یادداشت/ با بردن ژاپن، صعود به المپیک هموار می شود


وب سایت رسمی برنامه نود- تیم ملی المپیک ایران برای رسیدن به ریو 2016 روز جمعه 5 بعد از ظهر به مصاف ژاپن می رود. تیمی که با تدارکات بیشتری نسبت به تیم ملی بزرگسالان به این مسابقات رفت، اکثر بازیکنهای این تیم از تعیین کننده ترین بازیکنان باشگاههای خودشان هستند و برای همین لیگ هم تعطیل شد تا با فراغ بال به مصاف حریفان آسیایی خود برود.

اما این تیم المپیک علیرغم برد مقابل سوریه و چین و شکست مقابل قطر به مرحله حذفی رسید. قصد نداریم پس از مسابقه مثل گلوم کاراکتر مشهور کارتون داستانهای گالیور بگوییم "من می دونستم که ما موفق نمیشیم" برای همین دو روز مانده به مسابقه حساس مقابل ژاپن این مطلب به رشته تحریر درمی آید.

اگر واقع بین باشیم این تیم راه زیادی تا المپیکی شدن دارد. هر چند بازی مقابل ژاپن آماده ای که 9 امتیاز کامل را کسب کرده کار ساده ای نیست، اما ژاپن هم برابر ایران کار ساده ای ندارد.

بیایید به قوت ها و ضعف ها نگاه کنیم. تیم خاکپور چند نقطه ضعف دارد، 50 متر عقب این تیم هنوز پاشنه آشیل این تیم است. تیم شلخته بازی می کند، در 50 متر جلو اگر چه بازیکنهای تعیین کننده و بسیار خوبی دارد، اما در 50 متر عقب اصلاً نشانی از تیمی که می خواهد به المپیک صعود کند ندارد. خاکپور هنوز ترکیب اصلی خود را نشناخته و در پاسخ به این که هر بازی تعداد تغییر در تیم بسیار زیاد است گفته می خواهم به همه بازیکنها استراحت بدهم تا در روزهای آخر به کارمان بیاید.

چرا می گوییم تیم خاکپور شلخته بازی می کند؟ به این دلیل است که به مهارت های فردی به شدت وابسته است و هر چقدر سخت گل می زند اما به راحتی گل می خورد. بعضی معتقد هستند که انگار روح مایلی کهن در این تیم دمیده شده. تیم رویایی سال 1996 و 1997 هم همین مشخصه ها را داشت. از خاکپوری که خودش مدافع بود انتظار می رفت سازماندهی دفاعی تیم را بیشتر مد نظر قرار دهد، اما انگار محمد خاکپور ترجیح می دهد تیمش زیبا بازی کند و ببازد تا این که با بازی اقتصادی بتواند پیروز میدان باشد. خاکپور با این که شخصیت بسیار دوست داشتنی دارد، اما نتوانسته این "دوست داشتنی" بودن را به تیمش منتقل کند.

تیمی که اگر روزش باشد به راحتی حریفان را گلباران می کند، اگر هم روزش نباشد و موقعیتها را یکی پس از دیگری از دست بدهد توانایی استفاده از حداقل موقعیت ها را ندارد.

اما شکست دادن ژاپن پیچ سخت تیم خاکپور برای المپیکی شدن است، چون اگر موفق شود ژاپن را شکست دهد علاوه بر حذف یکی از مدعیان، به 4 تیم نهایی راه پیدا می کند که 3 تای آنها به المپیک می روند. مثل هر ایرانی دوست داریم این تیم نتیجه بگیرد، اما واقعاً کار سختی با این تیم داریم. تیمی که سخت گل می زند، راحت گل می خورد، شلخته بازی می کند و برای بردن طرفدارانش را جان به لب می کند.

اخباری،چشمی،کنعانی،میلاد و مهرداد محمدی،مهدی ترابی،کمندانی،علی کریمی،احسان پهلوان،ارسلان مطهری همه از بازیکنهای تعیین کننده باشگاههای خود هستند و بعضاً مثل میلاد محمدی و مهدی ترابی فیکس تیم ملی هم هستند، اما سبک بازی تیم خاکپور امیدوار کننده نیست، به همان دلیلی که در سطور بالاتر نوشته شد، دست و دلبازی در از دست دادن موقعیت و آسان گیر در خط دفاع.

امیدواریم این تیم به المپیک صعود کند و طلسم 40 ساله را بشکند و این بزرگترین انگیزه برای شاگردان محمد خاکپور است.امیدواریم که در دیدار مقابل ژاپن،‌ خاکپور به ترکیب برنده برسد و ژاپن را از پیش رو بردارد تا بیش از نیمی راه المپیک را برود.

یادداشت از ایمان موتمنی

[ منبع این خبر سایت 90 می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال