندان بجنوردی در کشور نپال
سند جامع شهرسازی ریل پایه تدوین می شود
مجموعه اس ام اس احساسات عاشقانه پائیزی
مرکز رشد ITC در استان فارس راه اندازی می شود
کلیپ فیلم instagram logo
قبیله جالب و عجیب در افغانستان (+عکس)
تصاویری از گربه های ملوس و بامزه دنیا (+عکس)
استخدام شرکت نوین سازه ایران در سه رده شغلی
مواد غذایی و برخی ظروف سرامیکی مکزیکی که میزان سرب بالایی دارند
استخدام مجموعه پارک آبی رو باز اوشن کیش
تبلیغات