http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

درسی که مربی ایران به عربستانی‌ها داد/فوتبال برای نزدیکی ملت‎هاست

درسی که مربی ایران به عربستانی‌ها داد/فوتبال برای نزدیکی ملت‎هاست

به گزارش خبرنگار مهر، تیم فوتبال امید ایران روز جمعه در مرحله یک چهارم نهایی رقابتهای فوتبال قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا با ژاپن دیدار می کند. خبرنگاران ژاپنی بعد از نشست خبری بازی کشورشان با ایران در مرکز رسانه‌ای ورزشگاه السد به گفتگو با خاکپور پرداختند و از واژه جنگ برای بازی ایران و ژاپن استفاده کردند.

سرمربی تیم امید در پاسخ به این واژه گفت: فوتبال نه تنها جنگ نیست بلکه بهترین وسیله برای نزدیکی ملت هاست. بدون شک فوتبال در مدت زمان ۹۰ دقیقه می تواند کاری را انجام دهد که سیاستمداران و دیپلمات‌ها باید سال‌ها برای آن تلاش کنند و وقت بگذارند. فوتبال ورزشی است برای لذت بردن و امیدواریم که در بازی جمعه این اتفاق بیفتد.

صحبت های محمد خاکپور با استقبال خبرنگاران ژاپنی مواجه شد و در واکنش به پاسخ سرمربی تیم امید ایران کف مرتب زدند.

در یکی - دو هفته قبل مقامات عربستانی تلاش کردند تا دیگر کشورهای منطقه را با خود همراه کنند تا از حضور در ایران برای برگزاری مسابقات لیگ قهرمانان آسیا سر باز زنند. آنها حتی پا را از این هم فراتر گذاشته و گفته اند برای رقابتهای انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸  هم به ایران نخواهند آمد.

عربستانی‌ها درحالی به این جنجال‌سازی‌های گسترده دست می‌زنند که مقامات ایران همسو با دیگر کشورهای جهان حمله به سفارت عربستان در ایران را کار ناپسندی توصیف کردند اما گویا این موضوع فرصتی است برای عربستان تا به دیگر اهداف و مقاصد خود در خصوص منزوی کردن ایران دست پیدا کند.

محمد خاکپور از ورزش به عنوان وسیله‌ای یاد کرده که می‌تواند مردم سراسر جهان را به هم نزدیک کند چیزی که نمونه‌های پیش از این را در بازی فوتبال ایران - آمریکا در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه دیده‌ایم و همواره ورزش امری جدای از مسائل سیاسی بوده است.

دولتمردان بسیاری از کشورهای جهان همواره تلاش کرده‌اند از ورزش به عنوان ابزاری برای تلطیف مناقشات استفاده کنند و در مواردی که مشکل دیپلماتیک پیش آمده با برگزاری دیدارهای دوستانه، موضوع را التیام بخشیده اند. اما عربستانی‌ها و به تبع آنها اماراتی‌ها عکس این سیاست را اتخاذ کرده‌اند و موضوعی را که می توانستند با خویشتنداری مدیریت کنند را ابعاد گسترده‌تری بخشیده‌اند.

به هر حال باید سرمربی تیم امید را تحسین کرد که تلنگر بجایی به همه آن کسانی زد که می‌خواهند پای سیاست را به ورزش باز کنند. یکی از مقامات فیفا هم در همان روزها که عربستان بر طبل جنگ ورزشی می‌کوبید در گفتگو با رویترز اظهار کرد که ورزش از مسائل سیاسی جداست.

حمیدرضا آصفی که باید وی را شخصیتی سیاسی - ورزشی بنامیم در مورد کارشکنی عربستانی ها اظهارات خوبی را مطرح کرده بود: «عربستانی‌ها خودشان هم می‌دانند که ایران کاملا امن است، اتفاقا آنجا که امن نیست خود عربستان است که نمی‌تواند ماجرای منا و فرودگاهش و حتی رفتار با مردم خودش را هم مدیریت کند و این اتفاق‌ها در آن کشور رخ می‌دهد. قطعا این موضوع را آنها از قبل برنامه‌ریزی کرده بودند و ماجرای سفارت را بهانه کرده‌اند.

برخی باشگاه‌های کشورهای عربی تقریبا ۱۲ ساعت قبل از این ماجرا اعلام کرده بودند که به ایران نمی‌آیند، حتی سفارت خود را هم تخلیه کرده بودند. ما سال‌ها با آمریکا قطع رابطه بودیم و هنوز هم هستیم اما تیم‌های آنها به ایران می‌آمدند و مسابقه می‌دادند و می‌رفتند.

آمریکایی‌ها دشمن این انقلاب بودند ولی هرگز به ایران اتهام نا امنی نزدند چون می‌دانستند این اتهام بی‌اساس است. عربستانی‌ها برای فرار از پاسخگویی به جوامع بین‌المللی این پروسه را برنامه ریزی کرده بودند وگرنه ایرانی‌ها معروف هستند به میهمان نوازی. ۴۴۴ روز لانه جاسوسی اشغال بود، در این مدت خون از دماغ آمریکایی‌های آن سفارت نریخت.»

منبع: مهر
تبلیغات

http://www.webiruni.ir/uploads/sujpqbk9fhkwl90d6g26bb45u2cu50jn.jpg

http://www.webiruni.ir/uploads/qk53boo8lx96sfes7wspanpa8j40j5x8.jpg

آخرین مطالب
مردی که بعد از دیدن چهره بدون آرایش همسرش، طلاقش داد + عکس زن با آرایش و بدون آرایش
خودروهای لوکس قاچاق در دو راهی صادر شدن و امحاء
برنامه جدید افزایش بارش‌های پائیزی
برانکو: پرسپولیسی‌ها از یک امتیاز ناراحت نیستند
مزایا و معایب کار کردن در یک شرکت بزرگ
استخدام کارشناس فروش حضوری در شرکت پویا پرداز قرن
آیا دولت یازدهم انضباط مالی را رعایت کرده است؟ +نمودار
حرف های هرمز سیرتی از GEM برگشته
جان کری: حوثی‌های موشک‌هایشان را کنار بگذارند
بازار خودرو نباید در اختیار آمریکایی‌ها قرار گیرد
یکتا ناصر باردار شد + عکس وی در دوران بارداری
انتقاد وزیر بهداشت از سرداران "حرم"، "عَلم" و "قلم"
استخدام MDF کار ماهر جهت نصب پارتیشن اداری
اینجا قبرستان کودکان در تهران است +تصاویر
حضور یک بازیگر زن فیلم های مستهجن در ایران؟! + عکس
قاضی آرژانتینی خواستار دستگیری ولایتی در عراق شد
صادرات غیرنفتی بوی نفت می‌دهد +جدول
تمامی بسته های بازی Star Wars Battlefront را در ماه نوامبر رایگان بازی کنید
آمار جدید از قدرت نظامی ارتش ایران و جایگاه جهانی آن+تصاویر
استخدام کارشناس فروش در شرکت مهندسی باربد