http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

ساخت نیروگاه‌های اتمی بعد از تکمیل نیروگاه هفتم بوشهر

ساخت نیروگاه‌های اتمی بعد از تکمیل نیروگاه هفتم بوشهر

به گزارش خبرگزاری مهر، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفتگو با اشاره به مذاکرات دو سال گذشته با طرف روس به منظور ساخت نیروگاه، گفت: در ابتدای امر طبق قراردادی که با آلمان ها بستیم قرار بود در بوشهر چهار نیروگاه ساخته شود و اصولا نیروگاه ها را با همین ترتیب احداث می کنند؛ یعنی وقتی یک سایت را تشخیص می دهند، چند نیروگاه ایجاد می کنند تا از زیر ساخت های مشترک استفاده کنند.

وی ادامه داد: آلمان ها در همان زمان ساخت دو نیروگاه را آغاز کرده بودند؛ ولی بعد از جنگ که کشور را ترک کردند، نهایتا قراردادی با روسیه بسته شد و اصرار بود که همان قرارداد تکمیل شود و همان زمان روس ها فکر می کردند باید نیروگاه های بیشتر در دستور کار قرار گیرد.

کمالوندی یادآور شد: طی دو سال گذشته حدود ۳۰ قرارداد به همراه ضمایم امضا شد و هم اینک وارد مراحل اجرایی شدیم و ان شاالله بر اساس برنامه قصد داریم در طول دهه مبارک فجر کلنگ زنی کنیم و ظرف چند روز آینده همتای بنده از روسیه به کشور سفر می کند و نهایتا اقدامات نهایی نیز انجام می شود.

وی در خصوص این دو نیروگاه، تصریح کرد: این دو نیروگاه شبیه نیروگاه های فعلی است و برخی ویژگی های جدیدتر نیز [اضافه می شود] و البته شروع این دو نیروگاه با فاصله دو سال نسبت به هم است و کلنگ زنی، دو نیروگاه را شامل می شود اما پروسه نیروگاه اول حدود دو سال طول می کشد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ساخت مقدمات ایجاد نیروگاه اعم از ساخت ساختمان ها را توسط شرکت های ایرانی عنوان کرد و افزود: وقتی کار ساختمانی نیروگاه اول به انتها رسید، وارد کار دوم می شویم و ضرورتی نیست که تعطیل و کارگاهی جدید ایجاد شود و از بخشی از زیر ساخت های همان نیروگاه استفاده می کنند.

وی خاطر نشان کرد: با کشورهای غربی نیز مذاکراتی را شروع خواهیم کرد و ممکن است با آن کشورها نیز همکاری داشته باشیم؛ اما مدنظر است که بعد از نیروگاه های پنجم، ششم و هفتم، نیروگاه ها کاملا توسط متخصصین و شرکت های ایرانی ساخته شود.

کمالوندی ادامه داد: اگر کشورهای غربی تامین اعتبار و سرمایه گذاری کنند، محدودیتی نداریم و می توانند ساخت هفت یا هشت نیروگاه را با هم آغاز کنند؛ اما اگر قرار بر تامین اعتبار باشد باید از سوی دولت اولویت بندی شود.

وی افزود: ما دو نوع نیروگاه صد مگاواتی مدنظر داریم؛ همچنین زمزمه ایجاد نیروگاه های کوچک در دنیا مطرح شده تا به سرعت به بهره برداری برسد که تکنولوژی آن نیز با سرعت بیشتری جذب می شود و امیدواریم کشورمان ظرف ۱۰ سال آینده بخش عمده نیازهای خود را تولید کند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی از امضای یک سند مشترک با رئیس جمهور چین در بهمن ماه سال جاری خبر داد و گفت: در این سند پیش بینی کردیم که در ساخت این نیروگاه ها مشترک کار کنیم و همزمان نگارش پیش نویس یکسری موافقت نامه را آغاز کرده ایم و امیدواریم در کلیات در این سفر به تفاهم برسیم.

کمالوندی ادامه داد: بعدها وارد مذاکرات فنی و تجاری می شویم و اگر عملیاتی شود، تا سال آینده تصویر روشنی داریم که کار این نیروگاه ها چه زمانی آغاز و چه زمانی پایان می یابد؟

وی ضمن مثبت ارزیابی کردن سفر آمانو به تهران، این سفر را غیر تشریفاتی و کاری توصیف و خاطر نشان کرد: ما حساسیت های خود و ضروریات را یادآوری کردیم و دکتر روحانی نیز اشاره کردند اگر ان پی تی نمی بود، به سمت سلاح های کشتار جمعی نمی رفتیم و همچنین اشاره داشتند که به تعهدات خود پایبند هستیم به شرطی که طرف مقابل نیز پایبند باشد!

منبع: مهر
تبلیغات

http://www.webiruni.ir/uploads/sujpqbk9fhkwl90d6g26bb45u2cu50jn.jpg

http://www.webiruni.ir/uploads/qk53boo8lx96sfes7wspanpa8j40j5x8.jpg

آخرین مطالب
مدل لباس های برتر تیلور سویفت در سال 2016
استخدام کارشناس فروش،کارشناس ارشد بازاریابی در بهینه ایران
خبر اعدام یکی از شاهزادگان سعودی دروغ است
مدل مانتو بلند ترک
دل نوشته یک اسدآبادی از موصل برای رضا رستمی
رستوران ایتالیایی میلان مشهد
کشورها درباره سوریه ناچار به مذاکره با ایران هستند
استخدام ۳ ردیف شغلی در شرکت بهپرداز جهان در تهران
آیا در زمان شیردهی میتوان از کلداکس استفاده کرد؟
تروریست ها‌ قصد شکستن محاصره حلب را دارند
از «غیرت ناموسی» مهم‌تر «غیرت دینی» است/ «غیرت دینی» یعنی اینکه در جایی که لازم است انسان برای خدا خشم بگیرد و فقط لبخند نزند/ جامعه دینی وقتی از انحراف مصون می‌ماند که متدینین آن غیرت دینی‌شان را از دست ندهند + صوت
بیماری هموروئید راه های درمان آن
فال روزانه فال امروز شما
به خاطر حمایت از مدافعان حرم زخم زبان‌ها شنیده‌ام
استخدام برنامه نویس IOS در شرکت آسمان
مراقبت های محیطی برای ریشه کن کردن گال
عاقبت ادای شعبده بازی در آوردن
قالیباف به موسسه همسرش نیز تخفیف داده است
خلاصه بازی استقلال 2-0 سایپا
استخدام بازاریاب در شرکتی معتبر در جنوب کرمان