جان کری: اختلاف میان تهران و ریاض ارتباطی با مذاکرات سوریه ندارد


وزیر امور خارجه آمریکا گفت که لغو تحریم‌های ایران همسایگان این کشور را تهدید نمی‌کند.

به گزارش ایسنا، جان کری وزیر امور خارجه روز پنجشنبه در بخش هایی از مصاحبه اش با شبکه سی ان بی سی مدعی شد، بخشی از پولی که ایران در نتیجه لغو تحریم‌ها به آن دسترسی پیدا می‌کند صرف تامین گروه‌هایی که واشنگتن آن‌ها را تروریست می‌خواند، می‌شود.

کری در ادامه اظهارات مداخله جویانه خود گفت:‌ من قصد ندارم اینجا بنشینم و به شما بگویم که تمام این اقدامات قابل جلوگیری کردن است. اما اکنون می توانم به شما اطمینان دهم که به زودی و در این مرحله شاهد چنین چیزی نخواهیم بود. با این حال،‌ مطمئن هستم که زمانی بخشی از این پول به این گروه‌ها خواهد رسید.

به نوشته روزنامه واشنگتن پست، بر اساس توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 که در 16 ژانویه (26 دی ماه) به مرحله اجرا در آمد، تهران به سرمایه بلوکه شده خود در حساب های خارجی دسترسی پیدا خواهد کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا برای شرکت در مجمع جهانی اقتصاد داووس به سوئیس سفر کرده است در این گفت‌وگو تاکید کرد که واشنگتن اطمینان دارد لغو تحریم‌ها موجب تهدید هیچ یک از دوستان و متحدان این کشور در منطقه نخواهد شد.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به موضوع مذاکرات بین‌المللی بر سر سوریه اشاره کرد و گفت:‌ اختلاف میان تهران و ریاض مانع از ادامه حمایت هیچ یک از این دو کشور از مذاکرات سوریه نمی‌شود.

کری تصریح کرد: هر دو کشور به روشنی گفته اند که اختلافاتشان ارتباطی با تمایل آن‌ها و قصدشان برای همکاری سازنده در این فرایند ندارد و بر آن تاثیرگذار نخواهد بود.

وی در این سفر با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کرده است.

کری همچنین پیش از دیدارش با نخست وزیر عراق در حاشیه نشست داووس در گفت‌وگو با خبرنگاران ازتحریم های کشورش علیه ایران دفاع کرد و گفت که آمریکا هر زمان که لازم باشد و تشخیص دهد تحریم برای مقابله با رفتاری که قانون یا شورای امنیت سازمان ملل را به چالش می کشد یا آمریکا را تهدید می‌کند، مناسب است از تحریم‌هایش دفاع می‌کند.

وی با ادعای اینکه کشورش به طور قانونی و موثر از تحریم‌ها استفاده کرده است، افزود: ما اکنون به آینده نگاه می‌کنیم تا ببینیم ایران و دیگر کشورهای منطقه مایلند تنش ها را کاهش دهند و در مسیری متفاوت قدم بر دارند.

وزیر امور خارجه در حالی ادعاهای بی اساس خود را مطرح کرده است که مقامات ایران همواره هرگونه ادعا مبنی بر حمایت کشورمان از چنین گروه هایی را رد و بر لزوم مقابله با تروریسم در منطقه تاکید می‌کنند.

ایران همچنین تاکید می‌کند که غرب و آمریکا و برخی کشورهای منطقه عامل اصلی ظهور گروه‌های تروریستی و افراط‌گرا در منطقه و بقای آن‌ها هستند.

[ منبع این خبر سایت عصر ایران می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال