فرود سرطلایی


مرور زندگی همایون بهزادی در روزی که از دنیا خداحافظی کرد

او از همین چند دقیقه و ساعت قبل، از همین امروز دوم بهمن 1394 فقط در یاد ها زنده است.با گل هایش و البته جملاتی که میهن پرستی و عشق به خاک ایران از آنها می بارد :« به عنوان یک ایرانی افتخار می‌کنم که عاشق ذره‌ذره خاک وطنمان هستیم. خدا را شاکرم که تا روزی که زنده بودیم توانستیم از تمامیت ارضی کشور حراست کنیم.»

عصرایران ؛ مهدی شادمانی - پسرک نمی خواست برای روز دوم هم دیر به تمرین برسد. او ساعت آخر مدرسه رارها کردو به تمرین آمد.زود رسیدن به زمین تمرین ،همان و عصبانیت سرمربی همان. هنوز سیلی و حرف های عباس اکرامی را هم دوره ای هایش به خاطر دارند:« چه کسی به تو گفت مدرسهات را رها کنی؟!» دکتر اکرامی که آموزگار ،روزنامه نگار و مربی بود یک شعار برای شاهین داشت:« اول اخلاق، دوم درس، سوم ورزش» او این شعار را زمان جذب بازیکنان هم رعایت می کرد. پسرک 17 ساله شاهینی آن روزها اینقدر تحت تاثیر ، آموزش های عباس اکرامی قرار داشت که یک سال بعد دعوت به تیم ملی را رد کرد تا به امتحانات پایان ترم برسد. این اتفاق 3 سال حضورش در تیم ملی را به تاخیر انداخت.او با تیم ملی به مسابقات مقدماتی جام ملت های آسیا نرفت اما سال بعد در دانشگاه پذیرفته شد و چندسال بعد مدرک کارشناسی ادبیاتش را از دانشگاه تهران گرفت. او همراه شاهینی ها به پرسپولیس آمد و البته در سال های پایانی بازی گری اش برای پرسپولیس بازی های درخشانی کرد.او در کنار صفرایرانپاک و حسین کلانی مثلث وحشتناک قرمزها را تشکیل می داد. مهاجم طلایی فوتبال ایران ؛ همایون بهزادی.

****

رونالدو با پرش های بلند و هدهایش همه را بهت زده می کند. اوهرچند وقت یک بار نزدیک به یک متر می پرد و گل می زند . دوربین های HDو FULLHD و 4K صحنه پرش اش را ثبت و در برنامه های مختلف پخش می کنند . 15 تیر 1343 اما از این خبرها نبود. نه فوتبال ها رازنده پخش می کردند، نه تصاویررنگی بود و نه حتی دوربین های درست و درمانی در ورزشگاه ها بود که صحنه های عجیب و غریب را ثبت کند.برای همین وقتی همایون بهزادی به آسمان پرید تاتوپ را وارد دروازه هند کند فقط یک دوربین درب و داغان تصویرش را ثبت کرد. البته آن روزها کسی به فکر ثبت رکورد نبود. هرکسی می خواست پروازهای بهزادی را ببیند یکی دیگر از بازی های پرسپولیس را به امجدیه می رفت .به شهادت هم بازیانش همایون بهزادی عالی می پرید ، چند دهم ثانیه ای را در آسمان بود و توپ را با سرگل می کرد. پرش های خیره کننده و گل های مثال زدنی او را طلایی کرد. همایون اولین سرطلایی فوتبال ایران.

****

انگار به دلش الهام شده بود که اتفاقی بزرگ در راه است.برای همین وقتی دقیقه 50 بازی توپ را به تور چسباند ،داخل دروازه حریف رفت ،توپ را برداشت و آورد وسط زمین کاشت. حسین کلانی دقیقه 32 گل اول را زده بود، ایرج سلیمانی دقیقه 45 بازی را دو بر صفر کرده و گل سوم را هم همایون بهزادی زد. وقتی که او توپ را وسط زمین می کاشت هیچ کس حتی خوش بین ترین هواداران قرمزهم باورش نمی شد که بازی باز هم گل داشته باشد. آن روزها نزدیک به 6ماهی می شد که آلن راجرز به مرخصی رفته و تیم در اختیار بهزادی بود. 6 دقیقه بعد سلیمانی گل دوم خودش و گل چهارم پرسپولیس را زد و همایون بهزادی هم گل پنجم و ششم را وارد دروازه ناصرحجازی کرد. او بعد از هر گلی که می زد توپ را برمی داشت و وسط زمین می آورد. گل ششم دقیقه نود زده شد و چه بسا بازی اگر ادامه پیدا می کرد همایون بهزادی باز هم می خواست گل بزند. رکورد اولین هت تریک دربی به بهزادی تعلق دارد و بازیکن تیم رقیب باید خیلی خوشحال باشند که اولین گل همایون بهزادی در 32 سالگی زده شد .

****

داستان کری خواندن هواداران با فوتبالیست ها فرق می کرد. شاید به خاطر سوادشان بود. نسل دهه پنجاه پرسپولیس اهل کری خواندن نبودند. برای همین بود که ناصرحجازی بعد از مرحوم شدن صفر ایرانپاک حسابی از اخلاق و رفتارش تعریف کرد:« با اینکه 3 گل به من زده بود اما هیچ وقت این را به رویم نمی اورد...» همایون بهزادی هم همینطور بود. او بعداز حسین کلانی دومین مهاجمی است که 4 گل در دربی زد. اصلا عدد«4» با زندگی او عجین است . او در 32 سالگی دربازی رفت و برگشت سال 52 ، 4گلش را به استقلال زد همان طور که در اولین حضور در تیم ملی 4 گل در مسابقات مقدماتی المپیک 1964 زده بود. همایون بهزادی در دوران اوجش به عنوان یکی از 4مهاجم سرزن دنیا هم انتخاب شد. اما تحصیلات دانشگاهی و اخلاقش مانع می شد که دست هایش را بالا بیاورد و عدد 4 یا 6 را نشان بدهد.

***

بهزادی همانقدر که از جلف بودن فرار می کرد پای عقیده اش هم می ایستاد. او در 23 سالگی خیلی زود ستاره تیم ملی شد و با 4گلش تیم ملی را به مسابقات المپیک 1964 توکیو رساند. در مسابقات مقدماتي المپيك 1964 توكيو، مثلث رويايي خط حمله تيم ملي شامل همايون بهزدادي، حميد شيرزادگان و مرحوم دهداري به تاراج حريفان پرداخت. ايران با قدرت‌نمايي مثلث هنرمند شاهين به المپيك صعود كرد اما بازيكنان تيم شاهين به خاطر روابط حاكم در فوتبال ايران و اعتقاد به ناديده گرفته شدن حقوق شاهيني‌ها، از حضور در مسابقات تداركاتي قبل از المپيك توكيو سرباز زدند و به همين دليل از حضور در مسابقات فوتبال المپيك 1964 توكيو محروم شدند. بازيكنان شاهيني تيم ملي يك سال محروم بودند اما در سال 1344 با وساطت مرحوم غلامرضا تختي حاضر شدند به تيم ملي بازگردند.در 26 سالگی دومین یاغی گری بهزادی علیه حکومت خودنمایی کرد و تیم شاهین که شامل او و ستاره های دیگر فوتبال ایران بود منحل شد. همایون بهزادی به پرسپولیس آمد و این رویه را در تیم قرمزپوش هم حفظ کرد.او که 36 سالگی در پایان دوران فوتبالی اش مربی پرسپولیس شده بود پس از باخت ۳-۱ در دربی ادعا کرد که بازیکنان تاج، پیش از بازی مواد مخدر مصرف کرده‌اند. بنابر صحبت های سایر بازیکنان آن دوره ، این ادعا احتمالا صحت داشت و مسئولان ورزش ایران از جمله کامبیز آتابای، رئیس فدراسیون فوتبال ایران و علی عبده، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس او را به سکوت وادار کردند. این کار برای برای منفعت ملی و جلوگیری از ضربه خوردن تیم ملی فوتبال ایران در بازی‌های مقدماتی المپیک ۱۹۷۶ مونترال انجام شد، چرا که در صورت اثبات این ادعا بازیکنان تاج محروم می‌شدند و نمی‌توانستند برای ایران بازی کنند. پس از این ماجرا و در پی اختلاف با عبده بهزادی از مربیگری پرسپولیس کنار گذاشته شد .

***

«هر کاری که می‌کنید از این کشورهای عربی نبازید. یک گل که از این تیم‌ها می‌خوریم تمام تن‌مان می‌لرزد»او در مراسم تقدیر از چهره های ماندگار پرسپولیس وسط جوان ها حرف می زد و آنها مقهور کلامش بودند. او اسم پرسپولیس را:«پارس پولیس» گفت و و بعد جمله ماندگارش را.او در روزهایی که فوتبال را درست یا غلط زمین جنگ نمی دانند. هم زمین فوتبال را جای جنگ می دانست و هم تور دروازه را تمامیت ارضی. سرطلایی جملات جادویی اش را همان روز درذهن فوتبالیست ها و روزنامه نگارهای جشن کاشت و حالااز همین چند دقیقه  و ساعت قبل، از همین امروز دوم بهمن 1394 فقط در یاد ها زنده است.با گل هایش و البته جملاتی که میهن پرستی و عشق به خاک ایران از آنها می بارد  :« به عنوان یک ایرانی افتخار می‌کنم که عاشق ذره‌ذره خاک وطنمان هستیم. خدا را شاکرم که تا روزی که زنده بودیم توانستیم از تمامیت ارضی کشور حراست کنیم.»

[ منبع این خبر سایت عصر ایران می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال