http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

قیمت خودرو پس از اجرای برجام (توافق هسته ای)

قیمت خودرو پس از اجرای برجام (توافق هسته ای)

با اجرایی شدن برجام (توافق هسته ای) بازار خودرو کشور بیش از پیش به رکود رفت، اتفاقی که از قبل نیز به نوعی پیش بینی شده بود. در پی این اتفاق، قیمت برخی خودروهای داخلی افت کرد و این در حالی است که تندر- 90 مسیری خلاف روند کلی بازار طی کرد و با افزایش قیمت مواجه شد.
به گفته فعالان بازار، ازآنجاکه لغو تحریم های بین المللی، امیدواری در میان مشتریان بازار خودرو را افزایش داده، بخشی از آنها (مشتریان) ترجیح می دهند فعلاً خودرو نخریده و صبر کنند تا اولاً محصولات جدید از راه برسند و ثانیاً قیمت فعلی خودروها افت کند. به عبارت بهتر، انتظاری که مشتریان بابت آمدن خودروهای جدید و باکیفیت و روز دنیا و همچنین کاهش قیمت ها دارند، دلیل اصلی تشدید رکود بازار خودرو پس از برجام است.
آنها گمان می کنند که با لغو تحریم ها، خودروهای جدید جای قدیمی ها را خواهند گرفت و در کنار این اتفاق، خودروسازان داخلی نیز قیمت محصولاتشان را پایین می آورند؛ بنابراین چون نمی خواهند متضرر شوند، فعلاً خودرو نمی خرند. این در شرایطی است که اگرچه ورود خودروهای جدید به بازار، اتفاقی محتمل به شمار می رود، اما پروسه ای زمانبر است و بین یک سال و نیم تا دو سال طول خواهد کشید.
از طرفی، خودروسازان ظاهراً هیچ برنامه ای برای کاهش قیمت محصولات خود ندارند و تجربه نشان داده آنها در دوران رکود، به جای پایین آوردن قیمت، تولید را کم می کنند. با این حساب، انتظار کاهش قیمت خودرو به نظر بیهوده است و بعید به نظر می رسد قیمت خودروهای تولید داخل کاهش یابد.

افت وخیز قیمت ها
اما به بازار برویم و ببینیم این هفته قیمت ها چه تغییراتی را به خود دیده اند. آن طور که فعالان بازار روایت می کنند، در حال حاضر پژو 206 تیپ 5 با قیمتی برابر با 37 میلیون و 500 هزار تومان خریدوفروش می شود که این موضوع از کاهش قیمت 100 هزار تومانی خودروی موردنظر در هفته جاری حکایت می کند. همچنین مدل صندوقدار 206 با نام V 8 نیز که 100 هزار تومان کاهش قیمت را تجربه کرده، در حال حاضر 37 میلیون و 700 هزار تومان خرید و فروش می شود.
از سوی دیگر اما پژو 405 که این هفته نه ارزان شده و نه گران، در حال حاضر 29 میلیون و 700 هزار تومان به فروش می رسد. تثبیت قیمت پژو 405 در حالی است که سمند این هفته 100 هزار تومان کاهش قیمت را به خود دیده و در حال حاضر 30 میلیون تومان به فروش می رود.
از بازار رانا هم خبر می رسد، این خودرو با توجه به تغییر قیمتش در هفته جاری، در حال حاضر 32 میلیون و 300 هزار تومان خرید و فروش می شود. به گفته نمایشگاه داران خودرو پایتخت، رانا طی هفته جاری 200 هزار تومان کاهش قیمت را تجربه کرده است. فعالان بازار اما در مورد دنا به ثبات قیمت آن اشاره کرده و می گویند این خودرو هم اکنون 43 میلیون و 200 هزار تومان قیمت دارد. از دنا که بگذریم، این هفته طبق معمول تغییری در قیمت تیبا رخ نداد، چه آنکه به گفته نمایشگاه داران خودرو پایتخت، تیبا در مدل صندوقدار خود هم اکنون 23 میلیون و 900 هزار تومان قیمت دارد.

بازار خودرو ، قیمت خودرو بعد از برجام ، قیمت خودرو بعد از لغو تحریم ها

تیبا چند هفته است که با این قیمت خرید و فروش می شود و نوسان خاصی را به خود ندیده است. همچنین برای خرید پراید در مدل 131 نیز باید 19 میلیون و 900 هزار تومان هزینه کرد که این موضوع از تثبیت قیمت خودرو موردنظر در هفته جاری حکایت می کند. برای خرید مدل 111 پراید نیز باید 20 میلیون و 500 هزار تومان هزینه کرد و این یعنی پراید 111 هم تغییری را در قیمت تجربه نکرده است.
اما از بازار سراتوهای مونتاژی سایپا نیز خبر می رسد که این خودروها تغییر قیمت خاصی طی هفته جاری نداشته اند. به گفته فعالان بازار، سراتوی اتومات با قیمتی برابر با 90 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می شود و برای مدل دنده ای آن نیز باید 75 میلیون و 600 هزار تومان دست به جیب شد.
سری هم اما به خانواده تندر- 90 بزنیم که اعضای آن طی این هفته خلاف جهت روند کلی بازار رفتار کرده و گران شده اند. به گفته فعالان بازار، قیمت تندر- 90 در مدل پارس خودرویی و E 2 آن 500 هزار تومان افزایش یافته و این محصول در حال حاضر قیمتی برابر با 39 میلیون و 500 هزار تومان دارد. همچنین پارس تندر نیز که 700 هزار تومان افزایش قیمت را طی هفته جاری به خود دیده، در حال حاضر 40 میلیون تومان به فروش می رسد. این خودرو به لحاظ کیفی و فنی تفاوت خاصی با دیگر مدل های معمولی تندر- 90 ندارد و تنها ظاهر آن در بخش مربوط به صندوقش تغییر کرده است. اما از بازار تندر- 90 مدل اتومات خبر می رسد که این خودرو افزایش قیمت را تجربه کرده و در حال حاضر برای خرید آن باید 46 میلیون و 700 هزار تومان هزینه کرد.
به گفته فعالان بازار، تندر اتومات طی هفته جاری 200 هزار تومان افزایش قیمت را به خود دیده تا در کنار هم خانواده هایش هفته گرانی را سپری کند. به اعتقاد برخی از کارشناسان، کاهش عرضه تندر- 90 به بازار در پی تحویل این محصول به ثبت نام کنندگان طرح فروش خودرو اقساطی (همان طرح معروف به تسهیلات 25 میلیون تومانی)، دلیل اصلی افزایش قیمت تندر- 90 به شمار می رود. به گفته آنها، تحویل تندرهای اقساطی، عرضه این محصول را به بازار کاهش داده و این موضوع سبب بالا رفتن قیمت آن در بازار شده است.
تندر- 90 البته در کل به دلیل آنکه تیراژ چندان بالایی ندارد، معمولاً تعادلی میان عرضه و تقاضای آن ایجاد نمی شود و باید منتظر ماند و دید حالا که تحریم ها لغو شده و رنوی فرانسه می تواند فعالیت هایش را در ایران گسترش دهد، این موضوع چه تغییری در روند تولید تندر شکل خواهد داد.
از تندر- 90 که بگذریم، مدل هاچ بک این محصول نیز طی یکی چند هفته گذشته روانه بازار شده و اگرچه در ابتدا افزایش قیمت شدیدی را به خود دید، اما این هفته با کاهش قیمت مواجه شد. ساندرو که طبق قرارداد مربوطه (پلت فرم مشترک X 90 ) قرار بود چند سال پیش روانه بازار خودرو کشور شود، با کلی تأخیر به ایران آمد و همین چندی پیش توسط پارس خودرویی ها پیش فروش شد و قر آر است رفته رفته به تیراژ آن اضافه شود.
این محصول پس از عرضه به بازار، روند معمول در بازار خودرو ایران را در پیش گرفت و قیمت آن در مقایسه با نرخ کارخانه افزایش یافت، تا جایی که اختلاف دو میلیون تومانی میان قیمت کارخانه و بازار این محصول به وجود آمد. این هفته اما با توجه به کاهش قیمت ساندرو ، اختلاف نرخ کارخانه و بازار این محصول کمتر شد. به گفته فعالان بازار، ساندرو اتومات در حال حاضر قیمتی برابر 50 میلیون و 500 هزار تومان در بازار دارد و مدل معمولی این محصول نیز 44 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می شود. این در شرایطی است که ساندرو در مدل های اتومات و معمولی، به ترتیب قیمتی برابر با 48 میلیون و 900 و 42 میلیون و 900 هزار تومان دارد.

قیمت خودرو پس از اجرای برجام (توافق هسته ای)

منبع: نمناک
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
«خرگیوش» آذر آماده نمایش می‌شود/ زوج هنرمند ایرانی در فیلم مانی باغبانی
استخدام حسابدار، کارشناس فروش و بازاریاب در شرکت چای دبش
زیباترین دیالوگ های سینما در جهان *عکس نوشته (سری ۵۸)
دانلود آهنگ جدید داریوش اقدامی به نام شبهای طهرون
با این روشها افسردگی را درمان کنید
خواباندن نیمی از اینترنت کره زمین
بازی Ginger: Beyond the Crystal سه شنبه هفته جاری عرضه می‌شود
نقش ها را می فروشند؛ گاهی به قیمت گزاف،گاهی با درخواست های غیر اخلاقی!
استخدام شرکت پخش شیر سویا مانداسوی
گروه صنایع غذایی یک و یک از شبکه «جم» شکایت کرد
دانلود آهنگ جدید مسعود صادقلو و مهدی حسینی به نام دستای مریض
بازگشت بازیگران جم به کشور
یک شرکت مخابراتی «تایم وارنر» را می‎‌خرد
جزئیات دریافت کارت آزمون‌های استخدامی اعلام می‌شود
جدیدترین خبرها از سریال «هنگام بیداری» به کارگردانی سیروس مقدم
استخدام آشپز ماهر خانم جهت کار منزل در اهواز
انیمیشن دیرین دیرین: پوکی استخوان
دانلود قسمت ۸ هشتم سریال سفر سبز با لینک مستقیم شبکه سه
آخرین وضعیت پرونده سعید طوسی/بازداشت 8 نفر در پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان/تکذیب بازداشت یکی از قضات برجسته/تکذیب شایعه تبادل خاوری با هودفر/۶۴ سال حبس در پرونده روزچنگ‌ها/ صدور حکم مرتضوی به زودی
ادامه خودرو سواری بورس
تبلیغات