وقوع ۳۰ سیلاب مخرب در غرب/ ثبت بارش‌های کم سابقه در کشور


به گزارش خبرگزاری مهر، محمد حاج رسولی ها گفت: تمام رودخانه های کشور آسیب پذیر شده اند و زمین خواری در رودخانه ها معضل ساماندهی آنها را دو چندان کرده است. مشاور وزیر نیرو با اشاره به چالش های مدیریت آب کشور افزود: متوسط بارندگی کشور از ۲۵۰ میلی متر به ۲۰۵ میلی متر رسیده و از سوی دیگر منابع آب تجدیدپذیر نیز از ۱۳۰ میلیارد متر مکعب به ۱۰۰ میلیارد متر مکعب کاهش یافته، به این معنی که ۸۰ درصد منابع آبی خود را مصرف کرده ایم.

حاج رسولی ها افزایش جمعیت، تغییر اقلیم و خشکسالی را از عوامل ایجاد بحران در کشور دانست و ادامه داد: در کشور با بحران آب های زیر زمینی و در استانی مانند خوزستان با بحران آب های سطحی روبرو هستیم.

وی با اشاره به گزارشی که سه سال پیش به رهبر معظم انقلاب ارائه شد، اظهارداشت: راهکار ایشان، احیای شورای عالی آب کشور برای رسیدگی به این مشکلات بوده است. این شورا برای مدیریت حوضه های آبریز از ابتدای حوضه تا انتها با در نظر گرفتن تمام کسانی که در آن نفع دارند،  تشکیل شده است.

این مقام مسئول در وزارت نیرو افزود: مباحث کمی و کیفی رودخانه های کشور جزو برنامه های این شورا است. مدیریت حوضه ای ۱۸ رودخانه مهم کشور که بیشتر آنها به تالاب ها منتهی می شود، به عنوان محورهای اصلی مدیریت حوضه آبریز انتخاب شده است.

مشاور وزیر نیرو گفت: برای نخستین بار در کشور در شورای عالی آب سهم تالاب ها تعیین و ابلاغ شده که اکنون وظیفه ما عملیاتی کردن این مصوبه است. به گفته حاج رسولی ها، رودخانه های کارون، جراحی، زهره و کرخه نیز جزو برنامه های شورای عالی آب است.

وی با اشاره به کمبود آب در خوزستان گفت: سال آبی گذشته با ۱۸ درصد کاهش بارندگی در کشور روبرو بوده، اما در حوضه خلیج فارس و دریای عمان که خوزستان جزو آن است با کاهش ۳۸ درصدی بارندگی روبرو بودیم.

حاج رسولی ها ادامه داد: از سوی دیگر با افزایش کم سابقه بارندگی در سال آبی جاری روبرو بودیم که وقوع ۳۰ سیلاب مخرب در غرب کشور از جمله آن بوده است. مشاور وزیر نیرو با تاکید بر اینکه مباحث مهندسی رودخانه باید بتواند به این مسائل رسیدگی کند، اظهارداشت: تا پایان برنامه ششم رودخانه های دائمی کشور باید تعیین حریم و بستر شود.

مشاور وزیر نیرو گفت: اهمیت رودخانه ها از لحاظ مدیریت کمیت آب نیز حائز اهمیت است و در این راستا هدفی که از ابتدای سال تعریف کردیم تحویل حجمی آب به بخش کشاورزی بوده و تاکنون بیش از ۱۰ میلیارد متر مکعب به کشاورزان تحویل داده شده است.

[ منبع این خبر سایت مهر می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال