ترغیب شهروندان به استفاده از حمل و نقل عمومی و سوخت پاک


به گزارش خبرنگار مهر، سرهنگ مراد مرادی معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ در یادداشتی با عنوان «نقش من در آلودگی محیط زیست» آورده است:« اهمیت روز افزون موضوع محیط زیست و روند رو به ازدیاد آلاینده­های زیست­محیطی، مسئولان امر را بر آن داشت تا افکار عمومی و اقشار مختلف جامعه را نسبت به داشتن هوای پاک، برانگیزند چرا که راهکار اصلی کاهش آلودگی هوا، مشارکت مردمی و تشریک مساعی بین نهادهای مختلف دولتی و غیر دولتی است.

به رغم تصویب قوانین و مقررات لازم و تلاش مسئولان متأسفانه با گذشت ۲۰ سال از تصویب قانون جلوگیری از آلودگی هوا،‌ توفیق چندانی در این زمینه حاصل نشده است.

علت این امر را باید در میزان مشارکت و نحوه دخالت و مسئولیت­پذیری آحاد مختلف مردم در جای جای این مرز و بوم جستجو کرد.

لذا شایسته است با سرلوحه قرار دادن اصل ۵۰ قانون اساسی که حفاظت از محیط زیست را وظیفه همگانی قلمداد می­کند، نسبت به ایفای نقش خود در این باره، حساسیت وی‍‍‍ژه­ای داشته باشیم.

 باید توجه داشت که یک فرد می­تواند هم نقش منفی و هم نقش مثبت در آلودگی هوا داشته باشد؛ به عنوان مثال خودروهای تک سرنشین به روند افزایش آلودگی هوا دامن می زنند اما افرادی که از وسایل نقلیه عمومی استفاده می کنند در جهت کاهش آلودگی هوا گام بر می دارند.

لازم به یادآوری است نقشی که ما در کاهش آلایندگی­های زیست محیطی و بالاخص کاهش آلودگی هوا، ایفا می­کنیم، از مقولات رعایت حقوق شهروندی است و از این جنبه هم، تمام اشخاص حقیقی و حقوقی در قبال یکدیگر مسئولیت قانونی و حقوقی دارند.

در جریان کاهش آلودگی هوا اشخاص حقیقی و حقوقی دارای نقشهای کوتاه مدت و بلند مدت هستند، که در ادامه به برخی از آنها اشاره می­کنیم:

ـ کاهش استفاده از وسائل نقلیه شخصی و توسعه سیستم حمل و نقل عمومی و ترغیب شهروندان به استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی

ـ استفاده از سوختهای پاک

ـ مراجعه مالکان خودرو به مراکز مجاز معاینه فنی و حصول اطمینان از سلامت زیست محیطی خودرو

ـ الزام سازندگان خودروها به رعایت آخرین استانداردهای زیست محیطی

ـ جایگزینی خودروهای نو و دارای استانداردهای بالاتر به جای خودروهای فرسوده

ـ توسعه سیستم  های مدیریت هوشمند ترافیک (IT)

ـ تشویق دارندگان وسائل نقلیه به نصب دستگاههای کاهش دهنده آلودگی ناشی از اگزوز خودروها.

ـ کاهش میزان سفرهای درون شهری از طریق توسعه دولت الکترونیک

ـ هم‌پیمایی و استفاده از خودروهای اشتراکی توسط ساکنین مجتمع های مسکونی و اعطای تسهیلات تشویقی به آنها

در پایان ضمن آرزوی داشتن هوای پاک در تمام روزها و ساعات شبانه روز، از مردم محترم تقاضا داریم با تأسی از آیه شریفه «ید الله مع الجماعه» که مردم را به مشارکت در امور دعوت می­کند در کنار مسئولان دولتی و غیر دولتی به این مهم همت بگمارند تا موهبت هوای پاک را که به دست خودمان به ورطه نابودی کشانده­ایم، مجددا به شرایط عادی خود برگردانیم.»

[ منبع این خبر سایت مهر می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال