علم‌الهدی:فردی که در مسائل سیاسی کشور شرکت نکند مسلمان نیست/ توهین به مجتهدان شورای نگهبان زیاد شده است


 امام جمعه مشهد گفت: توهین به مجتهدان شورای نگهبان زیاد شده است و این، همسو شدن با دشمنان این نظام و اسلام است.

به گزارش  مهر، آیت الله سید احمد علم الهدی ظهر جمعه در خطبه های عبادی و سیاسی نماز جمعه که در رواق بزرگ امام خمینی(ره) حرم مطهر برگزار شد با اشاره به هجمه های اخیر به شورای نگهبان گفت: مقدس ترین نهادی که می تواند صلاحیت کاندیداها را احراز کند شورای نگهبان است.

امام جمعه مشهد افزود: در همه کشورها نهادی برای تایید کاندیداها وجود دارد اما تقدس آن ها به اندازه شورای نگهبان نمی رسد زیرا شش مجتهد در آن حضور دارند.

وی ادامه داد: امام خمینی (ره) فرمودند من به این آقایان هشدار می دهم که تضعیف و توهین به فقهای شورای نگهبان امری خطرناک برای کشور و اسلام است، آیا درست است که بعد از این همه سال افرادی به مجتهدان این شورا توهین کنند؟

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه اطلاق کلمه جناحی به شورای نگهبان رد ولی فقیه است عنوان کرد: توهین به مجتهدان شورای نگهبان زیاد شده است و به آنان ظالم نیز می گویند این، همسو شدن با دشمنان این نظام و اسلام است.

خطیب جمعه مشهد اضافه کرد: مجتهد شورای نگهبان می گویند فردی که قصد دارد برای این نظام اسلامی تصمیم بگیرد باید ابتدا مسلمانی آن تایید شود، این یک اصل است و نباید عده ای در جهت تضعیف نظام به شورای نگهبان توهین کنند.

فردی که در مسائل سیاسی کشور شرکت نکند مسلمان نیست

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: رهبری از ما مشارکت حداکثری از ملت را خواسته اند، این فرمایش از دو جهت تکلیف است زیرا این نظام در برابراستکبار ایستاده است و دلیل آن نیز پشتوانه مردمی و وابستگی مردمی به این نظام است.

وی گفت: مشارکت حداکثری مانور قدرت برای نظام است و فردی که در انتخابات شرکت نکند یعنی در برابر مقابله با کفر جهانی نایستاده است.

خطیب جمعه مشهد عنوان داشت: در اسلام مشارکت سیاسی یک تکلیف است و طبق حدیثی از پیامبر اسلام اگر فردی در مسائل سیاسی شرکت نکند مسلمان نیست.

به فهرست جریان های همسو با آمریکا نباید اعتماد کرد

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: رهبری فرمودند هیچ چیزی مانع مشارکت حداکثری نیست، این که عده ای می گویند اگر به فردی که نمی شناسیم رای بدهیم در برابر اشتباهات او نیز مسئول هستیم پس در انتخابات شرکت نمی کنیم، یک نوع فرار از تکلیف است.

وی ابراز داشت: انسان باید به فهرست جریان های مومن اعتماد کند اما رهبری فرمودند به آن لیست هایی که افراد آن دلشان با آمریکا همراه است اعتماد نکنید.

ایمان و غرب زده نبودن دو شرط اصلی یک کاندیدا

آیت الله علم الهدی افزود: این که توانمندی در توسعه صنعت مربوط به افرادی است که بی دین است تصور اشتباهی است، فناوران هسته ای از جوانان متدین و با ایمان بودند، شاگرد اول های دانشگاه ها جوانان با ایمان هستند.

امام جمعه مشهد گفت: ایمان داشتن و غرب زده نبودن شرط اول قطعی برای یک کاندید خوب است، دشمنان قصد دارند القا کنند که جامعه دینی فاقد متخصص است در حالی که اینگونه نیست.

دو قطبی شدن جامعه تنها راه نفوذ دشمن

آیت الله علم الهدی افزود: در چنین روزی گلوله های توپ روسی  به سمت گنبد امام رضا(ع) شلیک شد و به این وسیله اولین اهانت به قبر مطهر امام رضا(ع) شروع شد.

امام جمعه مشهد ادامه داد: این نمونه های عبرت و تجربه از تاریخ گذشته ثابت می کندآن روزی که  جامعه ما دو قطبی شود و اختلاف در بین مردم به وجود بیاید دشمن از این فضا نفوذ کرده و هستی ما را تصرف خواهد کرد.

ولایت فقیه، محور وحدت در جامعه

وی ادامه داد: نباید اجازه داد دشمن وحدت ما را برهم بزند، تنها محور وحدت که می تواند ملت را یکپارچه در برابر دشمن حفظ کند، ولایت است که اجازه نمی دهد زنجیره وحدت از هم بپاشد.

 آیت الله علم الهدی ابراز کرد: وحدت با شعار و اظهار درست نمی شود بلکه باید از درون این حس به وجود بیاید، در عرصه های زندگی اجتماعی و سیاسی نیز همین منوال وجود دارد.

معیشت اقشار آسیب پذیر باید همیشه مورد توجه باشد

آیت الله علم الهدی در بخشی از سخنانش ضمن ادامه تفسیر سوره انسان ابراز کرد: بندگان خدا باید در برابر خلا اقتصادی و فکری دیگران مسئول باشد که قرآن هر دوی این موارد را با واژه اطعام تعبیر می کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: گرسنگی، نداری در پرداخت هزینه های بیماری و برهنگی از جمله خلاهای اقتصادی است اما خداوند تنها از کلمه اطعام استفاده می کند زیرا انسان الگو آنچنان خود را مسئول می داند که حتی به گرسنگی مردم نیز توجه دارد و هر فردی به گرسنگی توجه کند سایر موارد را نیز در نظر دارد.

آیت الله علم الهدی گفت: اقشار آسیب پذیر با توجه به گرانی های شدید آیا مانند خانوار هایی با وضعیت خوب، زندگی می کنند و آن ها نیز می توانند مواد پروتئینی مصرف کنند؟ این مواردی است که انسان های نیکو باید همیشه آن را در نظر بگیرند.

مسائل فکری باید به دیگران تفهیم شود

آیت الله علم الهدی ادامه داد: در مسائل معنوی نیز، باید موارد به سایر انسان ها تفهیم شود تا خلاهای فکری آنان تامین شود و به عبارتی باید مسائل معنوی را به دیگران بخورانیم، به همین دلیل خداوند در این مسئله نیز از کلمه اطعام استفاده کرده است.

آیت الله علم الهدی گفت: حرکت های اجتماعی بر اثر انگیزه های مادی انجام می گیرد، برخی سعی دارند با روشنگری انسان ها را دنباله رو خط فکری خود کنند.

خطیب جمعه مشهد افزود: در کشورهای لائیک کمک به دیگران به منظور اهداف مادی و وابسته کردن افراد به خود صورت می گیرد اما در فرهنگ انسان الگوی قرآن، این کمک صرفا در راه بندگی خداوند صورت می پذیرد.

کمک به دیگران در اسلام امری خدایی است

آیت الله علم الهدی گفت: انسان نمی تواند بندگی خود را جدای از کمک به دیگران بداند، اسلام تنها در غار نشینی و عبات خداوند نیست بلکه زندگی جمعی و کمک های مادی و معنوی به دیگران است که بنده خدا بودن را ثابت می کند.

وی افزود: انسان باید از ان فردی که به او کمک کرده است تشکر کند زیرا باعث شده است که انسان مسئولیت خود را در برابر خداوند انجام دهد در حالی که در کشور های لائیک این فرهنگ کاملا متفاوت است.

خطیب جمعه مشهد ادامه داد: علتی که محبت به عترت پیامبر قیمت رسالت ایشان قرار گرفته است به این دلیل است که تداوم محبت به رسول خدا در ادامه عترت ایشان صورت می گیرد.

[ منبع این خبر سایت عصر ایران می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات