نبایدبا حاکمیت فاصله داشته باشیم/به تجدیدنظر شورای نگهبان خوشبینم


به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا عارف رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان در دومین کنگره سراسری حزب ندای ایرانیان که صبح امروز در سالن اجلاس سران برگزار شد، با ابراز امیدواری از اینکه شاهد حضور پرشور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن ماه باشیم اظهار کرد: با توجه به مسائل داخلی و خارجی کشور به حضور پرشور در راهپیمایی امسال نیازمندیم.

وی با بیان اینکه امیدوارم حزب ندای ایرانیان با حفظ هویت اصلح طلبی منشاء اثرات خیر برای کشور و جریان اصلاحات باشد گفت: راهبرد اصولی کشور باید تحزب باشد و مقدمه رسیدن به احزاب فراگیر فعالیت های سازمانی و تشکیلاتی است که لازمه این فعالیت ها توانمندی سازی جوانان و انتقال تجربیات نسل اول و تربیت تشکیلاتی و داشتن خرد جمعی و برنامه راهبردی دراز مدت و میان مدتی است که امیدوارم حزب ندای ایرانیان در این زمینه گام های اساسی را بردارد.

رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان با تبریک به پایان رسیدن مسئله هسته ای، لغو تحریم ها و آغاز اجرای برجام گفت: این اتفاق را به ملت ایران و دولتمردان و تیم هسته ای تبریک می گویم و از آقایان ظریف و صالحی که در این عرصه تلاش بسیار کردند خسته نباشی عرض می کنم.

عارف خاطرنشان کرد: پایان مناقشه هسته ای حاصل مقاومت و صبوری ملت ایران، تلاش دانشمندان هسته ای و در راس آنها دانشمندان شهید هسته ای، تلاش دولت و تیم هسته ای و مواضع شجاعانه و حمایت های مقام معظم رهبری است.

وی تاکید کرد: ما امروز در دوران پساتحریم هستیم و برای اینکه بتوانیم اولویت رونق اقتصادی و بهبود معیشت مردم را برقرار کنیم چاره ای جز همدلی ارکان نظام نداریم. ما امروز اسناد بالادستی خوبی از جمله اقتصاد مقاومتی داریم که باید مبنای حرکت ما در زمینه اقتصادی باشد.

رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان با بیان اینکه باید فضا را برای شکوفایی اقتصاد و اولویت معیشت مردم دنبال کنیم خاطرنشان کرد: در این زمینه نیاز به همبستگی و وحدت داریم تا بتوانیم به جایگاهی که در سند چشم انداز برای ما ترسیم شده است برسیم.

عارف با اشاره به موضوع انتخابات مجلس دهم تصریح کرد: انتظار می رفت شیرینی آغاز اجرایی شدن برجام با اعلام نظر هیات های محترم نظارت شورای نگهبان دو چندان شود که متاسفانه این امر رخ نداد و کام بسیاری از اصلاح طلبان و اعتدالیون تلخ شد.

وی تاکید کرد: ما خواستار این هستیم که هیات های محترم نظارت شورای نگهبان در چارچوب سخنان مقام معظم رهبری در جهت حضور حداکثری مردم در انتخابات و رعایت حق الناس بررسی صلاحیت ها را دنبال کنند که در مواردی این چنین نشد.

رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان گفت: ما با راهبردی که در جهت حضور جدی در انتخابات داشتیم حق کسانی که برای انتخابات مجلس رد صلاحیت شدند و یا صلاحیتشان احراز نشد این می دانیم که به این موضوع اعتراض کنند و تقاضای تجدید نظر داشته باشند.

عارف افزود: شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان به طور جدی از طریق مراجع ذی ربط رایزنی هایی را با مقامات ذی نفوذ و شورای نگهبان دنبال کرده است. مذاکراتی که هم کمیته تعامل و رایزنی شورای سیاست گذاری و شخصیت های برجسته و همچنین بنده با بزرگان داشتم رضایت بخش است و امیدوارم تجدیدنظری اساسی توسط شورای نگهبان انجام شود.

وی تصریح کرد: خواهش می کنم کسانی که در انتخابات صلاحیتشان احراز نشده است رزومه های خود را در اختیار شورای نگهبان قرار دهند و از طرفی که رد صلاحیت شده اند نیز پیگیری های لازم را برای رفع ابهامات شورای نگهبان انجام دهند تا ما راحت تر بتوانیم لیست نهایی انتخاباتی را ببندیم.

رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان با بیان اینکه ما انتخابات خرداد ۹۲ را با پیروزی تفکر اصلاحات پشت سر گذاشتیم گفت: شرایط سال ۹۱ را به خاطر بیاورید ما در آن شرایط گفتمان اصلاحات را به پیروزی رساندیم. شرایط امروز خیلی بهتر از وضعیت دوران سال ۹۱ است.

عارف گفت: من به برخی کسانی که انگیزه خود را از دست داده اند می گویم که ما در آن شرایط پیروز شدیم و شرایط امروز به مراتب بهتر از شرایط سال ۹۲ است و شخصیت های لایقی در استان های کشور وجود دارند که می توانیم از آنها استفاده کنیم و امیدواریم که شورای نگهبان هم تجدید نظری در مورد تعیین صلاحیت های کاندیدای انتخابات داشته باشد.

وی ادامه داد: پیروزی اصلاح طلبان در خرداد ۹۲ فاز اول از یک مسیری است که باید طی شود و انتخابات اسفند ماه سال جاری در دستور کار همه احزاب اصلاح طلب قرار گرفته است.

رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان با اشاره به سیاست های اصلاح طلبان در انتخابات پیش رو اظهار کرد: مشارکت حداکثری در انتخابات، تقویت همبستگی ملی، حفظ سرمایه اجتماعی خرداد ۹۲ و ارتقای آن، ارتقای جایگاه مجلس، تشکیل مجلسی همراه با دولت که خود را در توسعه کشور رقیب دولت ندارند بلکه رفیق دولت بداند از جمله سیاست ها و راهبردهای اصلاح طلبان برای انتخابات اسفند ماه است.

عارف اجماع اصلاح طلبان برای انتخابات اسفند ماه را مهمترین دستاورد این جریان دانست و گفت: امروز همه گروه های اصلاح طلب اجماع کامل را پذیرفته اند و شیرینی پیروزی در انتخابات ۹۲ را به عنوان یک گام تلقی می کنند که باید ما را به اجماع کلی ملزم سازد. ما در انتخابات ۹۲ نشان دادیم که ظرفیت بزرگی را در جبهه اصلاح طلبان داریم.

وی با تاکید بر افزایش نقش جوانان و زنان در عرصه سیاسی و مسائل کشور گفت: ضرورت اجماع کامل طی بحث هایی در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و گروه های دیگر به عنوان یک اصل مطرح شد و نتیجه آن تشکیل شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان بود. ما ظرفیت اصلاحات را در این شورا می دانیم.

رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان با بیان اینکه باید مراقبت کنیم تا وحدت و اجماع اصلاح طلبان حفظ شود گفت: باید همدلی و همزبانی با نهادهای حاکمیتی را حفظ کنیم. ما خود را یکی از جریان های اصلی داخل نظام می دانیم و نباید با نهادهای حاکمیتی فاصله داشته باشیم.

عارف با بیان اینکه مهمترین مسئله ما مشارکت حداکثری مردم و تشکیل یک مجلس کارآمد است گفت: برای نقش آفرینی بهتر کشور و دنیای اسلام نیاز به حضور حداکثری مردم داریم.

وی خاطرنشان کرد: قبل از اینکه به دنبال یک مجلس اصلاح طلب باشیم به دنبال یک مجلس کارآمد هستیم.

رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان ادامه داد: من باید به اصلاح طلبان عرض کنم که در طول ۸۰ روزی که از فعالیت شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان می گذرد همه تصمیمات به صورت اجماعی بوده و هیچ موردی که باعث اختلاف نظر اساسی شود در این شورا مشاهده نشده است. این مسئله نتیجه گذشت در نگاه جبهه ای است یعنی همه به نظرات جمعی تمکین کردند و همواره از تصمیمات شورا دفاع می کردند. باید این سرمایه را حفظ کنیم.

عارف با بیان اینکه ما بعد از انتخابات مجلس انتخابات ریاست جمهوری و شوراها را در پیش داریم گفت: ما از همه اصلاح طلبان که شورای سیاست گذاری را همراهی و حمایت کردند تشکر می کنم این مسئله و این شورا می تواند الگویی مطلوب برای جوانان باشد.

وی با اشاره به شعار شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان برای انتخابات مجلس تاکید کرد: شعار ما «امید، آرامش و رونق اقتصادی» است. این شعار با توجه به شرایط و ضرورت های کشور و براساس تجربه بیش از سه دهه مدیریت اصلاح طلبان طراحی و تنظیم شده است.

رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان ادامه داد: بنا بر این بود که تحت هر شرایطی ما با امید و آرامش انتخابات را برگزار کنیم و خواهش من از جوانان این است که با انگیزه بیشتر در انتخابات حضور پیدا کنند و نشان دهند که دغدغه اصلی ما پیشرفت کشور و نظام است.

عارف گفت: ما باید در این راه موانع را کنار بگذاریم و باید حضوری با انگیزه داشته باشیم حتی اگر در جاهایی با حرکت های غیر منطقی روبرو شویم نباید عصبانی شویم بلکه باید آرامش خود را حفظ کنیم چراکه حفظ آرامش شرط موفقیت ما و لازمه ارتقای جایگاه جریان اصلاحات است.

وی تصریح کرد: ما در شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان بنا نداریم در گزینش کاندیداها در حوزه های انتخابیه دخالتی داشته باشیم. محور انتخاب کاندیداها اعم از اصلاح طلبان و اعتدالیون و حامیان دولت حوزه های انتخابیه هستند و شورای اصلاح طلبان استان هم در این راستا نقشی نظارتی برعهده دارد و در موارد اختلاف می تواند برای داوری دخالت کند.

رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان با بیان اینکه شورای سیاست گذاری برای حفظ تشکیلات در خدمت استان ها خواهد بود خاطرنشان کرد: در ۵ هفته آینده ما وارد فعالیت های اجرایی می شویم و باید با انگیزه ای که دو سال پیش برای انتخابات ۹۲ داشتیم انتخابات آینده را نیز دنبال کنیم و به شعار اصلاح طلبان توجه داشته باشیم.

عارف با تاکید بر اینکه شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان شعار امید، آرامش و رونق اقتصادی را در شرایط مطلوب و صددرصدی خود انتخاب نکرده است گفت: ما امروز مجبوریم در زمینی که رقیب برای ما تعیین کرده بازی کنیم و با امید به اینکه می توانیم در این زمین پیروز شویم وارد عرصه شده ایم.

وی با ابراز امیدواری از اینکه امیدواریم شورای نگهبان یک تجدید نظر اساسی در مورد تعیین صلاحیت ها داشته باشد تاکید کرد: ما در خدمت شورای نگهبان هستیم و آمادگی کامل داریم که اطلاعات زیادی را در اختیار این شورا قرار دهیم و اگر ابهامی در مورد رد صلاحیت ها وجود دارد آنها را رفع کنیم.

رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان تصریح کرد: اصلاح طلبان به صندوق های رای تمکین می کنند چه اصلاح طلب نتیجه آن باشد و چه دیگر گروه های سیاسی. ما مصمم هستیم بتوانیم یک لیست کامل انتخاباتی را به مردم ارائه کنیم.

عارف با اشاره به برخی نقل قول ها در فضای رسانه ای گفت: امروز صحبت های رسانه ای سخنان افراد و شخصیت های حقیقی است و مواضع شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان نیست. با همکاری اصلاح طلبان و تجدید نظری که شورای نگهبان می تواند در مورد تعیین صلاحیت ها داشته باشد لیست کاملی را در اختیار مردم قرار دهیم.

وی با توصیه به جوانان اصلاح طلب مبنی بر اینکه انسجام و وحدت خود را حفظ کنند گفت: نباید کاری کنیم که باعث شکاف در اصلاحات شویم. امروز در برخی سایت ها و رسانه ها تلاش می شود در میان اصلاح طلبان اختلاف بیندازند البته این امر طبیعی است اما هرچه در مورد من می گویند قطعا جواب نخواهند گرفت زیرا مبنای حرکت ما اخلاق است.

رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان با بیان اینکه حفظ انسجام از پیروزی در انتخابات مهم تر است گفت: ما هزینه عدم انسجام را در دوره های گذشته دیده ایم و نمی خواهیم مجددا از یک سوراخ دو بار گزیده شویم.

عارف افزود: اگر نتوانیم از کاندیداهای اول خودمان در هر حوزه انتخابیه انتخاب کنیم باید از افراد دیگری که ظرفیت های مطلوبی دارند بهره ببریم. ما نباید نگاه تنگ داشته باشیم چراکه ظرفیت اصلاحات این است که بتواند افراد صالح را جذب کند.

وی با تاکید بر اینکه بحث تجدیدنظر در مسئله تعیین صلاحیت ها را از طریق شورای نگهبان و نهادهای ذی ربط پیگیری می کنیم گفت: رایزنی هایی را در سطوح مختلف با بزرگان آغاز کرده ایم من خوشبین هستم که شورای نگهبان یک تجدید نظر اساسی را دنبال کند و امیدواریم حوزه های انتخابیه وارد فاز معرفی کاندیداها شوند.

[ منبع این خبر سایت مهر می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال