نگاهی به زندگینامه همایون بهزادی/ از شاهین تا هت تریک در دربی معروف


وب سایت رسمی برنامه نود- همایون بهزادی ۱۴ دی ۱۳۲۰در خرم‌آباد به دنیا آمد.

به گزارش وب سایت رسمی برنامه نود، وی بازیکن و مربی فوتبال بازنشسته فوتبال ایران بود که پیشتر در تیم ملی فوتبال ایران بازی می‌کرد و بیشتر دوران باشگاهی‌اش را هم در پرسپولیس گذراند. بهزادی دارای مدرک کارشناسی ادبیات فارسی هم بود.خانواده بهزادی تهرانی هستند و او به واسطه شغل نظامی پدرش در سفر بود و چندی بعد همراه خانواده به تهران نقل مکان کرد.

همایون بهزادی، خیلی زود با توپ مانوس شد و تنها 12 سال داشت که در تیم‌های زیرگروه شاهین عضو شد. تیم‌های کودک شاهین، کولاک، سیمرغ و بالاخره بزرگسالان شاهین، مسیر ترقی او بود. بهزادی از همان اول کارش در زمین فوتبال، ستاره بود.

همایون در سال 1337 توانست به تیم بزرگسالان باشگاه شاهین برسد. تیمی سفت و سخت که دکتر عباس اکرامی، سرمربی وقت تیم شاهین هم بنیانگذارش بود و هم اعتقاد بسیار به اخلاق و درس خواندن و جوانمردی در فوتبال داشت. به همین خاطر وقتی یک بار همایون بهزادی، از سر کلاس و مدرسه گذشته بود و به تمرین شاهین رفت، از اکرامی سیلی خورد. ماجرایی که مرحوم بهزادی، تا همیشه با افتخار از آن یاد می کرد. آن زمان اکرامی به بهزادی یادآور شد که در مکتب فوتبال شاهین، اخلاق و علم بر فوتبال برتری دارند.

در سال 1338، همایون 18 ساله برای تیم ملی فوتبال انتخاب شد تا به هندوستان برود و در مسابقات فوتبال مقدماتی جام ملت‌های آسیا حضور پیدا کند.

مادر همایون که می‌دید فرزندش با امتحانات تحصیلی مواجه شده‌، همایون را از خیر سفر به هندوستان منصرف کرد. همین ممانعت، اولین حضور بهزادی را در تیم ملی سه سال به تاخیر انداخت.

جالب اینجا بود که تیم ملی از سال 1338 تا 1341 بازی نداشت و به همین دلیل حضور همایون در تیم ملی تا سال 41 به عقب افتاد. در خرداد سال 1341، سرطلایی فوتبال در جریان دیدار دوستانه تیم‌های ملی ایران و عراق، در حالی که 20 سال و 5 ماه سن داشت پیراهن تیم ملی فوتبال را بعد از 3 سال پوشید و تا سال 1351 پیراهن تیم ملی را در اختیار داشت و در همان سال بود که در عین ناباوری از فوتبال ملی خداحافظی کرد.

اما بهزادی زمانی چهره شد و حسابی مورد توجه قرار گرفت که در مسابقات مقدماتی المپیک 1964 توکیو، مثلث رویایی خط حمله تیم ملی شامل همایون بهزدادی، حمید شیرزادگان و مرحوم دهداری حسابی معروف شدند. ایران با قدرت‌نمایی مثلث هنرمند شاهین به المپیک صعود کرد.

در هر حال نظام شاهنشاهی به دلیل جایگاه خوبی که شاهینی ها داشتند و محبوبیت مردمی، همیشه نسبت به شاهین کارشکنی هایی انجام می داد. مثلا در همان سال بسیاری از بازیکنان شاهین در تیم ملی خط خوردند و بهزادی و چند تن دیگر در اعتراض به این تصمیم و اعتقاد به نادیده گرفته شدن حقوق شاهینی‌ها، از حضور در مسابقات تدارکاتی قبل از المپیک توکیو سرباز زدند و به همین دلیل از حضور در مسابقات فوتبال المپیک 1964 توکیو محروم شدند. فدراسیون وقت هم کوتاه نیامد و همه شاهینی ها را خط زد.

بازیکنان شاهینی تیم ملی یک سال محروم بودند اما در سال 1344 با وساطت مرحوم غلامرضا تختی حاضر شدند به تیم ملی بازگردند. همایون بهزادی به تیم ملی برگشت و در مسابقات فوتبال جام عمران منطقه‌ای - سنتو- یکی از بهترین بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران شد.

در سال 1345 تیم ملی ایران، نایب قهرمان بازی‌های آسیایی 1966 بانکوک شد و همایون بهزادی در 25 سالگی برای اولین بار حضور در یک فینال مهم آسیایی را تجربه کرد. یک سال بعد تیم شاهین به دلیل مخالفتهایی که با حکومت شاه داشت و اختلاف ها با مسئولان سازمان ورزش وقت و فدراسیون فوتبال وقت منحل شد و بازیکنان شاهین در تیم های دیگر پخش شدند.

همایون بهزادی می‌خواست به عقاب یا پاس برود، اما تشکیل تیم پرسپولیس که شالکه اصلی اش از بازیکنان شاهین بود، باعث شد تا بهزادی به پرسپولیس برود. همایون بهزادی برای اولین بار در روز 16 فروردین سال 1347 در حالی که 26 سال و سه ماه داشت پیراهن پرسپولیس را در بازی دوستانه مقابل تاج بر تن کرد. یک ماه بعد، بهترین روزهای همایون بهزادی در فوتبال بود. با درخشش فوق‌العاده و 4 گلی که او در 4 بازی زد تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات چهارمین دوره جام ملت‌های آسیا که به میزبانی ایران برگزار می‌شد هر چهار حریف خود را شکست داد و قهرمان شد اما همایون بهزادی به شدت مصدوم شد.

در پرسپولیس سال 47، دوران نقاهت بعد از مصدومیت را سپری کرد اما در سال 48 وقتی پرسپولیسی‌ها دسته‌جمعی به پیکان پیوستند، یک بار دیگر قدرت‌نمایی کرد و یک سال بسیار خوب را در این تیم گذراند. سالی که با قهرمانی در مسابقات تهران و جام بین‌المللی دوستی توام بود. با نظر و خواست او، بازیکنانی که به پیکان رفته بودند به پرسپولیس برگشتند. در شهریور سال 49 که این اتفاق رخ داد، همایون که 28 سال و 8 ماه داشت تبدیل به همه کاره تیم شد. در واقع بعد از علی عبده که رئیس باشگاه بود، او دومین فرد قدرتمند در پرسپولیس بود. در واقع همایون بهزادی سرمربی بازیکن یا به قول امروزی ها مربی بازیکن پرسپولیس بود اما عبده می خواست برای پرسپولیس سرمربی خارجی بیاورد. به همین دلیل آلن راجرز انگلیسی، سرمربی پیکان در سال 50 سرمربی پرسپولیس شد. هر چند که می گفتند بهزادی دوست داشته خودش سرمربی بماند اما همیشه بهزادی می گفت که خودش به عبده پیشنهاد داده تا راجرز سرمربی پرسپولیس شود. با حور راجرز پرسپولیس در سال‌های 50 و 52 قهرمان لیگ کشوری شد.

راجرز در مقطعی با پرسپولیس به مشکل خورد و این تیم را ترک کرد و تا بازگشتش این بهزادی بود که دوباره مربی بازیکن پرسپولیس شد. او در حالیکه تیم را در شهریور 52 برای بازی حساس مقابل تاج آماده می کرد که راجرز پس از روزهای طولانی غیبت به پرسپولیس برگشت. در آن بازی رویایی برای پرسپولیس که 16 شهریور سال 52 بود، در دوره اول لیگ تخت جمشید ، تاج شش بر صفر شکست خورد که همایون بهزادی سه گل از شش گل را به ثمر رساند و هت تریک کرد. تازه بهزادی در آن بازی مصدوم بود و البته با 31 سال و هشت ماه بازیکن زیاد جوانی به حساب نمی آمد.

بعد از کناره‌گیری راجرز از سرمربیگری پرسپولیس، همایون بهزادی در زمستان 53 سرمربی پرسپولیس شد. او رویه جوانگرایی را پیش گرفت و به جای کلانی، کاشانی، طاووسی، بیوک وطنخواه و... در ترکیب پرسپولیس از وجود محمدرضا زادمهر، محمد دادگان، بیژن ذوالفقارنسب استفاده کرد.

در هر حال پرسپولیس در اردیبهشت سال 54 به تاج 3- یک باخت اما بهزادی پس از پایان بازی ادعا کرد که تاجی ها در این بازی دوپینگ کرده اند.او دلیل اینکه به دوپینگ بازیکنان تاج رسیدگی نمی شد را روابط خوب فدراسیون وقت با تیم تاج دانست.  در هرحال پس از پایان بازی از سرمربیگری پرسپولیس استعفا داد و البته استعفایش پذیرفته شد و بیوک وطنخواه به جایش نشست. پرسپولیس در پایان جام تخت جمشید در سال 1354 با وطنخواه به قهرمانی رسید. در آبان 54 در جریان دیدار تیم‌های پرسپولیس و نفتیانیک باکو، در حالی که 33 سال و 10 ماه داشت برای همیشه از فوتبال خداحافظی کرد تا جایش را به جوانها بدهد و البته بهزادی در جشن قهرمانی حضور نداشت. پس از آن بهزادی مربی تیم جوانان باشگاه جوانان شهباز شد و کلا کار در رده های پایه را جدی گرفت. همایون بهزادی تا سال 57 در تیم‌های پایه باشگاه شاهین فعالیت کرد و فعالیت مجدد در فوتبال را از سال‌‌های ابتدایی دهه 70 با حضور در مدارس فوتبال از سر گرفت و بعدها عضو و رئیس کمیته پیشکسوتان فدراسیون فوتبال و البته عضو کمیته پیشکسوتان باشگاه پرسپولیس هم شد.

روحش شاد و یادش گرامی باد.

 

 

 

[ منبع این خبر سایت 90 می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال