http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

ساختار برنامه های کشور توجه کافی به حوزه کودکان ندارد

ساختار برنامه های کشور توجه کافی به حوزه کودکان ندارد

به گزارش خبرنگار مهر، دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک شامگاه چهارشنبه در نشست هم اندیشی سازمان های مردم نهاد و غیر دولتی و حمایتی از حقوق کودک در مشهد با اشاره به اینکه در دین مبین اسلام بر توجه به حقوق کودکان تاکیدات ویژه شده است، بیان کرد: با این وجود اما متاسفانه در ساختار برنامه ها و دستورالعمل های نظام اسلامی به این مهم به اندازه کافی توجه نشده است.

مظفر الوندی تاکید کرد: یکی از مهم ترین وظایف دولت ساماندهی و رسیدگی به وضعیت کودکان است که خوشبختانه در این خصوص سازمان های مردم نهاد به کمک دولت آمده اند.

وی با بیان اینکه منابع انسانی و منابع مالی دو مسئله مهم در ساختار دولت است، ادامه داد: تشکل های مردم نهاد با فعالیت مثبت و موثر خود بخشی از بار دولت را به دوش می کشند.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک خاطرنشان کرد:‌ دولت به دلیل فعالیت بسیار گسترده خود ممکن است در بخش هایی توان اقدام عملیاتی به اندازه کافی را نداشته باشد که در این راستا با فراهم آوردن زمینه برای ورود افراد توانمند و خیر بخشی از فعالیت های خود را به آن ها محول کرده است.

وی با انتقاد از نبود هماهنگی میان بخش ها و دستگاه های دولتی در حوزه کودکان در کشور اظهار کرد: هماهنگی میان دستگاه های دولتی و ورود و حضور سازمان های مردم نهاد در زمینه حل و رفع مسائل حوزه کودکان می تواند بسیار موثر باشد.

الوندی با اشاره به دلایل ساختاری و اداری به حوزه کودکان گفت: متاسفانه در کشور ما در حوزه کودکان بودجه ریزی ها و برنامه های هدفمند و ردیف بودجه ای مشخصی در نظر گرفته نشده است.

وی با بیان اینکه نگاه جدید به حوزه کودکان توجه به آسیب ها و آسیب شناسی در این قشر است، تصریح کرد:‌ خوشبختانه در سطح بین المللی الزامات قانونی مشخصی وجود دارد که تعهد به آن ها الزام آور است.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با اشاره به پیوستن ایران به کنوانسیون بین المللی حمایت از حقوق کودک از سال ۷۲ گفت: این کنوانسیون برمبنای اصول انسانی و بشری تنظیم شده و اجرای آن از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی کودکان را رهبران و سرمایه های آینده کشور دانست و گفت: به این قشر جامعه که آینده کشور در دستان آن هاست باید نگاه استراتژیک داشت.

الوندی کنوانسیون بین المللی حقوق کودک را به عنوان کنوانسیونی دانست که در مدت دو تا سه سال همه کشورها به آن ملحق شدند و افزود: یکی از دلایل کم اهمیتی به حوزه کودکان نبود سرمایه و پول در این حوزه است که باعث شده است تا کمتر کسی به سراغ این حوزه بیاید.

وی با اشاره به اینکه بر اساس کنوانسیون حقوق کودک افراد زیر ۱۸ سال کودک محسوب شده که در کشور ما ۳۰ درصد شامل این امر می‌شوند، گفت: این کنوانسیون در موضوعات مختلفی این امر را برای دولت‌ها مشخص کرده و نهادی را مسئول اجرای آن در هر دولت کرده است.

منبع: مهر
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
فائزه هاشمی: من اسبی ندارم که هندوانه ۳۰۰ هزار تومانی بخورد/خانه ام در انگلیس اجاره‌ای بود
۱۱ بانک درگیر اعلام ورشکستگی تسهیلات گیرندگان
بازیگران و هنرمندان در اکران خصوصی فیلم نیمه شب اتفاق افتاد
جهان از یک سیاه چاله به وجود آمده است
گالری زیباترین مدل بافت مو زنانه و دخترانه ۲۰۱۷ – ۹۶
تصاویر بازیگران و هنرمندان و همسرانشان در مراسم اکران فیلم نیمه شب اتفاق افتاد
دانش آشتیانی: «نجفی» بهترین گزینه برای آموزش و پرورش است
ناباروری در کارگران پمپ بنزین بالاست
ویدیو جدید بسته الحاقی Leviathans بازی Stellaris
۷ کاری که نباید در دنیای آنلاین انجام دهید
استخدام یک همکار آقا جهت فروشندگی در زنجان
اولین عکس ستاره و لاله اسکندری پس از درگذشت پدرشان در اکران نیمه شب اتفاق افتاد
رسوایی جنسی دونالد ترامپ و سلما هایک بازیگر مکزیکی + عکس
آتش سوزی در یک مجتمع مسکونی در پونک
تورم بالا رفت، قیمت کالاها پرکشید
تصویر دیده نشده از شقایق فراهانی در کنار پسرش
آقای روحانی شما باید پاسخگوی این اختلاس باشید
نفوذ هکرهای روس به کارت‌های اعتباری حامیان مالی جمهوری‌خواهان
استخدام چند نفر چکش کار و قلع کار جهت ظروف مسی
راهپیمایی گوسفندها در مادرید (تصاویر)
تبلیغات