سخنگوی شورای نگهبان: نهادهای مورد توافق صندوق الکترونیکی را تأیید نکردند/ طبق قانون استفاده از صندوق‌ الکترونیکی باید با تأیید شورای نگهبان باشد


سه نهادی که معاون سیاسی کشور عنوان کرده که صندوق‌های الکترونیکی را تأیید کرده‌اند این تأیید را نداشته‌اند و تنها یکی از آنها عنوان کرده که این صندوق‌ها در مواردی که فاقد طبقه‌بندی هستند و محرمانه نیستند قابل استفاده است،

عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: ۳ نهادی که گفته شده صندوق‌ الکترونیکی را تأیید کرده‌اند در ۲ مورد آن را رد و در یک مورد استفاده از آن را به جز در موارد غیرمحرمانه مجاز دانسته‌اند.

به گزارش فارس، نجات‌الله ابراهیمیان عضو حقوقدان شورای نگهبان، با اشاره به اظهارات روز گذشته (چهارشنبه) رئیس ستاد انتخابات کشور درباره انتخابات الکترونیکی، گفت: طبق قانون استفاد از صندوق الکترونیکی برای اخذ رأی در انتخابات باید با تأیید نظر شورای نگهبان باشد و نه با هماهنگی این شورا.

وی افزود: اکثریت اعضای شورای نگهبان عنوان کردند که استفاده از صندوق‌های الکترونیکی با وضعیت فعلی را برای انتخابات پیش‌رو تأیید نمی‌کنند، چراکه این صندوق‌ها از سوی نهادهایی که مورد توافق بوده تأیید نشده و اگر صندوق‌ها به تأیید شورای نگهبان نرسد استفاده از آنها در انتخابات میسر نیست.

عضو حقوقدان شورای نگهبان اظهار داشت: پیش از این مراحلی از فرایند انتخابات که قبلاً به صورت الکترونیکی انجام می‌شده همچون موضوع احراز هویت و امثال آن اساساً موضوع بحث نبوده و کماکان به همان ترتیب قبلی اجرا خواهد شد. آنچه موضوع مورد بررسی وزارت کشور و شورای نگهبان است صندوق‌های جدید الکترونیکی است که تنها برای اخذ رأی استفاده می‌شود.

ابراهیمیان خاطرنشان کرد: سه نهادی که معاون سیاسی کشور عنوان کرده که صندوق‌های الکترونیکی را تأیید کرده‌اند این تأیید را نداشته‌اند و تنها یکی از آنها عنوان کرده که این صندوق‌ها در مواردی که فاقد طبقه‌بندی هستند و محرمانه نیستند قابل استفاده است، در صورتی که انتخابات یک امر طبقه‌بندی شده و محرمانه است و دو نهاد دیگر نیز این صندوق‌ها را تأیید نکرد‌ه‌اند.

وی در پایان گفت: شرکت صنایع الکترونیک ایران، مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک و پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه امام حسین (ع) سه نهادی بودند که در مورد صندوق‌های الکترونیکی نظر خود را اعلام کرده‌اند اما چون نامه‌‌های مرتبط با این موضوع محرمانه است باید بررسی شود و در صورت صلاحدید متن نامه‌های این سه نهاد در خصوص صندوق‌های الکترونیکی منتشر خواهد شد.

[ منبع این خبر سایت عصر ایران می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال