موقوفات و اماکنی که مشمول مالیات نمی شوند


به گزارش خبرنگار مهر، برخی از خیرین مال و اموال خود را با نیت های مختلفی وقف می کنند که متاسفانه به دلیل عدم آشنایی با قوانین هم خود و هم ورثه درگیر امور مالیاتی اموال وقفی می شوند در حالی که قانون معافیت هایی را برای اموال وقفی دیده است.

چه اموال وقفی مشمول مالیات نمی شوند؟

بند۳ ماده ۲ قانون مالیات های مستقیم مصوب۱۳۶۶ آمده است: این اشخاص مشمول پرداخت مالیاتهای موضوع این قانون نمی باشند: موقوفات عام که در آمد آنها طبق موازین شرعی به مصرف اموری از قبیل تبلیغات اسلامی، تحقیقات فرهنگی، علمی، دینی، فنی تحقیقاتی، اختراعات، اکتشافات، تعلیم و تربیت، بهداشت، بنا و تعمیر و نگهداری مساجد، مصلی ها و مدارس علوم اسلامی، مراسم تعزیه و اطعام، تعمیر آثار باستانی، امور عمرانی و آبادانی، هزینه یا وام تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان، کمک به مستضعفین و آسیب دیدگان حوادث ناشی از سیل، زلزله ، آتش سوزی، جنگ و حوادث غیرمترقبه دیگر می رسد و نذورات بقاع متبرکه مشروط بر اینکه در آمد و هزینه مزبور مورد گواهی سازمان حج و اوقاف و امور خیریه باشد.

کدام اماکن از پرداخت مالیات معاف هستند؟

در ماده۱۳۹ اصلاحی قانون مالیاتهای مستقیم مصوب۱۳۸۰ آمده است: موقوفات، نذورات، پذيره‌، کمکها و هداياي دريافتي‌نقدي و غيرنقدي آستان قدس رضوي ، آستان حضرت عبدالعظيم ‌الحسني(ع‌)، آستانة حضرت معصومه(س‌)، آستان حضرت ‌احمدابن موسي (ع‌) « شاه چراغ‌ »، آستان مقدس حضرت امام خميني‌(ره‌)، مساجد، حسينيه‌ها، تکايا و ساير بقاع متبرکه از پرداخت ‌ماليات معاف است. تشخيص ساير بقاع متبرکه به عهدة سازمان ‌اوقاف و امور خيريه  است.

همچنین کمک ها و هداياي دريافتي نقدي و غيرنقدي سازمان هلال‌احمر جمهوري اسلامي ايران از پرداخت ماليات معاف است. کمکها و هداياي دريافتي نقدي و غيرنقدي صندوق هاي ‌پس انداز بازنشستگي و سازمان بيمة خدمات درماني و سازمان ‌تأمين اجتماعي و همچنين حق بيمه و حق بازنشستگي سهم ‌کارکنان و کارفرما و جريمه‌هاي دريافتي مربوط توسط آنها ازپرداخت ماليات معاف است.

کمکها و هداياي دريافتي نقدي و غيرنقدي مدارس علوم ‌اسلامي از پرداخت ماليات معاف است ‌. تشخيص مدارس علوم‌اسلامي با شوراي مديريت حوزة علمية قم است. کمکها‌و هداياي دريافتي نقدي و غير نقدي نهادهاي ‌انقلاب اسلامي از پرداخت ماليات معاف است‌ . تشخيص نهادهاي‌ انقلاب اسلامي با هيأت وزيران است. آن قسمت از درآمد صندوق عمران موقوفات کشور که به ‌مصرف عمران موقوفات برسد از پرداخت ماليات معاف است. درآمد اشخاص از محل وجوه بريّة ولي فقيه‌، خمس و زکات ‌از پرداخت ماليات معاف است.

موسسات خیریه از پرداخت مالیات معاف هستند

در این قانون آمده که کمکها‌و هداياي دريافتي نقدي و غير نقدي مؤسسات ‌خيريه و عام المنفعه که به ثبت رسيده‌اند ، مشروط بر آن که به ‌موجب اساسنامة آنها صرف امور تعریف شده باشد وسازمان امور مالياتي کشور بردرآمد و هزينة آنها نظارت کند، ازپرداخت ماليات معاف است.

احزاب و انجمن ها از پرداخت مالیات معاف هستند

کمکها و هداياي دريافتي نقدي و غير نقدي و همچنين‌حق عضويت اعضاء مجامع حرفه‌اي‌، احزاب و انجمنها و تشکل‌هاي غير دولتي که داراي مجوز از مراجع ذيربط باشند و وجوهي که به موجب قانون و مقررات مربوط از درآمد ياحق ‌الزحمة اعضاء آنها کسر و به حساب مجامع مزبور واريزمي‌شود ، از پرداخت ماليات معاف است‌.

نذورات هیئت های مذهبی و انمجن های اقلیت های دینی از مالیات معاف هستند

موقوفات و کمکها و هداياي دريافتي نقدي و غيرنقدي ‌انجمن ها و هيئت‌هاي مذهبي مربوط به اقليت‌هاي ديني مذکور در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران ، مشروط بر اين که رسميت ‌آنها به تصويب وزارت کشور برسد، از پرداخت ماليات معاف است.

نشریات و مطبوعات از پرداخت مالیات معاف هستند

فعاليت‌هاي انتشاراتي و مطبوعاتي‌، فرهنگي و هنري که به ‌موجب مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي انجام مي‌شوند ، ازپرداخت ماليات معاف است ‌.

تبصرة ۱ ـ وجوهي که از فعاليت‌هاي غيرانتفاعي و به منظور پيشبرد اهداف و وظايف اشخاص موضوع اين ماده از راه برگزاري ‌دوره‌هاي آموزشي‌ ، سمينارها ، نشر کتاب و نشريه‌هاي دوره‌اي و... در چارچوب اساسنامة آنها تحصيل مي‌شود و سازمان امور مالياتي‌کشور بر درآمد و هزينة آنها نظارت مي‌کند ، از پرداخت ماليات ‌معاف است .

تبصرة ۲ ـ حکم تبصرة (۲ ) مادة (۲ ) اين قانون در مورد در آمد مشمول ماليات اشخاص موضوع اين ماده جاري مي‌باشد .

تبصرة ۳ ـ آيين نامة اجرايي موضوع اين ماده به وسيلة ‌سازمان امور مالياتي کشور تهيه و با پيشنهاد وزارت امور اقتصادي ‌و دارايي به تصويب هيأت وزيران خواهد رسيد.

تبصرة ۴ ـ مفاد اين ماده در مواردي که از طرف حضرت امام‌خميني (ره‌) يا مقام معظم رهبري داراي مجوز مي‌باشند بر اساس ‌نظر مقام معظم رهبري انجام مي‌گيرد.

[ منبع این خبر سایت مهر می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال