http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

گزارش/بیشتر شدن شکاف بین وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال/رئیس فوتبال شب عید کیست؟


گزارش/بیشتر شدن شکاف بین وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال/رئیس فوتبال شب عید کیست؟

وب سایت رسمی برنامه نود-١٥ اسفند دوره چهارساله ریاست علی کفاشیان باثبات‌ترین رئیس تاریخ فدراسیون فوتبال ایران، به پایان می‌رسد و فوتبال ایران از همین روز با بحرانی دیگر روبه‌رو خواهد شد.

به گزارش وب سایت رسمی برنامه نود و به نقل از روزنامه شرق، در مجمع فدراسیون فوتبال که ٢٣ دی برگزار شد، اعضای مجمع تصمیم گرفتند انتخابات فدراسیون فوتبال با یکی، دو ماه تأخیر برگزار شود؛ اتفاقی که چهار سال پیش هم رخ داد. در سال ١٣٩٠ هم انتخابات فدراسیون فوتبال با تأخیر چندماهه برگزار شد و کفاشیان در همان چندماه به ریاست خود ادامه داد تا دوباره در انتخابات پیروز شد، اما این‌بار داستان کاملا متفاوت است. وزارت ورزش طبق مقررات خودش و اکثر فدراسیون‌ها بعد از اینکه دوره هر رئیس فدراسیون به پایان می‌رسد تا قبل از شروع انتخابات، برای آن فدراسیون سرپرست مشخص می‌کند. معمولا سرپرست هم فردی به غیر از رئیس وقت فدراسیون است؛ مثل همان روندی که در فدراسیون بسکتبال طی شد. محمود مشحون چند ماهی کنار رفت، فدراسیون با سرپرست اداره شد و دوباره مشحون در انتخابات شرکت کرد و رأی آورد. البته این تعیین سرپرست‌ها معمولا به فدراسیون‌ها لطمه وارد کرده است.

از همان روزی که مشخص شد انتخابات فدراسیون فوتبال به جای اسفندماه ٩٤، اردیبهشت‌ماه ٩٥ برگزار می‌شود، زمزمه‌هایی مبنی بر انتخاب سرپرست برای فدراسیون فوتبال در آن دو ماه به گوش رسید. در طرف مقابل، فدراسیون‌نشین‌ها هم قویا با این موضوع مخالفت کردند. دراین‌میان موضع‌گیری صریح نصرالله سجادی، معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش، این اختلاف را علنی کرد. سجادی تأکید کرد بهتر است فدراسیون فوتبال پس از ١٥ اسفند با سرپرستی به غیر از علی کفاشیان اداره شود. او دراین‌باره سه‌شنبه شب، به رادیو ورزش گفت: «این مسئله معلوم نشده و باید به دستورالعمل‌ها یا تفسیرها برگردیم. به نظرم فدراسیون‌های دیگر وقتی زمان ریاست‌شان تمام می‌شود، با سرپرست اداره می‌شوند. با توجه به اینکه از زمان پایان ریاست فدراسیون فوتبال تا برگزاری انتخابات، وقفه دوماهه وجود دارد، بهتر است با سرپرست اداره شود تا شبهه‌ای وجود نداشته باشد».

سجادی همچنین بیان کرد این سرپرست را باید وزارت ورزش تعیین کند. این در حالی است که فدراسیون نظری کاملا مخالف نظر سجادی دارد. فدراسیون فوتبال تأکید دارد این فدراسیون نهادی غیردولتی است و اساسنامه خاص خودش را دارد و از مقررات وزارت ورزش دنباله‌روی نمی‌کند و اگر وزارت ورزش برای فدراسیون فوتبال سرپرست انتخاب کند، مصداق دخالت دولت در امور فوتبال خواهد بود و با برخورد شدید فیفا روبه‌رو خواهد شد.

معاون وزیر ورزش درباره مستقل‌بودن فدراسیون فوتبال از قوانین فعلی وزارت ورزش هم، گفت: «این یکی از مشکلات اساسنامه است. ما نهاد غیردولتی نداریم. درواقع فدراسیون باید یک نهاد عمومی غیردولتی باشد. گفته شده فدراسیون به ثبت رسیده، اما مستنداتی دراین‌باره وجود ندارد. خودِ این اساسنامه چنین ایراداتی دارد اما روی آنها دست گذاشته نشده که درست شود و روی مسائل دیگر دست گذاشته‌اند که اصلاح صورت گیرد. زمانی که فدراسیون از دولت کمک می‌گیرد، نمی‌شود غیردولتی باشد».

این در حالی است که اکثر کارشناسان حقوقی فوتبال معتقدند وزارت ورزش نمی‌تواند برای فدراسیون فوتبال سرپرست تعیین کند. مدیران فدراسیون فوتبال بیان می‌کنند طبق اساسنامه فدراسیون، عنوانی به نام سرپرست در فدراسیون فوتبال نداریم و اگر قرار باشد سرپرستی تعیین شود، این از اختیارات هیأت‌رئیسه فدراسیون فوتبال است نه وزارت ورزش.

احمدرضا براتی، کارشناس حقوقی فوتبال کشورمان، دراین‌باره به ایلنا گفت: «درواقع چیزی به عنوان سرپرست در فدراسیون فوتبال نداریم که فدراسیون یا وزارت بخواهد کسی را برای این سمت انتخاب کنند. رئیس و سایر اعضای هیأت‌رئیسه توسط مجمع انتخاب می‌شوند و کسی به غیر از مجمع نمی‌تواند در فدراسیون فردی را عزل و نصب کند. مجمع فدراسیون در آخرین نشست خود تصویب کرده است انتخابات در اردیبهشت‌ماه سال آینده برگزار شود. وقتی مجمع به هیأت‌رئیسه اعلام کرده است انتخابات سال بعد برگزار شود و این اختیار را به هیأت‌رئیسه داده که با سنجیدن شرایط، تاریخ جدید را اعلام کند، یعنی خودبه‌خود مهلت مدیریت آنها را تمدید کرده است».

در سوی دیگر، برخی از منتقدان فدراسیون فوتبال این نظر را قبول ندارند و می‌گویند در مجمع ٢٣ دی فقط درباره تعویق انتخابات صحبت شده و درباره سرپرستی و اداره فدراسیون از ١٥ دی به بعد هیچ‌گونه رأی‌گیری نشده است و به‌همین‌دلیل، علی کفاشیان نمی‌تواند پس از ١٥ دی رئیس فدراسیون فوتبال باشد.

مطمئنا این کشمکش تا همان ١٥ دی ادامه خواهد داشت. اگر وزارت بر مواضعش پافشاری کند، احتمال واکنش نشان‌دادن فیفا وجود دارد و شاید همین اهرمی در دست کفاشیان و دوستانش باشد که ریاست رئیس خنده‌روی فوتبال ایران تا چند هفته پس از دوره چهارساله‌اش ادامه یابد.

منبع: 90
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
استخدام بازاریاب بخش فروش درشرکت لوازم طبی ایران در۱۲استان
10 ماده طبیعی برای رفع تیرگی ناحیه تناسلی
انتظار فرهنگیان از وزیر جدید آموزش و پرورش
آغاز دور جدید مبارزه با قاچاق لوازم خانگی
دانلود آهنگ جدید معین راهبر غصه نخور
لیست نهایی 30 بازیکن کاندید شده برای کسب توپ طلای فیفا 2016
ارزش زباله‌های غذایی 60 درصد صادرات نفت
ضد بدافزار بومی پادویش گواهی ارزیابی امنیت گرفت
دانلود آهنگ جدید امیر بابایی مرز
استخدام کادر مالی و حسابداری در شرکت معتبر مبناتلکام
موفقیت رسانه ملی درجشنواره بین المللی طبیعت بلژیک
کارت هوشمند ملی المثنی ندارد
دانلود آهنگ جدید مسعود سیلانی باید از تو میگذشتم
کلیپ فیلم حکم سنگسار و استغفار کردن از داکتر ذاکر نایک
طرز تهیه بادمجان با سس پستو
عکس خاطره‌انگیز کارمندان مایکروسافت در سال 1978
چرا GPS حول کاخ کرملین درست کار نمی‌کند؟!
دلیل عجیب مرگ دانشجوی دانشگاه ارومیه
دانلود آهنگ جدید شاروم نگاه کن
تصادف زن ۴۰ ساله و تجمع مردم منطقه ۲۲ بهمن ساری
تبلیغات