توسعه تجارت خارجی اردبیل نیازمند راهبرد عملیاتی است


سید حامد عاملی بعدازظهر پنج‌شنبه در حاشیه جلسه بررسی ضرورت‌های توسعه تجارت خارجی اردبیل به خبرنگار مهر گفت: استان اردبیل برخوردار از ۳۸۲ کیلومتر مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان است و دروازه‌ای به جهت ورود به آسیای میانه و قفقاز محسوب می‌شود.

وی افزود: این امتیاز در حالی است که این استان از وضعیت مناسبی در تجارت خارجی برخوردار نیست و متأسفانه عمده تجارت آن بر یک محصول خام صادراتی و یک بازار هدف صادراتی است.

به گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان به‌منظور گذر از این وضعیت لازم است نقشه راه جامعی برای توسعه تجارت خارجی استان تدوین شود و بر همین اساس طی ماه‌های گذشته مهم‌ترین اولویت‌های صادرات غیرنفتی استان مطالعه شده است.

عاملی تصریح کرد: در این مطالعات بازارهای دارای مزیت شناسایی شده و نسبت به بررسی وضعیت بازار این کشورها اقدام شده است و در مقابل کالاهای دارای مزیت هر بازار نیز حتی تا قیمت آن موردمطالعه قرار گرفته است.

وی این مطالعات را که تحت عنوان بازارها و زمینه‌های اولویت‌دار صادراتی استان اردبیل منتشر شده است یکی از راهنمایی‌های علمی و فنی برای توسعه بازار و محصول صادراتی دانست و خواستار توجه تجار به آن شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با اذعان به اینکه تجارت خارجی از اولویت‌های کشورهای پیشرفته و درحال‌توسعه محسوب می‌شود، متذکر شد: در وضعیتی که رقابت نفس‌گیر برای تصاحب بازار وجود دارد نباید از توسعه تجارت خارجی غفلت کرد.

به گفته عاملی ضروری است با برنامه‌ریزی دقیق، رفع بوروکراسی زاید و استفاده از اطلاعات پویا نسبت به توسعه تجارت خارجی استان اقدام کرد و این مهم نیازمند همکاری تمامی دستگاه‌های متولی است.

[ منبع این خبر سایت مهر می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال