یادداشت/ یک نمی دانم بزرگ اما خطرناک در فوتبال ایران


وب سایت رسمی برنامه نود- راستی فدراسیون فوتبال چیست؟کسی پاسخ این سوال را می داند؟ شاید تعجب کنید از این سوال؛ اما واقعا کسی می داند فدراسیون فوتبال چیست؟ نهاد بالا دستی آن کجاست؟ چه سازمانی یا حتی چه کسی باید بنشیند و حساب کتاب کند که آیا دو دو تای این نهاد چهار تا می شود یا نه؟

من حقوقدان نیستم! اما بعد سال ها کار در حوزه ورزش، وقتی به در و دیوار و کتاب و جزوه و اساس نامه و آیین نامه و هر چه شما بگویید نگاه می کنم نمی فهمم فدراسیون فوتبال ما چیست. در ماده یک اساسنامه مصوب سال 1390 و اساسنامه غیر مصوب همین امسال، آمده است: يك نهاد غیردولتي و دارای شخصیت حقوقي!

تا امروز و حتی تا همین حالا هیچ کدام از مسئولان فدراسیون و وزارت ورزش و جوانان برای این پرسش کلیدی پاسخی نداشته اند. از دکتر امیررضا خادم معاون امور حقوقی و پارلمانی وزارت خانه تا هوشنگ نصیرزاده رییس کمیته تدوین مقررات فدراسیون فوتبال که به اشتباه برخی ها او را کارشناس حقوقی و یا حقوق دان فوتبالی ها معرفی می کنند.

نصیرزاده در پاسخ به این سوال که "آیا فدراسیون مشمول قانون نهادهای عمومی غیر دولتی می شود؟" درگفتگو با برنامه همیشه با ورزش رادیو ورزش می گوید: "نه! اساسنامه مصوب سال 1386 که به تایید هیات دولت رسیده ، این فدراسیون را از زیرمجموعه نهادهای عمومی غیر دولتی خارج کرده است." او وقتی با این پرسش مواجه می شود که "پس فدراسیون فوتبال چیست؟" می گوید" من درباره این موضوع ورود نمی کنم و حرفی ندارم!"

جالب تر آن که نصیرزاده در گفتگو با خبرگزاری ایرنا وقتی می خواهد از عملکرد خودش در عدم انتشار پیش نویس اساسنامه دفاع کند می گوید: "فدراسیون فوتبال به عنوان یک نهاد غیر دولتی برای مجموعه فعالیت های خود تغییراتی در اساسنامه قبلی داده و آن را به شکل جدید تدوین کرده است." خادم هم در پاسخ به این پرسش می گوید: "نمی دانم!"

نصرالله سجادی معاون توسعه ی ورزش حرفه ای و قهرمانی وزارت ورزش هم می گوید: "این از مشکلات اساسنامه است. ما نهاد غیر دولتی نداریم. در واقع فدراسیون باید یک نهاد عمومی غیر دولتی باشد. عنوان شده که فدراسیون به ثبت رسیده، اما مستنداتی در این باره وجود ندارد. خودِ این اساسنامه چنین ایراداتی دارد، اما روی آنها دست گذاشته نشده که درست شود و روی مسائل دیگر دست گذاشته‌اند که اصلاح صورت بگیرد. زمانی که فدراسیون از دولت کمک می‌گیرد، نمی‌شود که غیر دولتی باشد." هرچند سجادی هم پاسخی قطعی ندارد که فدراسیون فوتبال کدام است. آشکار آن است که این نهاد متولی فوتبال نه می تواند پرواز کند و نه توقع دیگری را برآورده می کند.

میان این همه سردرگمی اما قانون چیز دیگری می گوید. ماده واحده مصوب سال 1366 برخی واحدهای سازمانی و مؤسسات وابسته به آنها را نهادهای عمومی غیر دولتی موضوع تبصره ماده 5 قانون محاسبات عمومی کشور معرفی می کند و فدراسیون های ورزشی آماتور هم از سال 1373 مشمول همین ماده واحده شده اند. این که دولت نهم چه تصویب کرده را هنوز نمی دانم و حتی نمی توان درک کرد با کدام استدلال این نهاد را مشمول هیچ قانونی نکرده. فدراسیونی که خیلی ها برای رسیدن به میزی و مقامی در آن سر و دست می شکنند. اما در همان متن اساسنامه آمده است این فدراسیون با مراعات شئون اسلامی و منافع ملی و رعایت قوانین ملی و بین المللی باید کار کند. قوانین ملی هم می گویند آقای فدراسیون فوتبال محترم! شما نهاد عمومی غیر دولتی هستید؛ پس تمکین بفرمایید!

به هر روی به نظر می آید دیگر بار اگر جناب وزیر در پی آن است که عدم نظارت بر فوتبال را به بهارستان نشینان شکایت نبرد، باید قبل از دلخور شدن و ترک مجمع بعدی فدراسیون این معمای بی جواب تا امروز را حل کند که فدراسیون فوتبال چیست؟ چه کسی باید بر آن نظارت کند؟ اگر دولتی نیست چرا دستش را از جیب بیت المال درنمی آورد و اگر دولتی است این چماق در تاریکی فیفا را چرا زمین نمی گذارد؟ راستی واقعا فدراسیون فوتبال چیست؟

 

یادداشت از حسین شریفی، کارشناس و مجری برنامه رادیویی همیشه با ورزش

[ منبع این خبر سایت 90 می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات