http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

دردسرنیروگاه‌سازان اروپایی درایران/گرما نیروگاه‌ها راخاموش می‌کند

دردسرنیروگاه‌سازان اروپایی درایران/گرما نیروگاه‌ها راخاموش می‌کند

به ‌گزارش خبرنگار مهر، حميد چيت‌چيان در یک کنفرانس نیروگاهی در دانشگاه علم و صنعت با اشاره به ضرورت توسعه همکاری‌های صنعت برق و دانشگاه به ویژه در دوران پساتحریم، گفت: ظرفيت تولید برق کشور به حدود ۷۳ هزار و ۷۴۴ مگاوات افزایش یافته به طوری‌که تاکنون ۶۰ هزار و ۹۵ مگاوات نيروگاه‌هاي گازي، سيکل ترکيبي و بخار و ۱۱۹۱ مگاوات نيروگاه‌هاي ديزلي در مدار بهره‌برداری قرار گرفته است.

وزیر نیرو با اعلام اینکه در مجموع ۸۵ درصد کل ظرفيت نيروگاهي کشور مربوط به نيروگاه‌هاي حرارتي است که ۶۰ درصد کل اين نيروگاه‌ها متعلق به بخش خصوصي است، تصریح کرد: در ۱۰ سال آينده باید ۴۷ تا ۵۰ هزار مگاوات نيروگاه جديد وارد مدار شود که ۲۶ هزار مگاوات آن مربوط به برنامه ششم توسعه بوده و کار اجرايي آن از سال آينده آغاز مي‌شود، ضمن آنکه در طول برنامه ششم توسعه ۶.۷ درصد به ظرفيت نيروگاهي کشور افزوده مي‌شود.

این عضو کابینه دولت با اشاره به اينکه پيش‌بيني شده تا پايان برنامه ششم توسعه راندمان نيروگاه‌هاي حرارتي از ۳۷.۳ درصد فعلي به ۴۱ درصد برسد، اظهار داشت: حدود ۴ هزار و ۷۰۰ مگاوات نيروگاه‌هاي تجديدپذير به ظرفيت نيروگاهي کشور اضافه مي‌شود و تا پايان برنامه ششم اين رقم بالغ بر ۵ هزار مگاوات خواهد شد.

این مقام مسئول با اشاره به اينکه هرساله بايد ۴ هزار مگاوات نيروگاه جديد وارد مدار کنيم، بیان کرد: اگر هر نيروگاه ۳ سال طول بکشد تا وارد مدار شود، بايد حدود ۱۲ هزار مگاوات نيروگاه حرارتي در دست احداث داشته باشيم.

وي با اشاره به اينکه در ۲۵ سال قبل، بجز يک سري واحدهاي ديزلي که در تبريز ساخته مي‌شد هيچ توليد داخلي نداشتيم و نيروگاه‌هاي حرارتي تماما توسط کارشناسان خارجي طراحي، ‌نصب و بهره‌برداري مي‌شد، افزود: با حمايت وزارت نيرو، سازندگان و پیمانکاران داخلی اکنون به جايي رسيده اند که مي‌توان آنها را نماد موفقيت صنعت دانست.

چيت چيان با بيان اينکه يک صنعت موفق، هميشه و در همه دوره‌ها موفق نخواهد بود، مگر آنکه با علم و تکنولوژي روز پيش رود، تاکید کرد: در جهان بدون رقابت‌پذيري و قبول کردن رقابت امکان توسعه وجود ندارد و اگر هم صنعتي با حمايت دولت کمي رشد کند، اين رشد مقطعي است؛ مگر آنکه در يک رقابت‌پذيري سالم به فعاليت بپردازد.

وي در ادامه با اشاره به راندمان حدود ۶۰ درصدي نيروگاه‌هاي سيکل ترکيبي گفت: براي افزايش راندمان بايد به سمت استفاده از توربين‌هاي کلاس F و H حرکت کنيم.

وزير نيرو ادامه داد: در منطقه‌اي قرار داريم که درجه حرارت هوا بالا است و توربين‌هاي طراحي شده اروپا به‌دلیل اینکه براي شرايط اروپا طراحي شده و با درجه حرارت کشور ما سازگار نيست، باعث کاهش ظرفيت نيروگاه ها مي‌شود، بنابراین توليدکنندگان توربين باید دقت کنند توربين‌هاي مصرف داخل از ابتدا به گونه اي طراحي شود که خنک سازي هواي ورودي، بخشي از خود توربين باشد.

این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به اينکه برخي از نقاط کشور در ارتفاع قرار دارد توربين‌ها طوري طراحي شوند که پس از نصب در ارتفاع، بتوان توليد را به ظرفيت اسمي نزديک کرد.

چيت چيان خواستار تمرکز بيشتر بر روي ساخت توربين‌هاي با ظرفيت پايين شد و افزود: اين باعث خواهد شد از بازيافت حرارت، بتوانيم کارآيي مجموعه را ارتقا دهيم.

وزیر نیرو در پایان با بيان اينکه صنعت نيروگاهي يک صنعت پيچيده است که نظام هاي گوناگون همچون مکانيک، برق، متالوژي، شيمي، الکترونيک در آن دخيل هستند، خاطرنشان کرد: جنبه‌هاي اقتصادي صنعت نيروگاهي را نبايد فراموش کنيم و در اين راستا باید از هم فکري و مساعدت دانشکده‌ها، موسسات، مراکز دانشگاهي و شرکت‌هاي دانش بنيان بهره بگيريم.  

منبع: مهر
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
استخدام طراح حرفه ای وب سایت مسلط به PHP
معمای جیمز جونز (حتما این فیلم را ببینید) / دریافت کلیپ
فیلم استاد رائفی پور پول بی پشتوانه ( آپارات ) -دانلود و پخش
کلیپ فیلم خط و نشانه استاد دانشگاه کشورمان ایران بر علیه رهبری
فیلم بی آبرویی های اخلاقی و جنسی کلینتون و آقای ترامپ ( آپارات ) -دانلود و پخش
کیلیپ فیلم پشت پرده آخر خنده ویلای من آقای مهران مدیری ۱۹ +( آپارات ) پخش
فیلم پشت پرده با نمک ویلای من کارگردان مهران مدیری ۱۸ ( آپارات ) -دانلود و پخش
کیلیپ فیلم پشت پرده آخر خنده ویلای من آقای مهران مدیری ۱۷ +( آپارات ) پخش
ویدیو فیلم پشت پرده آخر خنده ویلای من آقای مهران مدیری ۱۶ ( آپارات )
فیلم پشت پرده آخر خنده ویلای من کارگردان مهران مدیری ۱۵ ( آپارات ) -دانلود و پخش
کلیپ فیلم پشت پرده آخر خنده ویلای من کارگردان مهران مدیری ۱۴
تبلیغ انتخاباتی در شبکه اجتماعی کار دست خواننده پاپ داد
(تصاویر)ستاره دونالدترامپ در پیاده روی مشهور هالیوود تخریب شد
استخدام کارشناس بازاریابی و فروش مشتریان در پیلتن شاپ
کیلیپ فیلم جنگ مخوف و خونین سگ های پیتبول ۲ +( آپارات ) پخش
کیلیپ فیلم مستند دردناکی از زندانیان بانو در زندانها +( آپارات ) پخش
کلیپ فیلم باورنکردنی ترین نیروهای عراقی در حال جنگ با داعشند
کلیپ فیلم اعجاز شعله ای که بی گاز و نفت و … دیگ را میجوشاند
روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | پنجشنبه ۶ آبان ۹۵
کیلیپ فیلم مستخدم مجانی جالب +( آپارات ) پخش
تبلیغات