موگرینی خواستار پایان تنش میان ایران و عربستان شد


ما به عنوان طرف اروپایی روابط خوبی با دو طرف داریم و آن این است که تنش باید کاهش یابد و نباید به مناطق دیگر گسترش یابد

مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: تنش بین ایران و عربستان باید متوقف شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ فدریکا موگرینی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی ان ان در شهر داووس در سوئیس و در حاشیه نشست مجمع جهانی اقتصاد درباره گفتگوهای صلح سوریه گفت: من معتقدم که طرفین به این مذاکرات متعهد هستند. این نخستین بار پس از پنج سال جنگ است که ما شاهد اراده سیاسی در منطقه و به روشی متحد از طرف ایرانی، از طرف سعودی، از طرف ترکیه، از طرف مصر و دیگر طرفین عربی برای حل و فصل مسائل موجود هستیم.

به طور کلی جامعه بین المللی در چشم انداز خود یک نقشه راه را پیگیری می کند. شما نمی توانستید این تصور را داشته باشید که جامعه بین المللی در این رابطه در ماه دسامبر به توافق و اتحاد برسد و سوریه یک ماه بعد به آسانی بر سر میز مذاکره بیاید.

وی افزود: بدیهی است که این موضوع مشکلی است اما معتقدم که این شانس وجود دارد که سوری ها مذاکرات و فرآیند انتقال سیاسی را شروع کنند و بر روی قانون اساسی جدید و انتخابات کار کنند و نیروهای موجود در سوریه و منطقه را ضد داعش (گروه تکفیری صهیونیستی) متحد سازند. به نظرم پس از توافق با ایران می توانیم شاهد همکاری در منطقه باشیم. به نظرم این توافق می تواند راه را برای راه حلی سیاسی در سوریه هموار سازد.

تنش بین ایران و عربستان، موضوعی مذهبی نیست بلکه موضوعی سیاسی است

موگرینی درباره اختلاف بین ایران و عربستان سعودی نیز گفت: این موضوعی کاملا جدی و خطیر است. به نظرم این موضوعی مذهبی نیست بلکه موضوعی سیاسی است. این تنشی دوجانبه بین دو کشوری است که با هم بسیار مرتبط هستند و بر روی منطقه و ماوراء آن کاملا تاثیر گذار است زیرا آنها به منزله پل ارتباطی با مناطق دیگر هستند. به طوری که یک طرف به دریای سرخ و شاخ آفریقا و منطقه ساحل در آفریقا مرتبط است و طرف دیگر به افغانستان و مناطق دیگر مرتبط است.

وی افزود: ما باید تلاش کنیم که به دو طرف پیامی بدهیم زیرا ما به عنوان طرف اروپایی روابط خوبی با دو طرف داریم و آن این است که تنش باید کاهش یابد و نباید به مناطق دیگر گسترش یابد و از پیشرفت در موضوع سوریه نباید جلوگیری کند. این موضوع همچنین نباید سبب بی ثباتی بیشتر در کشورهایی چون عراق و لبنان شود.

[ منبع این خبر سایت عصر ایران می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات